Зорепад Оріоніди над Україною: коли пік метеорного потоку та як його побачити

Зорепад Оріоніди над Україною: коли пік метеорного потоку та як його побачити

У жовтні очікується один з найвідоміших метеорних потоків – Зорепад Оріоніди. Метеорний потік активний щороку з приблизно 2 жовтня до 7 листопада, досягаючи свого піка 21-22 жовтня.

Розповідаємо, що таке Оріоніди, як виникає зорепад та де і як його найкраще спостерігати.

 

Що таке зорепад Оріоніди та як він виникає

 

Зорепад Оріоніди – це щорічний метеорний потік, що відбувається в жовтні, коли Земля проходить через шлейф частинок, залишених кометою Галлея, яка проходить поруч із Землею раз на 76 років. Ці частинки, потрапляючи в атмосферу Землі, згоряють, створюючи яскраві спалахи, які ми бачимо як метеори або "падаючі зірки".

Зорепад отримав назву від сузір'я Оріона. Ця точка називається радіантом і є орієнтиром для спостереження за зорепадом. Сузір’я Оріона розташоване на небесному екваторі, тому зорепад видно як у Північній, так і в Південній півкулях. Тому можна дивитись на Оріоніди майже з будь-якої точки світу.

Метеори Оріоніди рухаються надзвичайно швидко, приблизно 66 км/с, що робить їх одними з найшвидших метеорів серед відомих метеорних потоків. Завдяки цьому вони часто створюють яскраві сліди на небі, які можуть тривати кілька секунд​. 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Астрономи передбачили появу у Землі нового супутника на додачу до Місяця

Пік зорепаду Оріоніди 2024: коли і як спостерігати

 

Зорепад Оріоніди у 2024 році відбуватиметься з 2 жовтня по 7 листопада, а його пік активності припаде на ніч з 21 на 22 жовтня. У цей період можна очікувати до 20-25 метеорів на годину (за умови ясного неба).  

Найбільша кількість метеорів спостерігається після опівночі та до світанку, коли сузір’я Оріона піднімається високо на небі​. Як його знайти? Орієнтуйтеся на його пояс, який складається з трьох яскравих зірок, розташованих у ряд – вони утворюють чітку, майже пряму лінію і є одними з найпомітніших зірок на небі.

 

 

Найкраще спостерігати в темному місці, якомога далі від штучного освітлення – в ідеалі на природі або в полі. Телескопи чи біноклі не будуть потрібні – метеори видно неозброєним оком. 

 

 

Після зорепаду Оріоніди у 2024 році відбудеться кілька яскравих метеорних потоків. У листопаді це  Північні Тауриди (пік 12 листопада) та Леоніди (пік 17-18 листопада).

Головне