Алкоголь часто пов'язують із розслабленням та святами, проте для деяких людей такі напої можуть нести серйозну небезпеку у вигляді алергії. Її прояви досить небезпечні та можуть проявитися раптово, тоді, коли ви чекаєте цього найменше. "Ми - Україна" зібрав декілька важливих порад, які допоможуть уникнути небажаних наслідків та навчать розпізнавати симптоми алкогольної алергії вже при перших проявах.
Причини алергії на алкогольні напої
Зазвичай алергічну реакцію викликає не етиловий спирт, що міститься у кожному алкогольному напої, а домішки, які входять до його складу. Серед них можуть бути:
- Сульфіти (у вині). Харчовий консервант, який використовується для збереження смаку вина, кольору та аромату. У деяких людей спостерігається підвищена реакція на сульфіти, що може супроводжуватися головним болем, появою висипу на тілі та проблемою з диханням.
- Харчові барвники та штучні ароматизатори. Найчастіше їх додають до коктейлів, лікерів та інших видів алкоголю. Вони зазвичай застосовуються для того, щоб зробити напій привабливішим на вигляд та виразнішим на смак. Людям з алергією на такі речовини варто бути особливо уважними при виборі напоїв та ретельно вивчати їхній склад.
- Солод та хміль (у пиві). Алергія на ці компоненти у пиві є відносно рідкісним явищем, проте не виключеним. Для людей з алергією на ячмінь або інші злаки, вживання пива може бути вкрай небезпечним.
- Дріжджі та продукти бродіння. Дріжджі під час бродіння утворюють сполуки, такі як: ефіри, кислоти, спирти, що у свою чергу визначають смак, аромат та характер напою. У чутливих людей можуть виникати алергічні реакції, які супроводжуються висипом, свербежем, головним болем та проблемами з диханням чи травленням.
Що цікаво, існує певна категорія людей, які мають генетичну особливість, що полягає у непереносимості алкоголю внаслідок порушення роботи ферменту ALDH2. Він відіграє важливу роль у розщепленні речовини ацетальдегіду в організмі, яка є продуктом метаболізму етилового спирту.
Сигнали небезпеки для здоров’я
Реакція організму на алкоголь може з'являтися як миттєво, після вживання, так і впродовж декількох годин і їхня вираженість залежить від індивідуальності організму та дози вжитого алкоголю.
Серед основних симптомів виділяють:
- Почервоніння та висипи на шкірі;
- Чхання та закладеність носа;
- Печіння очей та свербіж шкіри;
- Головний біль та запаморочення;
- Набряк слизової оболонки рота;
- Ускладнене дихання;
- Нудота з блюванням;
Як діяти при появі алергії
У разі появи одного або декількох із зазначених симптомів після вживання алкогольних напоїв, рекомендується проконсультуватися з лікарем-алергологом. Для визначення причини можуть бути призначені різного виду аналізи. До встановлення точного діагнозу варто дотримуватися "алкогольної дієти".
Крім того, необхідно ретельно вивчати склад алкогольних напоїв, уникати вживання коктейлів невідомого походження та експериментів з новими, неперевіреними марками. Людям, схильним до алергічних реакцій, доцільно завжди мати при собі антигістамінні препарати для невідкладної допомоги у випадку появі раптових симптомів.
На завершення варто підкреслити, що алергія на алкоголь є реальною та поширеною проблемою. Щоб запобігти негативним наслідкам варто уважно прислухатися до "сигналів" свого тіла, не залишати без уваги будь-які симптоми та своєчасно звертатися за медичною допомогою.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як енергетичні напої шкодять нашому здоров'ю при регулярному споживанні.