Експорт українського зерна скоротився на чверть, але виручка залишилася стабільною

Експорт українського зерна скоротився на чверть, але виручка залишилася стабільною

Фізичні обсяги експорту зернових культур з України у 2024/25 маркетинговому році значно скоротилися через несприятливі кліматичні умови та вичерпання запасів. Проте експортна виручка практично не змінилася завдяки зростанню цін.

За даними аналітичного відділу Forbes, експорт кукурудзи у 2024/25 маркетинговому році скоротився більш ніж на чверть, що становить зменшення на 7,6 мільйона тонн. Поставки пшениці зменшилися на 15 відсотків, або на 2,7 мільйона тонн.

Основними причинами скорочення експорту стали зменшення врожаю кукурудзи через літню посуху 2024 року та вичерпання запасів, які сформувалися у 2022 році внаслідок вимушеного обмеження експорту через блокаду українських портів.

Ціни на ключові зернові культури у 2024/25 маркетинговому році зросли практично дзеркально до скорочення фізичних обсягів поставок. Цей фактор компенсував втрати від зменшення експортних обсягів.

Експортна виручка від зернових культур у 2024/25 маркетинговому році становила 8,1 мільярда доларів, що лише на 2 відсотки менше порівняно з 8,3 мільярда доларів у 2023/24 маркетинговому році.

Аналітики Forbes оцінили, що без зростання цін сумарні втрати експорту становили би близько 1,7 мільярда доларів. Зростання вартості зернових фактично врятувало український експорт від серйозних фінансових втрат.

Попри скорочення поставок, Україна зберігає провідні позиції на світових ринках зернових культур. Країна посідає четверте місце на світовому ринку кукурудзи та шосте місце на ринку пшениці.

Цього року через несприятливі кліматичні умови врожай зернових за найбільш песимістичним сценарієм може впасти до 51 мільйона тонн. Врожай олійних культур може знизитися на 5 відсотків до 20,16 мільйона тонн проти 21,18 мільйона тонн у 2024 році.

Як писали "Ми-Україна" раніше, на тимчасово окупованих територіях України аграрії зіткнулися з новим тиском з боку російських окупаційних адміністрацій. Від початку сезону збору врожаю фермерів примушують здавати зерно у так звані резерви рф через створених окупантами "зернових операторів".

Головне