Велика Британія 1 квітня заявила, що помістить росію на вищий рівень розширеної Схеми реєстрації іноземного впливу (Foreign Influence Registration Scheme, FIRS). Це означає, що будь-хто, хто працює на російську державу у Британії, повинен буде реєструвати свою діяльність, інакше йому загрожує в'язниця.
Як пише АР, нові правила набудуть чинності з 1 липня 2025 року.
Британський міністр безпеки Ден Джарвіс повідомив, що будь-яка особа чи компанія, яка "здійснює діяльність у межах будь-якої домовленості" з російською владою, включаючи урядові установи, Збройні сили, розвідслужби та парламент, повинна буде зареєструватися в FIRS.
Ця програма стане ключовим інструментом для "виявлення та припинення шкідливої діяльності проти нашої країни". Іран був першою країною, яку включили до програми.
"Занадто довго Кремль не несе відповідальність за неприйнятні загрози нашій національній безпеці - від руйнівних кібератак до зловмисних спроб втручання в наші демократичні процеси та замахів на вбивства в цій країні. Наша нова Схема реєстрації іноземного впливу дає нам можливість вживати набагато жорсткіших дій проти будь-якої російської загрози", - наголосила очільниця британського МЗС Іветт Купер.
FIRS: як працює Схема реєстрації іноземного впливу
Foreign Influence Registration Scheme запроваджена відповідно до Закону про національну безпеку 2023 року і є інструментом, який допомагає захистити британську демократію, економіку та суспільство від прихованих, обманних або інших шкідливих дій проти інтересів Британії.
Розширений рівень був спеціально розроблений для того, щоб пролити світло на дії, спрямовані певними іноземними державами, які становлять загрозу безпеці або інтересам країни.
Джарвіс також оголосив про розробку нормативних актів, які дозволять реалізувати ширшу схему з 1 липня.Сюди зокрема входять положення про реалізацію рівня політичного впливу схеми, який застосовується до всіх держав.
"Політичний рівень FIRS полегшить виявлення прихованого впливу та поліпшить захист від нього. Це також означатиме, що депутати зможуть перевірити, чи діє людина, з якою вони планують поговорити, від імені іноземного уряду, щоб вони могли прийняти обґрунтоване рішення про те, чи варто взаємодіяти", — заявив міністр.
Як писав "Ми-Україна" раніше, з 1 квітня Британія та Швеція спільно перебирають дворічну місію НАТО Air Policing щодо патрулювання повітряного простору Литви, Латвії та Естонії.