Як кофеїн впливає на ліки: що чекає на організм, якщо запити таблетку кавою

Як кофеїн впливає на ліки: що чекає на організм, якщо запити таблетку кавою

Кава - напій, без якого більшість з нас не уявляє пробудження вранці та перерив під час робочого дня. Проте часто любителі кавових напоїв, нехтуючи правилами прийому медичних препаратів, запивають ними ліки. Однак, такій категорії громадян варто знати, що основний компонент у каві, яким є кофеїн, має здатність взаємодіяти із великою кількістю препаратів, що може потягнути за собою досить неприємні наслідки для вашого організму. 

"Ми-Україна" розповість, з якими ліками не варто змішувати каву і які наслідки можуть очікувати на ваш організм, якщо ви маєте звичку запивати їх кавовими напоями.

 

Вплив кави на ліки

 

Кофеїн, який міститься у каві, може впливати на те, як людський організм засвоює медичні препарати, змінюючи їх дію.

Яким чином це відбувається:

 

- Змінюється якість всмоктування. Кава здатна збільшувати рівень pH шлункової кислоти, що в подальшому впливатиме й на швидкість, а також ефективність розчинення ліків, які потрапляють до шлунка;

- Конкуренція. Основна діюча речовина кави - кофеїн, має здатність поєднуватися з окремими видами ліків, що провокує виникнення між ними конкуренції й таким чином робить процес всмоктування потрібних організму речовин більш складним;

- Ферменти. Як деякі ліки, так і кофеїн мають здатність розщеплюватися одним і тим самим ферментом — CYP1A2. Через це так званий медикаментозний метаболізм може підвищити їхню концентрацію у крові;

- Стимуляція та її збільшення. Кава здатна підсилювати дію інших стимуляторів, що може відчутно збільшити й прояв побічних реакцій медикаментів;

- Ховання депресантів. Кофеїн, який міститься в каві може зменшувати ефективність депресантів (наприклад алкоголю) за рахунок стимуляції нервової системи. З огляду на це існує ризик виникнення ілюзії того, що ви перебуваєте у стані алкогольного сп'яніння у значно меншій кількості, ніж є насправді.  

 

 

Запивати ліки кавою: можна чи ні


Як правило це залежить від конкретного типу препарату, адже деякі ліки категорично не рекомендується приймати разом із кавою, водночас інші ліки практично ніяк не змінюють свою дію під впливом кофеїну.

Можна: препарати із вмістом ацетамінофену (парацетамолу), який є одним із основних компонентів досить великої кількості знеболювальних. Саме він, навпаки, підсилюється через вплив кофеїну.

НЕ можна:  тизанідин. Цей лікарський засіб є складовою медикаментів для розслаблення м'язів. Вплив кофеїну на нього може спровокувати підвищення концентрації ліків у крові, а також викликати сильну побічну дію.

 

Ліки, які взаємодіють із кавою

 

Медикаменти, вплив яких через каву буде ослаблений:

- препарати із залізом,
- добавки вітаміну D,
- препарати із кальцієм,
- глюкоза,
- тироксин,
- антидепресанти,
- антипсихотичні препарати,
- ліки проти хвороби Альцгеймера.

Медикаменти, вплив яких кава здатна підсилити:

- аспірин,
- ацетамінофен,
- фелодипін,
- ергометрин,
- леводопа.

 

 

Як довго потрібно чекати, щоб випити каву після приймання ліків


Одного для всіх медикаментів алгоритму прийому ліків та кави не існує. Все, зокрема і кількість часу очікування після того, як ви випили каву,  залежить від конкретного препарату. Як правило, для того, щоб випити каву після прийому ліків, рекомендується почекати як мінімум одну-дві години. Однак такий інтервал вважається ефективним не для всіх препаратів. Зокрема, кофеїн може спровокувати появу вкрай важких побічних реакцій. Ними можуть стати навіть судоми. В такому разі прийому кофеїну варто взагалі уникати. 

 

 

Кава та антибіотики

 

Кофеїн при прийомі лікарських засобів сильної дії, таких, як антибіотики, може проявляти себе по-різному. Зокрема, він здатен як посилювати дію препаратів, так і послаблювати її. Для того, щоб точно знати про можливі наслідки - варто в обов'язковому порядку проконсультуватися з лікарем. Якщо ж ви маєте певні сумніви, краще на час лікування оберіть безкофеїнову альтернативу.

Наостанок зауважимо, що кофеїн часто "контактує" з антибіотиками, зокрема, збільшуючи тривалість своєї дії в рази, тож рекомендуємо уникнути споживання кави на час лікування цими препаратами. 

Раніше "Ми-Україна" розповідав про те,  чи має кава негативний вплив на організм і пояснював, які "плюси" є у споживанні кави в розумних дозах. 

Головне