П'ять хімічних компаній, що належать підсанкційним російським мільярдерам, забезпечують понад 75% основних хімікатів для найбільших заводів з виробництва вибухових речовин рф. Про це свідчить розслідування Reuters, засноване на аналізі залізничних та фінансових даних.
Видання провело аналіз переміщення понад 600 000 залізничних партій хімікатів з лютого 2022 року по вересень 2024 року. Серед власників підприємств-постачальників - Роман Абрамович та Вагіт Алекперов, якого цього у квітні було названо найзаможнішою людиною росії (зі статками у 28,6 мільярда доларів).
Виявилось, що ці компанії постачають життєво важливі компоненти на п'ять заводів з виробництва вибухових речовин та пороху в рф, які перебувають під санкціями. Ці підприємства є дочірніми структурами росдержаиробника зброї "Ростех".
Спроби отримати коментарі від Абрамовича та Алекперова через їхні компанії та юристів залишилися без відповіді. Компанія Evraz, що котирується на Лондонській фондовій біржі та в якій Абрамович володіє 28% акцій, заявила про постачання хімікатів "виключно для цивільних потреб". У свою чергу, НПЗ Lukoil, де Алекперов зберігає частку акцій, наголосив, що "не виробляє вибухові речовини чи будь-які пов'язані з ними компоненти".
Професор Массачусетського університету Анна Нагерні зазначає, що ці хімічні компанії не лише забезпечують необхідні компоненти для боєприпасів, але й заробляють валюту на експорті цивільної продукції, включаючи добрива.
"Ці хімічні компанії можуть працювати як цивільні, але вони підтримують військові потреби", - сказала вона.
До 24 лютого 2022 року заводи з виробництва вибухових речовин в рф випускали також цивільну продукцію в межах диверсифікації виробництва. Reuters не зміг встановити, чи продовжується виробництво цивільної продукції і чи можуть хімікати, що постачаються, використовуватися для невійськових потреб.
Професор енергетики Мюнхенського університету Томас Клапотке, який допомагав виданню з аналізом даних, зазначив, що хоча сировина може мати різне застосування, поєднання вагонів з певними хімікатами, необхідними для виробництва вибухівки, які прибувають на конкретні заводи, викликає серйозне занепокоєння.
Експерти, опитані Reuters, вважають, що це нові докази неефективності західних санкцій проти рф, які не змогли обмежити її військове виробництво. При цьому, хоча самі олігархи перебувають під санкціями, їхні хімічні компанії здебільшого уникли серйозних фінансових штрафів чи заборон на імпорт важливої сировини зі США та ЄС.
Нагадаємо, у ГУР МО підрахували, що лише від початку цього року росія виготовила близько 2,4 мільйона артилерійських снарядів та імпортувала ще 3 мільйони з КНДР. Один з провідних виробників - “Завод імені Я. М. Свердлова" в Дзержинську, який є єдиним великим виробником пластичних вибухових речовин октогену та гексогену для артилерії та ракет.
Як писав "Ми-Україна" раніше, в особливій економічній зоні "Алабуга" в Татарстані, спостерігається значне нарощення виробництва дронів. У 2023 році завод випустив 2738 іранських "шахедів", а за перші дев’ять місяців 2024 року цей показник зріс більше ніж удвічі — до 5760 одиниць.