Українські народні пісні знову опиняються в центрі уваги соцмереж, і цього разу TikTok заполонили відео, де користувачі співають і танцюють під веселі рядки "Танцювала риба з раком, а петрушка з пастернаком". Ця мелодія стрімко набирає популярності не лише в Україні, а й за кордоном, особливо серед польських користувачів. Пісня стала вірусною, її переспівують, створюють різні аранжування, записують кавери та навіть знімають косплей-відео. Але що це за композиція, звідки вона взялася, і чому вона так припала до душі людям у 2024 році?
Всі деталі читайте у статті "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молодіжний сленг 2025: від “сігми” до “крінжу” – що означають сучасні терміни для старшого покоління
Звідки взялася пісня "Танцювала риба з раком"
Пісня "Танцювала риба з раком" вважається українською народною небилицею. Уперше її масово почули у фільмі "Пропала грамота" (1972) режисера Бориса Івченка, знятому за мотивами однойменного твору Миколи Гоголя. Музичним оформленням займався легендарний Іван Миколайчук, який і виконав її у ролі козака Василя.
До слова фільм "Пропала грамота" посідає 12-те місце в списку 100 найкращих українських фільмів і розповідає про пригоди козаків Василя та Андрія, які везуть грамоту цариці до Петербурга. У цій кінострічці пісня вперше набула впізнаваного звучання та закріпилася в українській культурі.
Ще одним популярним спогадом про цю пісню є рекламний ролик супермаркету "Сільпо" (2009), який зробив її ще більш впізнаваною серед українців.
"Танцювала риба з раком" це українська чи все-таки польська народна пісня?
Походження пісні не має чітко визначеної історії, і вона зустрічається у фольклорі різних народів. Більшість вважає її суто українською народною піснею, адже вона не раз згадувалася у творах Миколи Гоголя, а також має характерні для українського фольклору ритмічні особливості.
Проте є дані, що схожий текст можна знайти у польському збірнику "Piosnki Ludu Polskiego w Górnym Szląsku" (1880), де згадуються веселощі серед риб, раків, петрушки, пастернаку, цибулі та часнику. Відтак, є припущення, що пісня могла з'явитися в польсько-українському культурному просторі, що цілком логічно, враховуючи історичне сусідство та взаємовпливи народної творчості.
Чому пісня "Танцювала риба з раком" стала трендом у TikTok?
У 2024 році пісня раптово отримала друге життя завдяки соцмережам. TikTok та Instagram заполонили відео, в яких люди підспівують, танцюють або створюють цікаві постановки під цей веселий мотив. Тренд підхопили й деякі компанії. Так відео опублікували відомі європейські мережі супермаркетів та навіть деякі українські компанії.
@avrora.multimarket Де знайти пастернак і козака😅?#магазинаврора #аврора #аврорачек ♬ оригінальний звук - Сергій
@lidlsk POV: Keď ti táto pesnička hrá stále v hlave 🦞🐠 #lidl #lidlslovensko #lidlsk #potravinyzlidla #kazdydennizkeceny ♬ original sound - Lidl Slovensko
@dtek.ua А ви з ким танцювали?
♬ original sound - DTEK
Деякі користувачі TikTok навіть почали ілюструвати пісню через ШІ та публікувати ролики під жартівливу пісню.
@neopetlife 🐟🦞Танцювала риба з раком, а петрушка з пастернаком!
♬ оригінальний звук - Сергій
@neopetlife Магія українських вечорниць, де все танцює! 🧅🧄🎶 #УкраїнськаКультура #Танці #Традиції #Вечорниця ♬ оригінальний звук - Сергій
@neopetlife Це все, чи вони готові ще до одного танцю?💃🕺
♬ оригінальний звук - Сергій
Інші навіть почали робити косплеї або робити скетчі чи ілюструвати текст пісні.
@hantalowsky Made it in 1 hour cause IT GOT TO MY HEAD AAAARGH #trendingvideo #pixelart #pixel #foryou #fy #ryba #fish #ryba #z #rakiem ♬ оригінальний звук - Сергій
@thisseikk @blahovecdaniel @rya #fyp #viral #trend #rybasrakem #foryoupage ♬ оригінальний звук - Сергій
@katharos.art Tira rira ram pam pam! xd #art ♬ оригінальний звук - Сергій
@do.sliz Танцювала Риба з Раком..
♬ оригінальний звук - Сергій
Феномен популярності можна пояснити кількома факторами. Ця пісня має легку, ненав'язливу та легко запам’ятовувану мелодію, а проста ритміка робить її ідеальною для повторення та використання у відео. А ще у ній доволі кумедний текст, тож така пісня піднімає настрій.
А ще цей тренд підкреслює, як соціальні мережі можуть відроджувати та популяризувати традиційні пісні, надаючи їм нового життя та аудиторії.
Також дізнайтеся чому російський тренд "Сигма бой" небезпечний для українських користувачів TikTok.