У 2025 році Вербну неділю святкуватимуть 13 квітня – за тиждень до Великодня. У цей день православні християни згадують урочистий вхід Ісуса Христа до Єрусалима, коли люди зустрічали Його з пальмовими гілками. В Україні пальми замінює верба – перше дерево, яке прокидається навесні. Гілочки верби несуть до церкви, освячують і бережуть цілий рік.
Як правильно освятити вербу, як її зберігати та що з нею робити після свята – читайте на "Ми-Україна".
Як і коли правильно освятити вербу
Освячення в церкві
Найкраще освячувати вербу під час святкового богослужіння у Вербну неділю, тобто вранці 13 квітня. У деяких храмах гілочки верби святять і ввечері напередодні – 12 квітня. Після літургії священник окроплює принесені вірянами гілочки свяченою водою.
Освячення вдома
Якщо немає можливості відвідати храм, вербу можна освятити вдома – самостійно помолившись і окропивши її свяченою водою. Для цього можна прочитати просту молитву:
"Освячую верби ці Благодаттю Всесвятого Духа і окропленням води цієї священної, в ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!"
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великдень у 2025 році в Україні – дата за новим календарем, традиції та заборони свята
Що робити з освяченою вербою
- Після освячення гілочкою верби легенько б’ють рідних, примовляючи: "Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень!" або: "Будь величний, як верба, здоровий як вода, багатий як земля!". Це давній обряд, який символізує побажання здоров’я, сили й захисту.
- Освячену вербу зберігають за іконами або в чистому місці в домі – як оберіг оселі.
- Після грози або негоди гілочку клали у вікно чи біля дверей – щоб відвернути бурю.
- Якщо хтось захворів, вербу клали під подушку або запарювали для обтирання.
- Торішню вербу не викидають – її спалюють, а попіл можна розвіяти на городі або біля порогу.
- Якщо освячена верба проросла, це вважається добрим знаком – у домі панує мир і злагода. Таку вербу не залишають вдома й не садять на власному подвір’ї – це погана прикмета. Її висаджують у лісі або біля річки, щоб вона приносила користь природі.
Що означає Вербна неділя, коли вона у 2025 році та які є традиції і заборони свята – читайте на "Ми-Україна".