Як правильно топити піч дровами: поради для економного обігріву

Як правильно топити піч дровами: поради для економного обігріву

Опалення пічок і котлів дровами – це не тільки традиційний, але й економічний спосіб забезпечення тепла. Проте багатьом здається, що дрова занадто швидко згоряють, а дім не сильно прогрівається. Насправді ж ключ до ефективного обігріву полягає у правильному підході до підготовки і процесу топки.

"Ми-Україна" розповість, які помилки найчастіше трапляються та як опалювати дровами максимально ефективно та водночас економно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як забезпечити роботу котла навіть при відключеннях електрики — практичні поради

 

Основні помилки, через які дрова швидко згорають


Якщо ви помітили, що ваші дрова не горять так довго, як очікувалося, причину слід шукати серед таких поширених помилок. Це може бути неправильне укладання дров. Без належної циркуляції повітря між полінами процес горіння стає нерівномірним, що знижує ефективність обігріву.

Також нерідко люди невчасно закривають засувки. Засувка допомагає утримувати тепло всередині печі. Якщо її закрити занадто пізно, тепло виходить у димар.

Крім того, варто звернути на невідповідну породу деревини. Дрова з різних порід дерев мають різну теплотворність. Наприклад, м’які породи, такі як тополя чи липа, горять швидше, але дають менше тепла, ніж дуб чи ясен. А ще варто зауважити, що проблемою для обігріву можуть бути й сирі дрова. Вологі дрова горять гірше, виділяючи багато диму і мало тепла. Ідеальна вологість деревини – до 20%.

Врахуйте ще й те, що починати топити холодну піч без підготовки призводить до неефективного витрачання дров, тож її варто прогріти. А крім того, не забувайте вичищати сажу, бо засмічений димохід знижує тягу і погіршує горіння.

 

Як економно опалювати дровами

 

Як змусити дрова горіти довше і ефективніше


Щоб забезпечити повільне та ефективне горіння, потрібно враховувати усі зазначені помилки та внести зміни до своєї техніки топки. Ось кілька порад.

Як правильно укладати дрова

Багато хто припускається помилки, складаючи дрова у формі піраміди з папером у центрі. Такий підхід призводить до того, що всі поліна спалахують одночасно, створюючи сильний, але короткочасний жар. Натомість краще укладати дрова шарами: перший шар викладайте рівно.
Наступний шар розміщуйте зі зміщенням на 5–10 см вліво або вправо від попереднього. У місцях виступів розмістіть тріски та папір для підпалу.
Цей спосіб забезпечує поступове згоряння дров і рівномірне виділення тепла. Обов’язково залишайте між полінами невеликі проміжки для циркуляції повітря, а самі дрова повинні бути сухими та щільними.

Як правильно закривати засувку

Ефективне опалення залежить від правильного регулювання тяги. Спочатку відкрийте засувку, щоб забезпечити максимальний приплив повітря і швидке займання дров. Коли вони розгоряться, поступово прикривайте засувку, регулюючи силу тяги. Якщо дрова починають гаснути, відкрийте засувку знову, щоб забезпечити доступ повітря.

Яку деревину вибрати

Щільність дров безпосередньо впливає на їх теплотворність. Щільні породи дерев, такі як ясен, акація, слива чи граб, горять довше і дають більше тепла. Вони також залишають більше вугілля, яке повільно тліє, додаючи додаткового тепла. М’які породи деревини, такі як сосна, ялина чи тополя, горять швидко, виділяючи менше тепла.

 

Як опалювати дім дровами економно

 

Підготовка дров

Щоб уникнути використання сирої деревини, готуйте дрова заздалегідь. За кілька днів до використання занесіть їх у приміщення, щоб вони нагрілися до кімнатної температури. Сухі й теплі дрова виділяють більше тепла і менше диму, що робить опалення ефективнішим.

Розігрів топки

Перед закладанням дров розігрійте піч. Це дозволить уникнути витрат тепла на нагрівання холодної топки. Для цього використовуйте папір або дрібні тріски, які швидко згорять і створять необхідну температуру для основних полін.

Контроль температурного режиму

Оптимальна температура горіння дров – до 320°C. Якщо температура перевищує цей показник, дрова згоряють занадто швидко, а частина тепла йде в димохід. Щоб контролювати температуру, варто придбати спеціальний індикатор. Також враховуйте температуру зовні: у тепліші дні використовуйте менше дров, а в морозні додавайте більше. Недотримання цього правила призводить до перевитрати дров, особливо за м'яких погодних умов.

Видалення сажі

Регулярне очищення димоходу і стінок печі від сажі – важливий елемент догляду. Сажа створює теплоізоляційний шар, який знижує ефективність обігріву і змушує використовувати більше дров. Постійне очищення допоможе зменшити витрати та забезпечить рівномірний обігрів.

Раніше "Ми – Україна" дослідив, які саме проблеми викликає скандальний законопроєкт №9665 про дрова та чи є у звичайних громадян можливість захиститися у таких випадках. Також громадяни можуть отримати субсидію на дрова

Головне