Унікальні навчання з захисту критичної підводної інфраструктури провело НАТО в Італії. Елітні водолази спецпризначення тестували нові електронні сенсори виявлення, що мають захистити підводні кабелі від диверсій, пише Business Insider.
Перші в своєму роді навчання, які отримали назву Bold Machina 2024, відбулися торік восени 2024 року в італійському місті Ла-Спеція. Альянс поділився кадрами листопадового заходу лише цього тижня.
Директор з розвитку морських сил у штабі спецоперацій НАТО Курт Мюлер розповів, що ці маневри мали на меті перевірити ефективність нових сенсорів, призначених для захисту від спроб підводних диверсій. Особливу увагу приділили здатності водолазів діяти "в умовах дедалі прозоріших бойових просторів". Капітан ВМС США пояснив, що зазначив, що водолази, які беруть участь у наступальних операціях, не завжди можуть покладатися на темну, непрозору воду для маскування своїх переміщень, через на прогрес у технологіях підводних систем виявлення.
"Це не просто питання того, чи знає хтось про ваше виявлення. Це розуміння того, що існує система, яка може вас виявити, але ви не знаєте про неї нічого і не знаєте точно, якими є її можливості", - пояснив Мюлер.
Навчання Bold Machina 2024, до яких долучилось 13 країн, були проведені та тлі зростання числа інцидентів пошкодження підводної інфраструктури. За останні два місяці було пошкоджено кілька важливих комунікаційних ліній, зокрема кабелі, що з'єднують Фінляндію з ФРН та Естонією. Фінські посадовці виявили 60-мильний слід на морському дні, що може свідчити про причетність російського танкера.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Китайське судно діяло за інструкціями росії при пошкодженні кабелів у Балтиці - WSJ
У НАТО особливо підкреслюють загрозу з боку росії, зважаючи на активність спеціальних підрозділів рф, які спеціалізуються на підводних диверсіях. Водночас проблема не обмежується умисними діями - значної шкоди завдають і комерційні судна, які пошкоджують кабелі якорями.
"Підводну сферу важко як захищати, так і атакувати. Її непросто захищати, бо це складне середовище, це величезне середовище", - зазначив науковець із Центру морських досліджень та експериментів НАТО Альберто Тремори.
Як писав "Ми-Україна" раніше, занепокоєння щодо безпеки підводних кабелів поширюється далеко за межі європейських вод. Нещодавнє пошкодження кабелів біля Тайваню змусило місцевих посадовців запідозрити навмисні дії з боку Китаю.