Однією з найпоширеніших звичок, яка часто починається ще в дитинстві та зберігається в дорослому віці є звичка гризти нігті. Переважна більшість людей часто навіть не помічають за собою, що тягнуть пальці до рота. Як правило, це відбувається несвідомо чи у стресових ситуаціях. Проте, крім естетичного вигляду, ця звичка може негативно позначитися й на здоров'ї. Детальніше про це в матеріалі "Ми-Україна".
Більше, ніж просто шкідлива звичка
Оніхофагія, більше відома всім як звичайне обгризання нігтів, може спровокувати появу вкрай неприємних наслідків, а саме:
- пошкодження нігтьової пластини,
- запалення шкіри навколо нігтя,
- розвиток інфекції,
- деформацію пальців.
Крім того, нігті - одна з найбрудніших частин нашого тіла, адже там накопичується величезна кількість бактерій і мікробів. З огляду на це суттєво збільшується й ризик утворення різних як кишкових, так і вірусних захворювань. До всього, найчастіше люди вдаються до обгризання нігтів під час тривоги, нудьги чи напруги, тож це не лише фізична, а й психологічна проблема.
Причини появи поганої звички
Здебільшого, як показує практика, звичка гризти нігті напряму пов’язана зі стресом, тривожністю або концентрацією. Вона часто виникає як наслідок емоційного перенапруження або через брак уваги, а може навіть нудьгу.
Дехто з тих, хто гризе нігті, робить це з раннього дитинства і в подальшому, зі спливом років, ця поведінка переростає у несвідому автоматичну дію\звичку. Часто вона поєднується й з такими тривожними станами як:
- покусування губ,
- смикання волосся,
- мимовільне стискання пальців.
Зауважимо, що важливо не лише заборонити собі гризти нігті, а й спробувати усвідомити, що саме викликає цю негативну дію на регулярній основі.
Як позбутися звички
Установка тригерів. Спробуйте відстежити, коли саме ви починаєте тягнути руки до рота;
Заміна дії. У момент, коли з'явилося бажання погризти нігті, усвідомте це і спробуйте замінити дію на іншу, аби обманути мозок - пожуйте жуйку, пожмакайте іграшку-антистрес тощо;
Косметичні засоби. На сьогодні в продажу існує безліч спеціальних засобів, які можуть допомогти позбутися неприємної звички: гіркі лаки, гель-лак або манікюр допомагають знизити бажання гризти;
Психологічна підтримка. Якщо ваша звичка має більш глибокі емоційні корені, варто звернутися до психолога або психотерапевта;
Мотивація та нагорода. Намагайтеся відстежувати прогрес та заохочувати себе за досягнення. Тиждень без звички - вже перемога над собою!
У підсумку зауважимо, що звичка гризти нігті є не лише шкідливою, це прямий сигнал організму про внутрішній дискомфорт чи тривогу. Тому, для того, щоб позбутися її, потрібно підходити до проблеми комплексно: усвідомивши першопричину та запастися терпінням для подальшої зміни своєї поведінки.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як правильно доглядати за нігтями, аби вони завжди були здоровими і міцними.