Отруєння та кишкова інфекція - здавалось би такі подібні за симптоматикою стани, проте навіть вони мають свої характерні відмінності. Що відрізняє небезпечне захворювання від тимчасового нездужання в деталях розповість "Ми-Україна".
Такі схожі та такі різні одночасно
Часто симптоми кишкової інфекції та звичайного побутового отруєння плутають, адже вони схожі:
- нудота,
- блювання,
- діарея,
- біль у животі.
Проте між цими станами є кілька важливих відмінностей, на які варто звернути увагу при встановленні діагнозу, а саме:
- Харчове отруєння зазвичай виникає раптово, вже через кілька годин після вживання неякісної їжі, і триває, як правило, не довше одного-двох днів. Своєю чергою, кишкова інфекція має інкубаційний період від одного до трьох діб і часто супроводжується такою неприємною симптоматикою як підвищена температура, слабкість, головний біль тощо;
- Головна особливість інфекцій - вони передаються від людини до людини, отруєння - ні. Останнє найчастіше виникає внаслідок вживання зіпсованих продуктів, які містять токсини або бактерії. Натомість кишкові інфекції викликаються вірусами або бактеріями, що можуть передаватися від людини до людини або через немиті руки, воду, інфіковану їжу.
Зауважимо, що для точного визначення причини, через яку ваш стан погіршився, варто врахувати час появи неприємних симптомів, їх тривалість, а також інтенсивність.
Якщо випадок складний чи самопочуття поступово погіршується, рекомендуємо одразу звертатися за допомогою до лікарів.
Головна відмінність - швидкість прояву симптомів
- при отруєнні ознаки з'являються швидко — зазвичай протягом 2–6 годин після прийому неякісної їжі. Зазвичай переважає блювання. Діарея також може бути, але не завжди сильна. Температура часто нормальна або лише трохи підвищена.
- інкубаційний період при інфекції значно довший — від 1 до 3 діб. Часто з’являється висока температура, озноб, ріжучий біль у животі, рідкий стілець із домішками (слиз, кров), загальна слабкість. Як правило, цей стан триває довше, аніж при отруєннях і завжди потребує лікарського контролю.
Варто наголосити, що такі кишкові інфекції як ротавірус, сальмонела та дизентерія є вкрай заразними, тож можуть передаватися й іншим людям.
Коли потрібен лікар
При легких випадках отруєння, як правило, вдаються до промивання шлунка, рясного пиття, сорбентів (активоване вугілля, смекта), а також дієт. При цьому, якщо симптоматика не послаблюється впродовж 24 годин, з'являються підозри про те, що цей стан може бути спровокований кишковою інфекцією.
(!) Якщо ви спостерігаєте у себе погіршення самопочуття, підвищення температури, сильне зневоднення, кров у калі чи блювоті, судоми - одразу звертайтеся до лікаря. Особливо важливо це, якщо цей стан проявляється у дітей, літніх людей або вагітних. Такі категорії, як правило, переносять інтоксикацію значно важче.
На завершення додамо, що розпізнавати різницю між отруєнням і кишковою інфекцією досить важливо і робити це потрібно на ранніх етапах, аби уникнути можливих і неповоротних ускладнень. Для профілактики рекомендуємо дотримуватися гігієни, ретельно мити руки й овочі, а також не вживати їжу з сумнівним запахом або виглядом.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як лише за кількома ознаками визначити, захворіли ви на ГРВІ чи грип.