Займатися садівництвом - означає бути вкрай уважним до деталей та вміти надавати належний догляд рослинам. Однією з найпопулярніших сміливо можна назвати полуницю. Досвідчені садівники не вважають ці ягоди надмірно вибагливими, однак свої нюанси все ж є. Тож для отримання гарного врожаю, необхідно врахувати кілька ключових факторів: час для посадки, а також комфортні умови для росту рослин. Детальніше про те, як розпізнати хворі або застарілі кущі, аби в подальшому відсутність ягід на них не стало неприємним сюрпризом, розповість "Ми-Україна".
Яких кущів краще позбавитися через "старість"
"Поважний" вік кущів полуниці часто впливає на їх продуктивність: плоди дрібнішають, а сама рослина втрачає силу. Досвідчені фахівці радять не давати рослині перебувати на одному й тому ж місці. Що ж стосується періоду її культивації, то він становить не більше 3-4 років.
Зауважимо також, що "найгіршим" роком після висадки часто вважають перший, адже врожай наступного літа зазвичай не великий. Це пов'язано з тим, що протягом першого року полуниця зайнята нарощенням "зеленої маси", а вже в подальшому, на другий - третій рік можна очікувати максимального врожаю. Вже на четвертий рік кількість плодів помітно зменшиться, а самі ягоди стануть кислішими. Це перший "дзвіночок" того, що кущі "своє віджили" і їх потрібно пересаджувати, якщо розміри вашої ділянки це дозволяють. У протилежному разі кущі потрібно викоренити, а грядку продезінфікувати перед наступною висадкою.
Погані плоди
За умови, що кущі виглядають здоровими, однак вже на другий чи третій рік смачних плодів вони не дали, водночас ягоди дрібні й сухі, ймовірніше за все, полуниця відмовляється плодоносити. Однією з найпоширеніших причин є непідходяще місце висадки, яке не подобається полуниці.
Які місця обрати для висадки:
- Сонячна місцина. Полуниця не любить темні місця та чагарники з іншими кущами, тож рекомендуємо обирати місця, куди потрапляють прямі сонячні промені;
- Правильно обрана рослина-попередник. Кущі полуниці навідріз відмовляються "дружити" із пасльоновими і навіть гарний догляд і підживлення не примусять полуницю давати гарні плоди за умови висадки в такому місці.
Наявність хвороби
Розпізнати хворобу у кущів полуниці можна за різними ознаками. Основними показниками того, що рослина захворіла, є такі:
- Зміна кольору листя: пожовтіння, потемніння або вкривання листя бурими плямами, жовті смужки на листі;
- Зовнішні пошкодження на ягодах: гниль, деформація, недозрівання;
- Деформація плодів або дрібні ягоди;
- Мокрі або слизові плями. Така поява може свідчити про бактеріальні інфекції або початок процесу загнивання;
- Часткове висихання. Коренева гниль часто проявляється висиханням листя або стебла рослини;
- Листя стає крихким або ламається;
- Наявність шкідників. Попелиця, кліщі, червоні павутинні кліщі є переносниками хвороб, тож вказують на наявність захворювання або ж самі спричиняють появу проблеми.
Зауважимо, якщо ви помітили на кущах полуниці хоча б одну з вищеперелічених ознак, то рекомендуємо утилізувати рослину, зазвичай такі спалюють, та ретельно продезінфікувати ділянку, де вона росла. Висаджувати на цьому місці нові саджанці не варто впродовж наступних 4-6 років.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, які сорти кабачка краще обрати для висадки цієї весни, аби врожай вас приємно здивував.