Зелена рослина з великим листям і білими квітами, відома як борщівник Сосновського, на перший погляд здається цілком безпечною. Проте її сік становить дуже серйозну загрозу і може спричинити хімічні опіки. Дітям, дачникам, туристам та всім, хто любить проводити час на свіжому повітрі, краще уникати контакту з нею. "Ми - Україна" розповів, що буде, якщо доторкнутися до борщівника і чим небезпечна зустріч із ним.
Небезпека для людини
Борщівник Сосновського становить велику загрозу через свій отруйний сік, який містить у своєму складі фуранокумарини. Ці хімічні сполуки активуються під впливом сонячного світла і стають надзвичайно небезпечними для шкіри. Спочатку контакт із соком не викликає жодних відчуттів, але згодом призводить до сильних опіків: шкіра червоніє, з'являються болісні пухирі, а іноді й глибокі рани, які довго загоюються. У важчих випадках на шкірі можуть залишитися шрами, а потрапляння соку в очі може призвести до погіршення або часткової втрати зору.
Підступність отруйного соку борщівника полягає у тому, що у людини не одразу з'являється реакція після контакту. Якщо навіть непомітно доторкнутися до рослини, перші ознаки ураження з’являться лише через деякий час. Саме через цю приховану небезпеку борщівник називають "тихим вбивцею".
Перші дії після контакту з борщівником
Якщо ви або ваша дитина доторкнулися до борщівника, найважливіше - зберігати спокій та діяти негайно. Час є критично важливим фактором, адже чим швидше буде вжито заходів, тим меншими будуть наслідки для здоров'я. Першочергово, при контакті з борщівником рекомендується виконати такі дії:
- Закрийте уражену ділянку. Навіть за відсутності будь-яких ознак ураження, все одно закрийте це місце тканиною або сховайтеся у тіні.
- Промийте уражену ділянку шкіри. Важливо якомога швидше змити сік борщівника зі шкіри, щоб не залишилося жодних видимих ознак контакту.
- Уникайте прямих сонячних променів. Рекомендується уникати сонця, як мінімум, дві доби. Це допоможе запобігти активації фуранокумаринів.
- Продезінфікуйте шкіру. Якщо на шкірі з'явилися почервоніння або пухирі, нанесіть "Пантенол" або інший аналогічний засіб.
- Проконсультуйтеся з лікарем. Якщо уражена значна ділянка шкіри, з'явилися пухирі або піднялася температура тіла, обов'язково зверніться до спеціаліста.
Краще запобігти, ніж лікувати
Щоб уникнути опіків від борщівника Сосновського важливо знати його характерні ознаки:
- Висота рослини може сягати трьох метрів;
- Велике розсічене листя;
- Біло-зелені квіти, схожі на "парасольки".
Якщо ви плануєте працювати з борщівником, обов'язково одягайте захисний костюм, рукавички та окуляри.
Наостанок зауважимо, що варто уникати контакту з будь-якими невідомими рослинами. Особливо уважними потрібно бути на узбіччях, лісосмугах та біля води.
Раніше "Ми-Україна" поділився дієвими порадами, які допоможуть позбутися борщівника, який активно росте на городі чи дачній ділянці.