Міцні кістки - не лише гарна і правильна постава, а й основа міцного здоров'я, незалежно від віку. Більшість людей не замислюються, проте саме стан опорно-рухового апарату відповідає за можливі виникнення різноманітних травм або інших "кістково-вікових" змін. Аби уникнути цього, потрібна якісна профілактика, однієї з найважливіших складових якої є правильний раціон. Яким він повинен бути детальніше розповість "Ми-Україна".
Головні союзники кісток
Головним будівельним матеріалом кісткової тканини є кальцій. В нормі організм виробляє його самостійно. Крім того, ми можемо отримувати його разом із їжею. Вітамін D, своєю чергою, сприяє кращому засвоюванню кальцію. Водночас його дефіцит може зробити навіть найбагатший кальцієм раціон неефективним.
Найкращими джерелами кальцію прийнято вважати молочні продукти, а саме:
- молоко,
- сир,
- йогурти,
- броколі,
- мигдаль,
- кунжут.
Що ж стосується вітаміну D, то він міститься в жирній рибі, жовтках яєць та печінці тріски. До всього, важливо також отримувати його за рахунок сонячного світла: потрібно хоча б 15-20 хвилин на день перебувати на сонці в теплу пору року. У холодну - можна споживати цей вітамін у вигляді пігулок чи крапель.
Продукти, які потрібні у щоденному раціоні
Крім кальцію та вітаміну D, здорові кістки потребують і наявності в організмі в належній кількості й таких мікроелементів як магній, фосфор, цинк і вітамін K.
Отримати їх можна за рахунок споживання таких продуктів:
- Молочка (джерело кальцію) - молоко, йогурт, сир;
- Жирна риба (вітамін D, омега-3) лосось, скумбрія, сардини;
- Зелень листова (багаті кальцієм та вітаміном K) - шпинат, броколі, капуста кейл;
- Бобові (білок та вітаміни) - нут, сочевиця, квасоля;
- Горіхи та насіння - мигдаль і кунжут;
- Яйця (вітаміну D, білок);
- Фрукти та ягоди (вітамін С) - апельсини, ківі, полуниця.
Чого варто уникати
Важливо не забувати й про те, що ряд певних звичок, які прийнято вважати шкідливими, а також деякі продукти здатні, навпаки, нашкодити здоров'ю кісток. Йдеться про надмірне споживання кофеїну, алкоголю та солі.
Також сидячий спосіб життя знижує навантаження на кісткову тканину, що може прискорити її руйнування.
На звершення підсумуємо, що правильний, багатий поживними речовинами раціон, активний спосіб життя з помірними навантаженнями, а також достатнє перебування на свіжому повітрі створять для ваших кісток міцний фундамент на довгі роки.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, з якого віку організм людини починає "сипатись" та яким чином можна запобігти ранньому старінню.