Організм людини може періодично давати збої, що провокує появу неприємних станів і хвороб. Зокрема, деякі органи, серед них і нирки, можуть раптово припинити нормально функціонувати через певні фактори, які на них впливають. Одним із таких, доволі розповсюджених захворювань, є гідронефроз. Це стан, коли відбувається розширення мисок і чашечок нирки внаслідок затримки сечі, що, своєю чергою, порушує нормальну функцію органа. "Ми-Україна" розбирався у причинах появи гідронефрозу та пояснив, в чому полягає підступність саме цієї патології.
Чому не хвороба?
Спеціалісти не вважають гідронефроз хворобою, адже цей стан більше подібний до патології, тому що проявляється трансформацією нирки. Зокрема, звуженням сечовивідних шляхів та порушенням відтоку сечі.
Якщо пояснювати детальніше, то при гідронефрозі нирки розтягуються через те, що сеча не може нормально вийти з органа. Часто це відбувається, коли є перешкода в сечовивідних шляхах (наприклад, камінь або звуження). Через це сеча накопичується в нирках і розтягує їх. В подальшому порожнинна система нирки розширюється, тканини атрофуються, в результаті орган перестає функціонувати. Тобто фактично нирка перетворюється на мішечок, заповнений сечею і найголовніше своє завдання у вигляді концентрації рідини, вона більше не виконує.
Причини виникнення патологічного стану
Чинники виникнення гідронефрозу можуть бути різними, і вони можуть варіюватися від анатомічних аномалій до зовнішніх факторів.
Вроджений гідронефроз:
Патологія, яка виникає ще на етапі розвитку плоду в утробі матері. Зокрема, стан, коли у дитини з народження спостерігається розширення чашечок і мисок нирки через порушення нормального відтоку сечі.
Як приклад: сечовід може бути занадто вузьким або неправильно з'єднуватися з сечовим міхуром, через що нормальний відтік сечі блокується.
Ще, як варіант, клапани, які повинні дозволяти сечі рухатися тільки в одному напрямку (від сечоводів до сечового міхура), можуть бути дефектними, через що сеча може рухатися зворотно і потрапляти в сечоводи, що також провокує розширення тканин.
Набутий гідронефроз
На відміну від вродженого стану, розширення чашечок і мисок нирок через порушення відтоку сечі у людини з'являється з різних причин протягом життя.
Серед основних причин появи патології:
- камені в нирках,
- стриктури (звуження) сечоводів або уретри,
- пухлини,
- запалення,
- травми,
- надмірний тиск на сечовід,
- неврологічні розлади тощо.
Такі стани повинні оперативно діагностуватися та фахово проліковуватися, адже в протилежному разі нирка поступово перестане працювати, сеча просто не буде відходити, що в подальшому призведе до потоншення тканин орану та повної втрати його функціональності. термінальної стадії гідронефрозу тканина нирки стає зовсім тонкою – й орган зрештою втрачає свою функцію.
Підступність патології
Першочергово хочеться зауважити, що при гідронефрозі виявити проблему самостійно неможливо. Як правило, цей стан не супроводжується якимись конкретними яскраво вираженими симптомами, та й сильного болю він також не провокує. Єдине, що може насторожити - періодичний тупий біль у попереку, який іноді здатен іррадіювати нижче або підніматися по боковій частині живота. Тобто здатен маскуватися чи не під будь-яку хворобу черевної порожнини.
Водночас, коли на тлі патології розвивається вже запальний процес, тоді картинка стає зовсім іншою, адже він часто супроводжується важким септичним станом і лихоманкою.
Діагностика
Встановити діагноз в такому випадку зможе лише спеціаліст і діагностика тут досить доступна і проста і першим кроком до неї стане звернення до уролога чи нефролога.
Він, ймовірніше за все, відправить вас на такі обстеження:
- аналізи сечі,
- ультразвукове дослідження (УЗД),
- комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ),
- рентгенографія з контрастом.
Лікування
Гідронефроз піддається лікуванню, але його успішність залежатиме від причин, які спровокували його появу та від можливої наявності ускладнень. Якщо гідронефроз вчасно діагностувати та розпочати лікування, в більшості випадків все ж реально досягнути покращення стану або навіть повного відновлення функції нирки.
Зокрема, легкі випадки зазвичай потребують регулярного спостереження. Іноді патологія може зникнути з часом, якщо вона не спричинена серйозними структурними проблемами.
Що ж стосується більш тяжких станів, то вони потребують хірургічного втручання для виправлення аномалій, наприклад, для корекції звужених сечоводів чи усунення перешкод у сечовивідних шляхах.
Профілактика
Що стосується профілактичних методів, то в цьому випадку вони є доцільними. Зокрема, вони включають в себе такі заходи:
- регулярно вживайте достатню кількість води,
- уникайте надмірного вживання солі та продуктів, які сприяють утворенню каменів,
- хоча б раз на рік проходьте комплексне обстеження нирок і сечових шляхів,
- регулярна гігієна повинна бути обов'язковою звичкою повсякденного життя,
- уникайте затримки сечі,
- уникання травм живота і тазових органів тощо.
Наостанок зауважимо, що регулярні медичні огляди та дотримання рекомендацій лікаря допоможуть зберегти здоров'я нирок і запобігти розвитку гідронефрозу.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, які гінекологічні захворювання можуть вплинути на стан шкіри та спричинити висипання.