Суддя Верховного суду Великої Британії тимчасово заблокував укладення угоди про передачу архіпелагу Чагос Маврикію.
Рішення ухвалено у середу ввечері, хоча підписання угоди планувалося вже 22 травня, під час віртуальної церемонії за участі прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера та лідера Маврикія Навіна Рамгулама.
Підставою для такого рішення стала скарга мешканки Великої Британії Бертріс Помпе - представниці народу чагосців, яка боролася за право повернення на рідні острови. Разом із нею позов подала Бернадетт Дугассе - також громадянка Великої Британії та нащадок виселених чагосців. Позивачки побоюються, що передача архіпелагу Маврикію ускладнить повернення представників корінного населення на острови.
Суддя Джуліан Гус постановив тимчасово заборонити уряду Сполученого Королівства здійснювати будь-які остаточні або юридично зобов’язуючі дії щодо завершення переговорів про передачу Чагосу іншій державі. У рішенні говориться, що Британія має зберігати юрисдикцію над Британською територією в Індійському океані до подальшого розпорядження суду.
Довідка.
Архіпелаг Чагос перебуває під британським контролем з 1814 року. У 1965 році Велика Британія відокремила його від Маврикія, а в 1960–1970-х роках виселила з островів близько 2000 чагосців, аби звільнити місце для американської військової бази Дієго-Гарсія, яка з того часу відіграє ключову роль у військових операціях США в Азії та на Близькому Сході.
Нагадаємо, у жовтні 2024 року Велика Британія вирішила передати архіпелаг Чагос в Індійському океані під контроль Маврикію, завершивши суперечку, що тривала понад півстоліття.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Литва вводить візовий режим для грузинських дипломатів та посадовців.