Для того, щоб часник гарно зберігався впродовж багатьох місяців, його потрібно правильно висушити після збору врожаю. Якщо цього не зробити, він може втратити смак, покритися цвіллю або згнити. Сушити продукт рекомендується в сухому, місці, яке гарно провітрюється, подалі від сонця. Часник можна підвісити пучками, розкласти на решітках або використати сушарку. Не менш важливим фактором є й те, що, поки стебла й шкірка повністю не висохнуть, завершувати процес сушки не варто. Однак це далеко не всі нюанси, які потрібно знати, якщо ви збираєтесь сушити часник. Детальніше про це в новому матеріалі від "Ми-Україна".
Коли збирати часник
Початок збирання часнику вважається у городників дуже важливим етапом. Саме від нього залежить, як довго і як добре зберігатиметься рослина. За умови, що він буде викопаний зарано, головки можуть бути ще м’якими й не повністю сформованими. Якщо ж запізнитись, то зубчики можуть розпастися прямо в ґрунті і тоді часник швидко зіпсується.
Як зрозуміти, що часник дозрів:
- нижнє листя стало жовтіти,
- стебла стають сухішими,
- головки набувають щільної текстури.
Зауважимо, що найкраще - викопувати часник в сухі, теплі дні. Саме тоді він не буде "сирим" і не почне псуватися швидше. Витягувати його з землі треба обережно: краще трохи підкопати лопатою або вилами, а не тягнути за стебло. Якщо ж шкірка буде пошкодженою, то такий часник довго зберігатися не буде (найдовше зберігаються цілі, "здорові" головки).
Після збору землю з часнику потрібно струсити легкими руками. Водою мити не варто. Надалі головки потрібно одразу розкласти або підвісити для сушіння. Чим швидше він підсохне, тим довше буде лежати.
Де та як правильно сушити
Після збирання часник потрібно легенько очистити від грудок землі, але ні в якому разі не мити його водою (!). Далі його краще залишити сушитися в сухому і добре провітрюваному місці, де немає прямого сонця: на горищі, в сараї, на балконі або ж під навісом.
Стебла одразу не зрізають. Їх краще залишити, аби в подальшому було простіше вішати часник пучками або плести із нього "коси".
Ще одним, не менш зручним варіантом є просте розкладання головок в один шар на газетах чи сітці.
Час сушки - скільки потрібно
Сушити часник потрібно від 10 до 20 днів. Все залежить від погоди та місця, де він лежатиме. Готовим до зберігання він вважається тоді, коли стебла стали сухими, а шкірка на зубчиках тонкою й хрусткою.
Якщо головки ще м’які або стебла вологі, такий часник рано прибирати. Він може швидко покритися пліснявою або згнити.
Після повного висихання часнику стебла зрізають, залишаючи 3–5 см, а коріння вкорочують до пів сантиметра. Усі головки переглядають: м’які чи пошкоджені - окремо, для швидкого використання. Сухий і здоровий часник зберігають у сітках, кошиках або ящиках у прохолодному, темному і сухому місці з доступом повітря.
У підсумку додамо, що правильно висушений часник може зберігатися до весни. Такий "продукт" чудово зберігає свій аромат, користь і смак. Цей варіант, на перший погляд, може здатися надто простим, але насправді він вкрай важливий і точно вартий вашої уваги.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" пояснював, чому цибуля примушує нас плакати.