У 2024 році через дії країни-терористки Україна втратила понад 10 гігават потужностей. Це дорівнює піковому споживанню, наприклад, Нідерландів або Фінляндії. Зважаючи на руйнування, енергетики провели наймасштабнішу в історії незалежної України ремонтну кампанію.
Саме 2024 рік серйозних ядерних загроз, бо росія націлилася на атомні електростанції. Без сумніву, третя зима під російськими обстрілами в умовах війни, випробування для енергетиків та всіх українців. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Зруйнована майже вся теплогенерація: кількість обстрілів по енергетиці за рік
Атаки на українську енергетику стали наймасштабнішими у світі. Ніяка енергосистема не зазнавала таких руйнувань. І інтенсивність обстрілів значно перевищує кількість ударів у попередні роки війни.
Нова хвиля енергетичного терору розпочалася у березні і триває дотепер. Росіяни застосували проти українських енергооб'єктів понад тисячу ракет, балістичних та крилатих. Також цілили дронами і касетними боєприпасами.
Внаслідок атак пошкоджена чи зруйнована майже вся теплова генерація України. Пошкоджені об'єкти гідроенергетики. Росіяни систематично б'ють по вузлах електромереж та підстанціях, що критичні для роботи АЕС.
“13 грудня Україна зіткнулась з однією з наймасштабніших атак. Проти енергетичної системи було націлено 94 ракети та 193 безпілотники. Викликає занепокоєння те, що росія знову націлилась на об'єкти, важливі для стабільної роботи українських атомних електростанцій. П'ять із дев'яти діючих реакторів були змушені знизити потужність. Це сталося менше, ніж за 24 години після того, як Рада керуючих МАГАТЕ ухвалила резолюцію, що такі атаки загрожують ядерній та радіаційній безпеці”, - постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.
Попри оперативні ремонти та відновлення енергосистеми, генерації не вистачає.
Часом добовий дефіцит сягав чотирьох гігават. Тож графіки відключень – це реальність для багатьох українців. Після масованих атак світло відмикали по кілька разів на добу.
Подекуди люди по пів доби були без електрики. Деякі обласні центри пережили блекаути. Так сталося, зокрема, в Одесі та Тернополі.
Енергетика України: ситуація в регіонах
Запорізька область щодня під обстрілами. 42 населених пункти зараз без енергопостачання. Мова йде про селища, які підконтрольні Україні. Щоб було більш зрозуміло, це майже 3500 споживачів без світла. Деяких з них ще з початку повномасштабної війни без електропостачання.
Там пошкоджене обладнання, яке безпосередньо на лінії активних бойових дій. А тому електрикам неможливо його відремонтувати. Місцеві заряджають телефони часто у пунктах незламності або купують генератори.
І з усім тим наші електрики намагаються перепідключати лінії живлення. Минулого тижня три населені пункти підживили від сусідньої лінії. Через безпекові заходи ці селища не називають, але відомо, що люди там сиділи без світла майже три роки.
Цього тижня на Одещині знову повернулися до графіки відключень світла через масовану російську атаку у Різдвяний ранок. Загалом цього року область пережила доволі довгі блекаути. Зокрема, у липні світла інколи не було по 12 годин на добу.
А 17 листопада внаслідок масованої російської атаки область взагалі залишилася знеструмленою. Через блекаут в Одесі припинив курсувати електротранспорт, а в домівках зникли опалення та вода. Міська влада подовжила роботу бюветів та організувала підвіз води спеціальними автівками.
Лікарні змушені були працювати на генераторах, а у школах та садочках на декілька днів оголосили вихідні.
У Харкові цього року загарбники знищили майже всю енергетичну інфраструктуру. Про це ще навесні повідомляв мер Ігор Терехов після чергового масованого удару.
Були знищені трансформаторні підстанції та пошкоджені ТЕЦ. Днями росіяни знову прицільно вгатили по об'єктах енергетики. І без тепла залишилося одночасно півмільйона абонентів.
Ремонтні бригади працюють в цілодобовому режимі, забезпечені всім необхідним. Через це у Харкові навіть зняли ліміти з використання електроенергії, щоб мешканці квартир без опалення та гарячої води змогли користуватися обігрівачами та кондиціонерами і не мерзнути. Аби в такій ситуації більше не опинятися, мерія розпочала розробку проєкту енергонезалежності.
За словами мера, його реалізація дозволить забезпечити стабільну подачу комунальних послуг усім жителям міста протягом опалювального сезону. І найголовніше, на роботу нової системи не вплинуть атаки росіян. Для цього довелося розробити фактично з нуля нову схему, в якій будуть поєднані всі комунальні послуги. І найважливіше, вони зможуть працювати автономно.
Відверто про енергетику, захист станцій та досягнення - інтерв'ю Германа Галущенка
2024 можна назвати не тільки роком найбільших викликів для української енергосистеми та кожного, хто її утримує збалансованою. Це й час досягнень у критичних обставинах та під значним тиском.
Аварійні бригади працювали під обстрілами, енергетики лагодили та збирали обладнання у рекордні терміни. Представники дипломатії гучно говорили про потребу в ППО, а урядовці домовлялися про збільшення імпорту до 2,1 гігавата та займалися розбудовою розподіленої генерації.
- Якщо порівнювати з попередніми роками війни, 2024 рік для нашої енергетики, що стало найбільшим викликом?
“Якщо навіть аналізувати ті удари, які були в 2022-2023 роках, то вони починали, наприклад, з 10 жовтня, масовані удари. В цьому році, я би так сказав, набагато заздалегідь почали ці удари, з березня місяця, і відповідно весь рік відбувалися удари по енергетиці, руйнування були дуже великі, набагато більше, ніж порівняно з попередніми роками. Змінився сам характер ударів, складність ударів, зброя, яка використовується. Тому, дійсно, це найскладніший рік з точки зору енергосистеми”, - розповів міністр енергетики Герман Галущенко.
-Якщо говорити про тактику ударів росіян, наскільки змінилась вона?
“Ну, кардинально змінилася. Для знищення енергетики вони використовують всі види зброї, які в них є. Щобільше, якщо раніше акцент робився на такі міксовані дронові атаки, то зараз дрони щоночі атакують енергосистему. А от і масовані удари, це в основному удари ракетами, причому різного роду ракетами. Всі види ракет, які вони мають на збройні, застосовані. Плюс для ударів по енергетиці вони використовують ракети з касетною частиною. Відповідно, це набагато більше шкоди приносить і потребує набагато більше часу для відновлення, тому що є потреба в розмінуванні великої кількості”, - відповів Галущенко.
-Через інтенсивність російських обстрілів ремонтна кампанія стала не просто наймасштабнішою, оскільки ви не раз говорили, що наші енергетики зробили неважливе. Про що саме йдеться?
“Ви знаєте, здавалося, що ремонтна кампанія 2023 року була наймасштабніша. Тоді ми так думали, після того терору, який був протягом зими 2022-2023 років. Насправді ця ремонтна кампанія набагато більша через те, що руйнування набагато більше. І рахуйте, що цю ремонтну кампанію ми здійснюємо під обстрілами. Тобто по факту все літо, весна, осінь відбувалися масовані і не масовані обстріли енергосистеми. Відповідно, відновлення відбувається під постійними тривогами. Відповідно, це теж має свій відбиток на самого характери ремонтної кампанії. Але що ключове, що ми зреалізували цю ремонтну кампанію, вона і зараз до вечора відбувається. Тобто ми постійно робимо ремонти. Ремонти, як відновлення того, що зруйновано протягом року, так і такі термінові ремонти, це коли ми ліквідуємо наслідки конкретного обстрілу”, - пояснив міністр енергетики.
-Якщо говорити про комплектуючі, як вирішується питання з їх браком?
“Знаєте, в нас величезна підтримка наших партнерів. Сьогодні буквально нещодавно вже анонсовані внески до фонду підтримки енергетики сягнули 1 мільярд євро. І на більшість тих коштів вже закуплено відповідні деталі та складники. Це те, що допомагає відновлюватися. Плюс в цьому році, після початку тих масованих обстрілів, я звернувся до колег-міністрів і, в принципі, нам відкрили доступ до закритих старих об'єктів, які ми використали як донори для відбудови вже вітчизняної енергосистеми”, - зазначив Галущенко.
-Як світ реагує на енергетичний терор, який росія продовжує влаштовувати в Україні вже третій рік?
“Удари по енергетиці, насправді, це визнаний тероризм. І це передбачено всіма міжнародними конвенціями. І всі визнають це. Питання в тому, що, знаєте, риторика росіян зводиться до того, що енергетика - це легітимна ціль. Тому тільки санкції - це те, що може спрацювати, тому що треба їм зробити боляче за ці дії, які вони вчиняють. Зокрема, це питання фінансово, безумовно, санкцій, це питання їх участі на ринках енергетичних. І сьогодні насправді росію витісняють зі всіх ринків, з багатьох. Вона вже втратила свій вплив. Як швидше цей процес відбудеться, а взагалі позбавлення росії участі в цивілізованих ринках, оце і буде найкраще покарання їм за те, що вони роблять”, - наголосив міністр енергетики.
-Чи готові країни-партнери надати Україні ППО ще більше?
“Це ключове питання. Насправді якщо ми зможемо забезпечити близько до 100% чи 90% захист неба, то це дасть можливість, відповідно, захистити як енергетичну, так і іншу інфраструктуру, так і захистити міста і наших людей. Тому це важливо. Без цього, дійсно, нам буде складно. І питання в тому, що це очевидно, це видно. Тобто всі цифри втрат в енергетиці, ми завжди їх відкриваємо нашим партнерам. Тобто вони розуміють ситуацію, що відбувається”, - додав Галущенко.
Загроза атомній складовій енергетики та Україні в цілому
Дії Кремля загрожують ядерній безпеці Європи та світу. Окупована ЗАЕС є постійним елементом шантажу, до якого вдається рф. Деградація обладнання, недбальство персоналу, російські обстріли цьогоріч ставили найпотужнішу АЕС Європи на межу блекауту.
Пригадаємо лише деякі з інцидентів, які спричинили загарбники. Витік води з імпульсної лінії, пожежа на градирні, численні знеструмлення ліній живлення. Дані супутникової розвідки свідчать, що поблизу ЗАЕС російські армійці облаштували вогневі позиції смерчів та ураганів, а їхні дрони загрожують представникам місії МАГАТЕ. Ворожі БпЛА та ракети становлять небезпеку для всіх ядерних об'єктів України.
Цьогоріч зафіксовано понад 120 випадків, коли вони пролітали над чи поблизу атомних станцій.
“Наші команди, розгорнуті в Україні, стали свідками того, як зростаюча нестабільність енергетичної інфраструктури України внаслідок частих військових атак в останні місяці впливає на здатність безпечно експлуатувати атомні електростанції країни”, - наголосив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Енергетика - це один із десяти пунктів плану стійкості України, а атомна генерація - очевидний пріоритет, зазначив президент України Володимир Зеленський.
В умовах, коли в Україні залишилося лише дев’ять діючих атомних енергоблоків із 15 довоєнних, розвиток атомної генерації є питанням енергетичної безпеки. Саме АЕС забезпечують понад 60% електроенергії, і збільшення їх потужностей є ключовим для стабільної роботи української економіки.
"Енергоатом" взяв на себе зобов'язання забезпечити додаткову генерацію і звести нові енергоблоки. 2,2 ГВт чистої енергії забезпечить добудова двох блоків Хмельницької атомної станції. Третій, нагадаємо, готовий на 80%, а четвертий - на 25%. І цьогоріч уряд ухвалив відповідне рішення. Підтримав його і Комітет Верховної Ради з питань енергетики. На часі розгляд законопроєкт парламентом.
Дослідження соціологічної групи "Рейтинг" свідчить, добудову блоків на Хмельницькій АЕС підтримують 80% українців.
Поки ж триває підготовка до робіт. На третьому і четвертому блоках атомники відновлюють те, що можливо.
“Цей проєкт вже публічно підтримали в США та ЄС. Україні потрібні додаткові потужності атомної енергетики. Українці це розуміють. Сьогодні собівартість електроенергії атомних станцій коштує гривню та 70 копійок за кіловат-годину. Тоді, як решта видів генерації, має собівартість понад п’ять гривень і більше”, - підкреслив народний депутат, член комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Євген Пивоваров.
Атомна енергетика України працює на повну - Петро Котін
-Чи вистачає запасу міцності нашій атомній енергетиці завершити цей опалювальний сезон успішно?
“Ми працюємо всіма дев’ятьма енергоблоками. Зараз третина зими вже позаду. І на сьогодні на повній потужності наші енергоблоки працюють. Дійсно, були і обстріли. Ці обстріли призвели до пошкодження деяких підстанцій в зоні відповідальності Укренерго. На сьогодні ми працюємо на видачу повної нашої потужності. Ми так працювали в попередньому році, і весь осінній-зимовий період ми працювали з коефіцієнтом використання встановленої потужності. Це такий показник, який характеризує ефективність роботи наших енергоблоків 100%. Це означає, що ми не розвантажували енергоблоки і ніякої зупинки енергоблока не було. Також, я думаю, ми будемо працювати і останні місяці до наступних ППР, як вони у нас практично по графіку зараз заплановані”, - розповів керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
-Як "Енергоатому" вдається виконувати ПСО і продовжувати розвивати нові проєкти?
“Дійсно, ми сплатили в цьому році 145 мільярдів гривень нашого прибутку на підтримання тарифу низьким для населення, так званим низьким. І це публічне спеціальне зобов'язання, яке покладено урядом України на “Енергоатом”. В попередньому році ми сплатили 128 мільярдів, в цьому 145. Тобто різниця 17 мільярдів більше з нашого прибутку ми сплатили саме на це ПСО. Дуже багато спекуляцій знаєте, в пресі було всі ці місяці про підвищення тарифу на електрику, прибуток, підвищення тарифу, все пішло на електрику. Все це неправда, тому що всі ці гроші вони уходять на ПСО. 17 мільярдів гривень додаткових, які дає ця частинка підвищення тарифу, яка потрапила на електрику, вона просто пішла на підвищення тої заборгованості, яка була у нас по ПСО, по передніх роках, через підключення Запорізької атомної станції у 2022 році.
Ця заборгованість поступово нами зменшувалася, і зараз ми її повністю погасили. Що стосується нових проєктів, так, тут ми використовуємо всі можливі для нас шляхи, для того, щоб реалізовувати і для того, щоб розвивати атомну енергетику. Це дуже багато проєктів у нас було вже втілено в життя. І це третій гідроагрегат на Ташлицькій гідроелектростанції, який додав 130 МВт маневрової потужності до енергосистеми України. Це і Бризкальні басейни, які зняли питання по обмеженню потужності на південній українській атомній станції. Це і, безумовно, централізоване відпрацьоване ядерне паливо. Також новий проєкт такий, як добудова третього і четвертого енергоблоку. Ми готуємося до цієї добудови і будівництва п'ятого і шостого енергоблоку, будівництво заводу по виробництву наших українських тепловидільних збірок, тобто палива для наших реакторів з технологією Westinghouse.
Я хочу якраз анонсувати наприкінці року, що зараз ми отримали інформацію від Westinghouse, що вони ліцензували наші елементи з тепловидільних збірок, які ми посилали до них саме для ліцензування виробником, власником технології. Ми з наступного року будемо вже розпочинати постачання наших головок і хвостовиків для палива, які будуть виготовлятися на заводі Westinghouse. І ми вже будемо частину цього палива виробляти самі. Це перший шлях по фактично організації виробництва цього палива в Україні. Тобто це велике досягнення. Трошки раніше ми ліцензували головки хвостовиків, а зараз самі хвостовики. Наступний крок на цьому шляху спонукав початку виробництва палива нами на наших заводах. Ну і також великий проєкт, який зараз ми маємо всі домовленості і підписані документи з “Holtec International” про будівництво заводу по виробництву компонентів в Україні. І також заводу по виробництву компонентів малих модульних реакторів”, - відповів Котін.
Програні суди та заарештоване майно: скільки росія винна світу?
Понад 80 мільярдів гривень – це сума податків, яку отримали державний і місцеві бюджети від групи “Нафтогаз” за 11 місяців цього року.
За підсумки у своєї діяльності, національна компанія звітує, що з січня по листопад підприємство групи спрямували до державної скарбниці понад 74 мільярди гривень. Ще 6 мільярдів перерахували у місцеві бюджети. З них у листопаді державі надійшло більш як 8 мільярдів гривень.
Ще 500 мільйонів - бюджети на місцях. У компанії наголошують, кожен внесок у держскарбницю - це крок до економічної стабільності, підтримка армії та відновлення інфраструктури.
Цьогоріч Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі “Нафтогаз” проти російського “Газпрому” і відмовив у задоволенні касаційної скарги рф.
Росіяни прагнули скасування рішення Гаазького арбітражу про компенсацію за захоплені активи в Криму. Та Верховний суд Нідерландів остаточно підтвердив, що росія має сплатити “Нафтогазу” 5 мільярдів доларів. І це рішення зміцнює позицію української компанії у виконавчих провадженнях щодо стягнення заборгованості.
За кордоном вже заарештовують майно російської федерації. Так, наприкінці жовтня арешт наклали на нерухомість та інші активи росії у Фінляндії. Їх оцінюють у десятки мільйонів доларів.
У рік наймасовіших атак рф на енергосистему України і допомога партнерів безпрецедентна. Донори спрямували до Фонду підтримки енергетики вже понад мільярд євро. Найбільші внески зробили Німеччина, Велика Британія, Данія та Австралія.
“У переліку є шість проєктів у сфері електроенергетики, п'ять щодо зміцнення електромереж та взаємозв'язку між країнами, а також один щодо створення потужностей для зберігання електроенергії”, - додала представниця Генерального директорату з енергетики Єврокомісії Мехтільд Версдорфер.
Світова допомога у відновленні енергетики України
Загалом Україна отримала понад 20 000 тонн гуманітарних вантажів від майже 40 країн світу.
Найбільш відчутну енергопідтримку надають Литва, Польща, Нідерланди, Німеччина, Азербайджан, Швеція та Велика Британія.