Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили колишньому директору ДП “Поліграфкомбінат” про підозру в одержанні неправомірної вигоди у вигляді авторських прав на дизайн захисних елементів закордонних паспортів та ID-карток, а також у легалізації доходів, отриманих від їх використання.
Про це повідомляє НАБУ.
За даними слідства, колишній керівник вимагав у французької компанії передати авторські права на дизайн голограм, що використовувались у виробництві закордонних паспортів та ID-карток. В обмін вона отримувала можливість постачати продукцію держпідприємству.
Однак постачання здійснювалося через естонську компанію-прокладку, підконтрольну керівнику. Та закуповувала матеріали за ринковою ціною, а продавала їх “Поліграфкомбінату” у 4–6 разів дорожче. Ця ж компанія зареєструвала авторські права на захисні елементи у ЄС.
Після звільнення посадовця з державної служби та переходу держпідприємства на прямі закупівлі, він уклав з тією ж французькою компанією угоду, згідно з якою естонська фірма отримувала роялті за “використання дизайну”. Таким чином, витрати закладалися у вартість продукції, яку продовжували купувати за завищеною ціною. У період 2018–2021 років на рахунки естонської компанії надійшло близько 7 млн євро, частину з яких (понад 124 тис доларів) було переказано на рахунок доньки підозрюваного.
У 2022 році завдяки ініціативі НАБУ уряд змінив технічні вимоги до дизайну захисних елементів, а також подав подання до Кабміну про скасування авторських прав, зареєстрованих на естонську компанію.
Розслідування відбувається за активної підтримки міжнародної слідчої групи за участі України, Естонії та Франції під координацією Євроюсту. У Франції правоохоронці розслідують дії причетних до передачі авторських прав, в Естонії п’ятеро осіб вже постали перед судом, в Україні - п’ятьом громадянам повідомлено про підозру.
Як писав “Ми-Україна” раніше, до України екстрадували колишню начальницю Головного управління Держгеокадастру в Київській області, яку підозрюють в участі в організованій групі, що незаконно заволоділа понад 1200 гектарами землі під Києвом. Орієнтовна вартість ділянок - понад 1,8 мільярда гривень.