Директор російського Інституту теоретичної та прикладної механіки Олександр Шиплюк, який брав участь у розробці гіперзвукових ракет, був взяти в росії під варту, за нібито передачу секретних даних Китаю. Про це Reuters вдалось дізнатись від власних джерел.
Науковця на батьківщині затримали ще торік влітку і з того часу він перебуває в СІЗО “Лефортове”. Підозру йому було оголошення за статтею про держзраду. Більше жодних подробиць ані російська влада, ані силовики не розкривали.
Співрозмовники видання зазначили, що його арешт пов'язаний з ймовірною передачею засекречених технологій китайській стороні у 2017 році - під час наукової конференції в Китаї.
56-річний підозрюваний всі обвинувачення відкидає. Шиплюк наголошує, що дані про які йдеться у справі, не були таємними та є у вільному доступі в мережі.
"Він переконаний у тому, що інформація не була секретною, і у власній невинності", - наголосило одне з джерел медіа.
У росії справи проти науковців та їхню ймовірну співпрацю з Китаєм є непоодиноким явищем. Reuters наводить лише декілька випадків:
- торік у Сибіру був заарештований фахівець з лазерної техніки Дмитро Колкер. Йому інкримінували держзраду, однак за дна після затримання він помер від раку. Адвокат підозрюваного розповів, що вченого підозрювали у передачі таємних технологій КНР;
- вченого Олександра Луканіна з Томська арештували у 2020 році за підозрою в передачі технічних секретів Пекіну. У 2022 його засудили до семи з половиною років за гратами;
- очільника Арктичної академії наук у Санкт-Петербурзі Валерія Мітько також звинуватили у 2020 році у передачі секретів до Китаю. Вчений пішов з життя у 2022 році у віці 81 року, перебуваючи під домашнім арештом.
Як писав "Ми-Україна" раніше, окрім Шиплюка ще двом російським науковцям, які працювали над технологіями гіперзвукових ракет, типу “Кинджал” зокрема, висунули “дуже серйозні звинувачення”. Їх підозрюють у вчиненні держзради. Йдеться про Анатолія Маслова та Валерія Звєгінцева.