Витрати і заощадження: як правильно розпоряджатися грошима, щоб залишитися в "плюсі"

Витрати і заощадження: як правильно розпоряджатися грошима, щоб залишитися в

Фінансова грамотність — це чи не найважливіша здібність у сучасної людини вміти розпоряджатися власними коштами, яка  суттєво впливає на якість життя, рівень добробуту та впевненість у майбутньому. Вміння правильно керувати грошима допомагає уникати боргових ям, накопичувати фінансовий капітал та реалізовувати власні цілі.

“Ми-Україна” розгляне основні принципи фінансового управління, які стануть у пригоді кожному.

Створення бюджету


Бюджет — це фундамент вашої фінансової стабільності. Він дає зрозуміти, скільки грошей ви заробляєте, скільки витрачаєте і як можна оптимізувати свої витрати.

Основи створення власного бюджету:

- Оцінка доходів. Визначте всі джерела вашого  доходу: заробітна плата, додаткові грошові підробітки, пасивний дохід.
- Аналіз витрат. Розділіть витрати на фіксовані : квартплата, комунальні послуги, та змінні: розваги, покупки.
- Встановлення лімітів. Визначте пріоритетність категорій, на які ви зможете витрачати більш розкуто.
- Контроль і корекція. Щомісяця аналізуйте, чи вдалося дотримуватися запланованого бюджету, і вносьте корективи за потреби.

Однією  з відомих та дуже корисних, за оцінкою фахівців з економіки та фінансової грамотності, є методика "50/30/20", за якою 50% вашого прибутку спрямовується на основні потреби: комунальні послуги, здоров’я, їжа, одяг тощо,  30% — на власні бажання: кінотеатр, ресторани та кафе, хоббі та техніка, а 20% — на майбутню “фінансову подушку”: інвестиції, “заначка”, заощадження на заплановані великі витрати.

 

 

Формування фінансової подушки

 

Фінансова подушка — це ваша резервна скарбничка, що захищає від непередбачених витрат, таких як втрата роботи, медичні витрати чи ремонт житла або автомобіля.

Як створити резервний фонд:


- Почніть із невеликих сум. Відкладайте хоча б 5–10% з вашого основного прибутку щомісяця, створіть так звану “заначку”.
- Зберігайте ці кошти на окремому рахунку, а ще найкраще у іноземній валюті, що найменше піддається інфляції.

Створивши такий “додатковий гаманець” - через деякий час ви побачите результат, який очікували: ви зможете накопичити суму, яка здатна покрити 3-6 місяців ваших основних витрат.

Борги та кредити 

 

Одним з найбільших тягарів вашої фінансової стабільності можуть стати кредити або займання грошей. Позики можуть бути корисними лише у деяких випадках, якщо ви плануєте велику покупку: автомобіль, нерухомість, але непомірні кредити здатні перетворитися на серйозний фінансовий тягар, який з часом буде тягнути вас лише у скрутне становище.

Якщо все ж так трапилося, що конче необхідно було скористатися “не своїми” грошима, слідуйте декільком порадам, аби в подальшому уникнути боргової пастки:

- Позичайте лише ту суму, яку зможете повернути без значних труднощів.
- Уникайте кредитних карток для щоденних витрат.
- Завжди перевіряйте умови позики: річну ставку, додаткові комісії.

Планування великих витрат

 

Великі покупки, як-от відпустка чи новий автомобіль, вимагають завчасного планування. Будь-яка велике придбання вимагає детального аналізу та підготовки: визначте точну вартість покупки та термін, впродовж якого ви хочете її здійснити та  прорахуйте приблизну суму, яку ви зможете відкладати за декілька місяців до запланованої дати. Пам'ятайте, використовуйте спеціальні депозитні чи накопичувальні рахунки для зберігання коштів, які в подальшому стануть вам у нагоді.

 

 

Вміння економити з користю

 

Економія — це не про відмову від комфорту, а про свідоме ставлення до витрат.

Як економити ефективно:

- Купуйте речі на розпродажах або у періоди знижок.
- Використовуйте бонусні програми та кешбек-сервіси.
- Плануйте покупки заздалегідь, щоб уникати імпульсивних витрат.

Аналіз власних коштів

 

Вміння оцінювати власний фінансовий стан допоможе вам вчасно виявити проблему та вміти її вирішувати чи коригувати план дій. Маючи досвід отримання доходу, його витрати, та заощаджень, задавайте собі питання, на яке обов'язково  має знайтись відповідь: “Чи вдається дотримуватися стабільного бюджету? Чи є прогрес у досягненні фінансових мрій? Чи можна зробити витрати більш вигідними або збільшити дохід?”, а у разі її відсутності, чи негативних відповідей, спробуйте опрацювати та стабілізувати ще раз розподіл вашого бюджету.

 

 

Пам'ятайте, вміння розпоряджатися грошима — це мистецтво, яке потребує дисципліни, знань і терпіння. Виконуючи прості правила, як-от створення бюджету, планування витрат, заощадження та інвестування, ви зможете досягти фінансової стабільності та впевненості у “завтрашньому дні”.

Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, як правильно витрачати гроші після свят для того, щоб правильно економити.

Головне