Наприкінці літа християни вшановують одне з найбільших Богородичних свят – Успіння Пресвятої Діви Марії. Цей день особливий, він символізує перехід Богородиці до вічного життя.
Коли святкується Успіння 2025 року за новим календарем, у чому суть свята та яких традицій дотримуються віряни – читайте на "Ми-Україна".
Успіння Пресвятої Богородиці 2025 – дата
Раніше православні християни в Україні відзначали Успіння 28 серпня за юліанським календарем. Проте після переходу Православної церкви України на новоюліанський стиль дата святкування змінилася. У 2025 році Успіння Пресвятої Богородиці припадає на 15 серпня.
Це одне з 12 головних (двунадесятих) свят у церковному році. Воно символізує не лише завершення земного життя Богородиці, а й її вознесіння з тілом на небеса – як винагороду за її чистоту, смиренність і материнську любов.
Успіння Пресвятої Богородиці – історія
Згідно з церковним переданням, одного разу до Пресвятої Діви Марії з’явився Архангел Гавриїл. Він сповістив Їй, що через три дні Вона завершить Свій земний шлях. Після цього навколо Неї зібралися апостоли та близькі, щоб попрощатися й супроводити молитвою.
Марія висловила бажання бути похованою поруч зі Своїми батьками та праведним Йосипом. Коли настав момент Її відходу, яскраве світло осяяло кімнату – і душа Богородиці мирно відійшла до Господа. Цей момент вважають чудесним свідченням Її святості, а саме Успіння – не смертю, а спокійним переходом до вічності.
Традиції свята
Успіння Пресвятої Богородиці завершує двотижневий Успенський піст (Спасівка), який триває з 1 по 14 серпня. Віряни в ці дні утримуються від м’яса, молочних продуктів і яєць, присвячуючи час молитві й очищенню душі.
15 серпня у храмах відбуваються урочисті богослужіння, читають акафісти та молебні до Пресвятої Богородиці. Після літургії віряни традиційно освячують зілля та квіти, символічно дякуючи Богові за врожай та прохолоджуючи Пресвяту Матір.
У народі цей день пов’язують із завершенням літа й початком збору урожаю. У деяких регіонах господині готують святкові пісні страви, освячують у церкві кошики з овочами та запашним зіллям – м’ятою, чебрецем, полином.