Стародавні вірування категорично забороняють стригти немовлят до досягнення ними одного року. І навіть ті батьки, які не надто схильні вірити в такі прикмети, все ж намагаються дотримуватися цієї традиції. "Ми-Україна" розповість, звідки пішло це правило та яка основна ціль його появи.
Язичницькі уявлення
У стародавніх слов'ян волосся називали "космами", адже вони щиро вірили в те, що саме через нього людина підтримує зв'язок з космосом, отримуючи життєву енергію. А через обрізання дитячих волосин, батьки, за повір'ями, позбавляють малюка цього енергетичного потоку. Тому впродовж першого року життя дітей не стригли, дозволяючи їм зміцніти та посилити свою життєву енергію.
До того ж в давні часи вірували в так звану "силу роду", яка нібито могла зникнути через відрізання волосся у дитини, яка в перші 12 місяців життя вкрай вразлива. Повір'я свідчить, що через волосся предки берегли немовлят від різного роду хвороб і можливих небезпек. Зокрема, у старі часи спостерігалася вкрай висока дитяча смертність і предки стверджували, що до першого дня народження дитина ще придивляється до сім'ї та вирішує: залишатися в ній чи піти. Саме через цю причину волосся малюків намагалися не чіпати до того, як їм виповниться один рік.
Ще однією версією була прикмета, яка базувалася на переконанні в тому, що, якщо обрізати дитині волосся раніше, аніж вона досягне однорічного віку, це призведе до затримки мовлення та інших супутніх хвороб. Зараз же переважна більшість сучасних батьків дотримуються цього правила просто для того, щоб не засмутити старше покоління.
Перша стрижка - коли робити
Особливим моментом, коли все ж дозволялося стригти дитину, був її перший день народження. Це символізувало, що малюк обрав свою сім'ю, щоб залишитися і розвиватися в ній. Перша стрижка вважалася ритуалом прийняття нового члена родини, який отримував захист від негативних впливів завдяки родовому оберегу.
Згідно з прикметами, перший раз дитину слід стригти в перші три дні молодика, проте за умови, що це не піст і не неділя.
Що стосується дівчаток, то їх коротко не стригли. Повір'я наголошувало - таким чином можна "відрізати" жіноче щастя. Після того, як перша процедура по обрізанню волосся була завершена, дитині давали потримати так звані "жіночі предмети", а саме: ткацьке або навіть приладдя. Водночас хлопчиків, навпаки, брили чи не наголо і давали в руки предмет "чоловічий": молоток або сокиру.
Пасмо волосся — захисний талісман для малюка
Після першої стрижки завжди лишали на пам'ять одну з прядок волосся дитини. Її зберігали подалі від чужих очей і вірили, що вона виконує роль талісмана для малечі, оберігаючи її від негативу.
До того ж, згідно зі старою християнською традицією, потрібно було провести так званий обряд під назвою "пострижини". В ньому брали участь повитуха, яка приймала пологи, а також хрещений батько. Саме останній повинен був обрізати з голови малюка пасмо волосся у вигляді хреста, а потому перев'язати його червоною стрічкою. Цей згорток ховали за ікону і не торкалися до нього до повноліття дитини, вважаючи його захистом від зла.
Водночас юнакам, які збиралися на службу також відрізали одне пасмо волосся, переплітали з його з дитячим пасмом, створюючи таким чином для нього потужний оберіг.
Наостанок зауважимо, що традиція стригти немовлят лише в рік має глибокі корені, пов'язані з віруваннями, культурними нормами та здоров'ям дитини. У різних культурах перша стрижка — це важливий обряд, що не лише відзначає фізичний розвиток малюка, а й має символічне значення у формуванні захисту та благополуччя дитини.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, як потрібно правильно сушити волосся феном, аби не нашкодити йому.