У світі спостерігається стрімке зростання кількості обмежень на експорт металобрухту. На кінець березня 2025 року вже 48 держав запровадили в сукупності 75 різних обмежувальних заходів щодо експорту цієї сировини, повідомляє GMK Center.
Тенденція встановлення бар'єрів на експорт брухту набуває поширення у зв'язку зі зростанням попиту на цю сировину, особливо на тлі процесів декарбонізації металургійної галузі у більшості країн світу.
Європейський Союз також посилює контроль за експортом металобрухту. У березні 2024 року Європейська Рада внесла зміни до Регламенту про перевезення відходів, обмеживши вивезення брухту до країн, що не входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Водночас у березні поточного року Європейська Комісія розпочала роботу над можливим запровадженням додаткових експортних обмежень.
Аналогічні кроки здійснив і Казахстан, який заборонив експорт брухту за межі Євразійського економічного співтовариства, залишивши експортне мито для поставок до інших країн.
Основними причинами запровадження обмежень є необхідність забезпечити внутрішні потреби місцевих виробників у металобрухті, особливо з огляду на важливість цієї сировини для декарбонізації металургійної промисловості. Крім того, доступні ціни на брухт – необхідна умова підтримки конкурентоспроможності національної "зеленої" металургії.
В Україні діє експортне мито у розмірі 180 євро за тонну металобрухту при поставках до країн, що не входять до ЄС. При цьому ставка мита на експорт до Європейського Союзу становить нуль відсотків. Ця різниця створює умови для недобросовісних схем, коли експортери спочатку вивозять брухт до ЄС без сплати мита, а потім реекспортують його до третіх країн, зокрема до Туреччини.
Як писали "Ми-Україна" раніше, на кордоні України та Польщі діятимуть обмеження на проїзд транспортних засобів на міжнародному автомобільному переході “Устилуг–Зосин”.