Броколі є невибагливою і швидкорослою капустою, яку легко виростити у відкритому ґрунті. Щоб отримати гарний урожай із соковитими суцвіттями, варто знати кілька важливих нюансів — коли саме сіяти насіння, як правильно підготувати грядку, поливати, підживлювати і зрізати головки вчасно.
З чого почати вирощування броколі на городі та як доглядати за нею, щоб збирати великий врожай — читайте на "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Збираємо спаржу прямо в себе на городі — гайд, як виростити в Україні
Броколі належить до холодостійких овочів, але для її впевненого проростання ґрунт і повітря мають прогрітися до стабільних +15°C. Саме тому в більшості регіонів України оптимальний період для висівання починається з останньої декади травня. Оскільки дозріває ця капуста досить швидко, приблизно за 2–2,5 місяці. Її можна висівати аж до кінця липня, не хвилюючись за строки збирання врожаю.
Підготовка насіння броколі до посіву
Щоб збільшити відсоток пророщених насінин, перед посівом їх рекомендується обробити термоконтрастом. Спочатку насіння на 20 хвилин занурюють у теплу воду температурою близько 45°C, а потім одразу перекладають у дуже холодну воду на 5 хвилин. Така різка зміна температур стимулює внутрішні процеси росту. Однак, якщо виробник вказав на пакуванні, що насіння вже оброблено і не потребує додаткової підготовки, то можна сіяти його одразу.
Підготовка грядки для броколі
Місце під броколі повинне бути сонячним і добре провітрюваним. У жодному разі не варто висаджувати капусту там, де протягом останніх чотирьох років росли хрестоцвіті культури. Щоб ґрунт був родючим, за кілька днів до сівби його збагачують: на кожен квадратний метр вносять 8–10 кг перепрілого гною, 1 кг деревної золи та столову ложку суперфосфату. Після цього ділянку слід перекопати на глибину багнета лопати й вирівняти граблями.
Посів броколі: схеми та глибина
На добре зволоженій грядці роблять лунки глибиною 1 см. Відстань між ними має становити 35–40 см, а міжряддя — мінімум 60 см. У кожну ямку кладуть по 2–3 насінини, щоб гарантувати появу хоча б одного сильного паростка. Після посіву лунки присипають землею й обережно ущільнюють її долонею.
Перші паростки можуть з’явитися вже на 4–6 день після висіву, залежно від температури. Коли рослини випустять два або три справжні листки, необхідно обережно видалити слабші, залишивши лише найсильнішу розсаду в кожній лунці.
Догляд за броколі після появи сходів
Броколі вважається досить витривалою і невибагливою капустою, проте вона потребує регулярного догляду. Капуста дуже чутлива до вологості. Поливайте її що два дні, а в посушливу погоду це треба робити щодня, але помірно, уникаючи застою води. Вода повинна проникати в ґрунт, але не застоюватися на поверхні. Найкраще зрошувати рослини вранці або ввечері, поливаючи міжряддя — це дозволить уникнути загнивання листя. Один раз на тиждень обов’язково підпушуйте ґрунт біля рослин, щоб покращити повітрообмін.
Першу підгодівлю варто провести, коли броколі матиме п’ять справжніх листків. У цей момент готують розчин сечовини — 2 столові ложки на 10 л води. Коли почне зав’язуватися головка, вносять друге добриво — 2 столові ложки нітрофоски з додаванням 2 г борної кислоти на те ж саме відро води. На кожну рослину витрачають по 2 літри поживного розчину. Усі підживлення вносять під корінь, обережно, щоб не потрапити на листя.
Коли збирати врожай
Час збору врожаю визначають за сортовими характеристиками, зазначеними на упаковці насіння. Дуже важливо не пропустити момент дозрівання: якщо броколі перецвіте, її смакові властивості значно погіршаться. Зрізати головку потрібно, щойно вона досягне бажаного розміру і буде щільно вкрита зеленими, ще не розкритими бутонами. Використовуйте гострий ніж і зрізайте качан разом із 10 см стебла. Надалі з бічних пагонів утворяться нові головки, тож урожай можна буде знімати кілька разів за сезон.
Також читайте про всі секрети вирощування шпинату вдома та на городі, а ще дізнайтеся, як вирощувати свіжий базилік вдома та правильно засушити його для спецій.