Страсна п’ятниця 2025: дата, традиції та що не можна робити

Страсна п’ятниця 2025: дата, традиції та що не можна робити

Страсна п’ятниця – це день глибокого скорботного спогаду про страждання та розп’яття Ісуса Христа. Вона є останньою п’ятницею Великого посту, що передує святу Великодня. У цей день віряни згадують найтрагічніші події в історії християнства.

Коли Страсна п’ятниця у 2025 році, які традиції з нею пов’язані та що не можна робити в цей день – читайте на "Ми-Україна". 

 

Коли Страсна п’ятниця 2025

 

Велика або Страсна п’ятниця – це остання п’ятниця шостого тижня Великого посту, яка безпосередньо передує святкуванню Великодня. Дата цього дня змінюється щороку, адже залежить від дати Пасхи.

У 2025 році Великдень за новоюліанським календарем припадає на 20 квітня, тож Страсна п’ятниця відзначатиметься 18 квітня 2025 року.

 

Що означає Страсна п’ятниця

 

Назва "Страсна" походить від слова "страсті", тобто страждання. За церковним переданням, саме у п’ятницю Ісуса Христа було засуджено на смерть. Це день скорботи та пам’яті про жертву, яку Він приніс заради спасіння людства.

Як сказано в Біблії, після Таємної вечері Ісус пішов молитися до Гетсиманського саду. Там Його зрадив Юда Іскаріот, вказавши на Нього поцілунком. Ісуса схопили, звинуватили в богохульстві та привели до римського префекта Понтія Пилата. Хоча Пилат не вбачав вини, під тиском народу він наказав бичувати Ісуса і стратили Його через розп’яття на хресті. 

Ці події є центральними у Страсному тижні – вони передують Воскресінню Христовому і нагадують про глибоку жертовну любов Бога до світу.

 

Страсна п’ятниця 2025

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чистий четвер 2025: дата, історія, що можна і не можна робити в цей день 

 

Традиції Страсної п'ятниці

 

Страсна п’ятниця – день тиші, молитви та посту. Це час, коли віруючі занурюються у роздуми про сенс страждання, жертовності та спасіння. У храмах проводяться богослужіння – ранкова Царські часи, Вечірня з винесенням Плащаниці, а пізніше – Утреня Великої суботи з чином погребіння. У другій половині дня Плащаницю з зображенням тіла Христа виносять на середину храму для поклоніння. 

Страсна п’ятниця – один із найсуворіших днів посту. Багато хто повністю утримується від їжі до вечора або ж весь день не споживає нічого, окрім води. Церква дозволяє лише найпростішу їжу – без олії, молока, яєць чи м’яса.

У цей день уникають гучних розваг, вечірок, не вмикають музику, не влаштовують свят.  Передостанній день Великоднього посту заведено проводити в спокої і молитвах. У народі говорять: "Хто в Страсну п'ятницю сміється, той весь рік плакатиме".

 

Традиції Страсної п'ятниці

 

Страсна п’ятниця – що не можна робити 

 

  • Не можна веселитися: забороняються будь-які святкування, гучна музика, жарти тощо.
  • Заборонено працювати на землі: у народі вірили, що копати, садити чи навіть прибирати у полі у цей день – великий гріх.
    Не можна прати, мити підлогу, прибирати: хатні справи краще завершити раніше. Також – шити, в’язати чи різати тканину.
  • Заборонено їсти скоромне: у цей день категорично заборонені м’ясо, риба, молочні продукти та алкоголь. Ідеально – повне утримання від їжі до виносу Плащаниці або до вечора.
  • Не варто сваритися чи лаятися у цей день. 

 

Раніше "Ми-Україна" розповідав про Страсний тиждень – значення кожного дня, традиції та що не можна робити перед Великоднем.

 

Головне