Financial Times опублікували матеріал, згідно з яким за 10 місяців 2024 року нараховано 60 тисяч дезертирів за даними ОГПУ. Проте кримінальних проваджень відкрито втричі менше - 19 922.
Про це повідомляє Опендатабот.
Фахівці сервісу виявили, що у матеріалі без пояснень поєднали два поняття дезертирство (408 ККУ) та самовільне залишення частини (407 ККУ).
Саме за дезертирство відкрито 19 922 кримінальних провадження, а за СЗЧ вдвічі більше - 41 950. Якщо скласти ці дві цифри, то дійсно можна отримати число, яке наводять у документі Financial Times. За думкою юристів поєднання цих двох понять - груба помилка.
“Кримінальне законодавство передбачає, що і СЗЧ, і дезертирство — це самовільне залишення місця служби. Однак важливо, що різняться ці злочини саме поведінкою військового після такого вчинку та метою таких дій. Якщо людина вживатиме заходів, аби повернутися на службу, таке порушення буде кваліфікуватися як СЗЧ. Дезертирство ж за своєю суттю є переховуванням від правоохоронних та інших державних органів, а також органів військового управління, аби ухилитися від проходження військової служби. Дезертирство, на відміну від СЗЧ, є особливо тяжким військовим злочином, та карається позбавленням волі до 12 років”, — коментує адвокатка Валентина Слободянюк.
Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, більшість військових, які самовільно залишили частину готові продовжити службу в інших підрозділах ЗСУ, адже залишення попередніх місць служби було зумовлене особистими обставинами.