Не несіть кліща в лабораторію, а негайно лікуйтеся: медики пояснили, що робити

Не несіть кліща в лабораторію, а негайно лікуйтеся: медики пояснили, що робити

Укус кліща – це потенційна загроза серйозного захворювання. Кліщі, які ховаються у траві, чагарниках можуть навіть опинитися у міських парках, є носіями небезпечних інфекцій, найпоширенішими з яких в Україні залишаються хвороба Лайма (бореліоз) та кліщовий енцефаліт. Попри невеликий розмір, ці комахи можуть спричинити серйозні наслідки для здоров’я. Проте є способи знизити ризики, навіть якщо кліщ вже присмоктався.

Що робити у випадку укусу кліща та як лікуватися порадили у Міністерстві охорони здоров'я України. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як захистити тварину від кліщів: домашні засоби

 

Яку небезпечну хворобу можуть передати кліщі 

 

Кліщовий енцефаліт – одне з найбільш небезпечних уражень нервової системи, який може передати кліщ при укусі. Він уражає головний мозок, викликає запалення, а в тяжких випадках може призводити до паралічу або смерті. Основним способом зараження є саме укус кліща, хоча трапляються випадки передачі інфекції через вживання сирого молока від заражених тварин. 

 

Як лікуватися при укусі кліща

 

Як захиститися від інфікування енцефалітом

 

Проти цього захворювання не існує специфічного лікування – медики застосовують лише симптоматичну терапію. Але є дієвий захист – вакцинація. Вона не входить до переліку безоплатних щеплень, тому її потрібно робити за власний кошт, проте доступ до неї в аптеках та приватних клініках є. Вакцинацію слід проводити за графіком: три основні дози з інтервалами та подальші бустери кожні кілька років. Особливо актуально зробити щеплення людям, які часто бувають на природі – туристам, військовим, мисливцям, рибалкам, вівчарям.

 

Які симптоми можуть виникнути при інфікуванні

 

Що стосується бореліозу, відомого ще як хвороба Лайма, то її спричиняють бактерії борелії, які передаються саме через слину кліща. Найнебезпечніше те, що на перших етапах симптоми можуть бути неспецифічними – слабкість, головний біль, підвищена температура. В деяких випадках у місці укусу з’являється характерна червона пляма з білим центром – еритема. Проте не всі пацієнти її помічають, і в частині випадків вона взагалі відсутня. Якщо хворобу не лікувати одразу, вона переходить у хронічну форму, яка погано піддається терапії. У тяжких випадках уражаються серце, нервова система, суглоби.

 

як обробити шкіру після кліща

 

Як правильно зняти кліща зі шкіри

 

Найголовніше – діяти швидко. Якщо ви помітили на тілі кліща, не зволікайте з його видаленням. Якщо є можливість, зверніться до лікаря. Але якщо доводиться видаляти паразита самостійно, робіть це акуратно, без різких рухів. Кліща потрібно видалити повністю, не залишивши в шкірі хоботка. Після цього місце укусу обробляється антисептиком – спиртом, хлоргексидином або хоча б водою з милом.

 

Як та чим лікуватися після укусу кліща

 

Наступний крок – звернення до сімейного лікаря. Бажано зробити це того ж дня, щоби отримати рецепт на профілактичний курс антибіотиків. Це дозволяє зупинити розвиток хвороби Лайма ще до появи перших симптомів. Призначений курс не можна переривати, навіть якщо самопочуття хороше.

Варто також знати, які саме медикаменти можуть бути призначені. Остаточне рішення приймає лікар, але зазвичай при загрозі інфікування у перші 72 години після укусу можуть бути рекомендовані антибіотики:

  • Цефподоксим;
  • Доксициклін;
  • Амоксицилін.

Якщо є підозра на вірусну інфекцію, можливо призначення противірусних засобів. Для дорослих та підлітків віком від 14 років це можуть бути Римантадин або Новирін. Для дітей молодше 12 років зазвичай використовують Анаферон. Лікування призначається лише у разі високого ризику зараження, а не у всіх випадках укусу, тому важливо пройти консультацію.

Іноді лікарі можуть запропонувати зачекати з антибіотиками і здати аналізи через кілька тижнів. Але потрібно пам’ятати: у 20–30% випадків характерної еритеми немає, а інфекція вже розвивається. Тому у регіонах з підвищеним ризиком зараження слід наполягати на превентивній терапії.

Також читайте, як позбутися вошей в дитини та чим обробляти волосся. 

Головне

Президент порівняв російську агресію з нацизмом та наголосив, що "будь-яке зло неодмінно закінчується, будь-який окупант врешті-решт залишає нашу землю"