Вплив екранів на зір: як захистити очі від перенапруження

Вплив екранів на зір: як захистити очі від перенапруження

Сучасне життя неможливо уявити без телевізора та комп'ютера. Технології стали невід’ємною частиною нашого побуту, роботи та відпочинку. Однак, з ростом часу, проведеного перед екраном, з'являється все більше питань про їхній вплив на зір. "Ми - Україна" розповість, як саме надмірний перегляд телевізора і сидіння годинами за комп'ютером можуть вплинути на наше здоров'я.

Зорове фокусування


Однією з основних проблем, що виникають від тривалого перегляду телевізора чи роботи за комп'ютером є перенапруження очей. Коли ми дивимося на екран, ми змушуємо очі фокусуватися на певних точках протягом тривалого часу. В результаті це впливає на м'язи очей, що призводить до почервоніння, сухість та біль.

Особливо це стосується людей, які вже мають певні проблеми з зором, адже екран комп’ютера або телевізора змушує їх очі працювати ще інтенсивніше, що може призвести до гірших наслідків.

 

зір, перенапруження, короткозорість, дальнозорість

 

Синдром комп'ютерного зору 


Одним із наслідків тривалого сидіння за комп'ютером є так званий синдром комп'ютерного зору. Симптоми, що виникають через перенавантаження очей можуть призвести до серйозних проблем. До основних проявів даного симптому відносять:

- Сухість і подразнення очей. Через зменшення частоти моргання під час роботи з екранами, сльози не розподіляються рівномірно, що призводить до сухості та відчуття піску в очах;


- Розмитість. Зорове сприйняття може стати менш чітким, особливо після тривалого часу сконцентруванні на моніторі;


- Головний біль. Біль в області лоба або навколо очей може бути результатом перенапруження зору;


- Чутливість до світла. Екрани комп'ютера чи телевізора можуть викликати підвищену чутливість до яскравого світла, що збільшує дискомфорт;


- Проблеми з фокусуванням. Внаслідок негативного впливу на зір, з часом виникає проблема з фокусуванням на екрані чи об'єктах навколо. 


Важливо розуміти, що цей синдром не лише створює дискомфорт, але й може призвести до більш серйозних проблем із зором, якщо вчасно не звернути увагу на зменшення навантаження.

 

Екранне випромінювання


Телевізори та комп'ютерні монітори випромінюють так зване "блакитне світло". Це високочастотне світло, яке може бути шкідливим для очей, особливо при тривалому впливі. Дослідження показали, що надмірне перебування під впливом "блакитного світла" може спричинити такі проблеми:

- Порушення сну. Блакитне світло заважає виробленню гормону, який регулює цикл сну. Це може призвести до безсоння та поганого самопочуття;


- Пошкодження сітківки. Довготривалий перегляд телевізора чи монітору комп'ютера призводить до старіння клітин сітківки та збільшує ризик втрати зору.

 

зір, перенапруження, короткозорість, дальнозорість

 

Короткозорість


Велика кількість часу, проведеного перед екраном, є однією з причин збільшення випадків міопії. Короткозорість є порушенням, при якому людина погано бачить об'єкти на відстані.

Науковці відзначають, що постійне навантаження на зір під час роботи за комп'ютером або перегляду телевізора може збільшити ризик розвитку міопії, особливо у дітей та підлітків.

 

Сухість та подразнення очей


Коли ми дивимося на екран телевізора чи комп'ютера, кількість кліпання зменшується до мінімуму, що в результаті призводить до сухості та подразнення очей. Ця проблема часто супроводжується почервонінням, печінням і зниженням чіткості зору. Сухість виникає через зменшення вироблення сльози при тривалій концентрації на екрані, що може призвести до подразнення рогівки.

 

зір, перенапруження, короткозорість, дальнозорість

 

Зменшення впливу екрана на зір

 

Рекомендується використовувати техніку 20-20-20. Кожні 20 хвилин роботи за комп'ютером або перегляду телевізора робіть перерву на 20 секунд, дивлячись на об'єкт, що знаходиться на відстані приблизно в 6 метрів.

Також, варто зауважити, що слід регулювати освітлення в якому ви знаходитесь та уникати різкого контрасту між яскравим світлом екрана і темним приміщенням. Не забувайте часто моргати, адже це допоможе організму виробляти сльози, що зволожують очі. Для уникнення впливу "блакитного світла" на зір слід використовувати окуляри чи лінзи.

Наостанок, варто зауважити, працюючи за комп'ютером, необхідно регулярно відвідувати офтальмолога для перевірки зору.

Нагадаємо, раніше "Ми - Україна" писав про те, що варто робити, якщо з'явилася проблема сухості очей.

Головне