Єврокомісія презентувала проєкт "дорожньої карти", якою передбачено повне припинення імпорту російських енергоносіїв в країни Євросоюзу. Опублікований план передбачає поетапну відмову від нафти, газу та ядерної енергії з рф.
Цей документ став продовженням плану REPowerEU, завдяки якому ЄС з 2022 року вже зміг скоротити частку імпорту російського газу з 45% до 19%. Водночас в ЄК визнали зростання імпорту газу з рф у 2024 році, що викликало необхідність розробки більш детального плану подальших дій.
Опублікована "дорожня карта" включає конкретні кроки щодо кожного виду енергоносіїв:
- Газ. Повна зупинка імпорту російського газу має відбутись до кінця 2027 року. Задля цього передбачена прозорість, моніторинг та відстеження газу російського похлдження на ринках ЄС. Нові контракти з постачальниками російського газу не укладатимуться, а спотові контракти (з негайною оплатою) буде припинено до кінця 2025 року.
- Нафта. Будуть запроваджені нові заходи для боротьби з російським "тіньовим флотом".
- Ядерна енергетика. Заплановане запровадження обмежень на нові контракти на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів, які надходять з рф.
Відповідно до "дорожньої карти", держави-члени ЄС мають до кінця 2025 року підготувати національні плани, в яких буде викладено, як вони сприятимуть поетапній відмові від імпорту російського газу, ядерної енергії та нафти. Одночасно з цим триватимуть зусилля з пришвидшення енергетичного переходу ЄС та диверсифікації поставок енергії для усунення ризиків для безпеки постачання та стабільності ринку.
Як очікується, вже наступного місяця - у червні - ЄК представить законодавчі пропозиції на підтримку цієї "дорожньої карти".
Як писав "Ми-Україна" раніше, Єврокомісія продовжує роботу над 17-м пакетом санкцій проти росії. Bloomberg дізналось, на чому будуть зосереджені обмежувальні заходи.