Молочні продукти, зокрема коров'яче молоко, десятками років вважалися незамінними в щоденному харчуванні переважної більшості людей. Їх "плюс" в тому, що вони містять надзвичайно велику кількість корисних для організму людини речовин, а також кальцій, білки та вітамін D. Здавалось би, чи можуть тут бути "мінуси"? А насправді вони є і досить вагомі: надмірне споживання молочки може пришвидшувати процеси старіння. Чому це так, розповість "Ми-Україна".
Білок і запалення
Однією з основних причин того, що молочні продукти здатні сприяти старінню є великий вміст казеїну. Це основний білок коров’ячого молока, який у більшості людей вкрай погано засвоюється організмом. Ба більше, здатен викликати навіть певні мікрозапальні процеси, що, своєю чергою, є чи не головним фактором у пришвидшенні старіння організму за рахунок пошкодження роботи органів на клітинному рівні.
Крім того, молочка має властивість провокувати виникнення окислювального стресу — тобто стану, через який вільні радикали ушкоджують клітини, чим суттєво зменшують їхню здатність з часом відновлюватися.
Як це проявляється:
- імунітет знижується;
- шкіра втрачає свою пружність,
- посилюється втома;
- виникає низка інших перших ознак передчасного старіння організму.
Гормони в молоці - де криється небезпека
Навіть у найновіших супермаркетах сьогодні продаються молоковмісні продукти, які містять в собі сліди гормонів. Вони природньо присутні в організмі корови, особливо, якщо вона перебуває в періоді лактації.
Ці гормональні речовини, навіть спожиті людиною у мінімальних кількостях, здатні негативно вплинути на баланс ендокринної системи. Серед іншого вони здатні посилювати вироблення інсуліноподібного фактора росту (IGF-1), який у надлишку прискорює ділення клітин та провокує втрату контролю над їх життєвим циклом, що, своєю чергою, є одним із механізмів старіння.
До всього жири, що містяться в молочці, в поєднанні з цукром, як приклад, у десертах чи навіть йогуртах з добавками, можуть викликати процес глікації, коли цукри ніби “приклеюються” до білків у шкірі, через що вона стає менш еластичною та швидше зношується.
Які продукти краще прибрати зі щоденного раціону
Найбільш "дієвими" у цьому питанні, тобто продуктами, які провокують старіння швидше за інші, прийнято вважати такі:
- молоко,
- солодкі йогурти,
- плавлені сири,
- вершкове масло.
Саме цей перелік варто запам'ятати і знати, що вони містять у своєму складі насичені жири, цукри, штучні домішки, які вкрай негативно впливають на обмінні процеси в організмі, пришвидшуючи вікові зміни.
При цьому варто знати, що повністю відмовлятися від молочки не варто. Як альтернативу можна обрати ферментовані продукти. Як приклад - натуральний кефір чи йогурт без цукру або сир з козячого молока. Водночас найкращим варіантом все ж буде поступова заміна молока на рослинні альтернативи, а саме:
- мигдалеве молоко,
- вівсяне молоко,
- кокосове молоко.
На завершення підсумуємо, що абсолютним злом, звичайно, молочні продукти назвати досить важко, проте, споживаючи їх, варто контролювати себе і не зловживати. У протилежному разі старіння організму може відбуватися швидше, особливо, якщо це стосується людей більш зрілого віку.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, яка доза молочних продуктів вважається безпечною та який вплив молоко, сир та масло мають на людський організм.