Міністри фінансів Європейського Союзу розпочали обговорення ініціативи щодо створення "Європейського оборонного механізму" (ЄОМ) – спільного фонду, який займатиметься закупівлею та зберіганням військової техніки для країн-членів ЄС.
Запропонований аналітичним центром Bruegel механізм має на меті вирішити проблему фінансування оборонних закупівель для європейських країн, особливо тих, що вже мають високий рівень державного боргу. Згідно з проєктом, фонд купуватиме та володітиме оборонним обладнанням, стягуючи плату з держав-членів за його використання.
"Це хороша відправна точка для дискусії", – прокоментував міністр фінансів Португалії Жоакім Міранда Сарменто, який також зазначив, що залишаються відкритими питання щодо мандату, фінансування, внесків та важелів впливу на ринок.
Особливість запропонованого механізму полягає в тому, що він дозволить збільшити витрати на оборону без додаткового навантаження на національні бюджети. Оскільки фонд буде власником придбаного обладнання, борги за його закупівлю залишатимуться на рахунках ЄОМ, а не країн-учасниць.
За повідомленням, кілька країн ЄС вже висловили початкову підтримку цієї ініціативи. Технічна реалізація проєкту вважається відносно простою, оскільки він базуватиметься на моделі Європейського механізму стабільності – фонду допомоги єврозони.
Важливою особливістю проєкту є можливість долучення країн, що не входять до ЄС, зокрема Великої Британії, України та Норвегії. У документі Bruegel підкреслюється, що Європа зможе зменшити свою військову залежність від США до 2030 року лише за умови максимального об'єднання закупівель і створення спільного європейського оборонного ринку.
Як писали "Ми-Україна" раніше, глава МЗС України Андрій Сибіга зустрівся в Анталії з очільниками зовнішньополітичних відомств Словаччини та Молдови. Сторони обговорили подальшу співпрацю, енергетичну безпеку та євроінтеграційний курс України.