Канада та Україна: допомога армії та міграційна програма

Канада та Україна: допомога армії та міграційна програма

За рік після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого Україна досягла впізнаваності, якої не мала століттями. Жахливою ціною українці стали символом сміливості та незламності. А світ для українців став більш відкритим та гостинним. Канада – один з найкращих друзів України. Канада створила чи не найзручнішу міграційну програму для вимушених переселенців, прийняла десятки тисяч українців, надала фінансову та військову допомогу на мільярди доларів і обіцяє допомагати, допоки Україна не переможе. Чому така лояльність та звідки любов до України?

Міграційна програма

Спеціальна міграційна програма “Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки”(Canada-UkraineAuthorization for Emergency Travel – CUAET) запрацювала через три тижні після повномасштабного вторгнення, а саме 17 березня 2022. Програма передбачає безкоштовну візу відвідувача строком на 3 роки, дозвіл на роботу та дозвіл на навчання на такий самий термін. За даними Міністерства міграції Канади у 2022 році на цю програму подалось більше 800 тис українців.   

Проте наразі лише 150 тис українців перетнули кордон Канади. Більшість вимушених переселенців – мільйони українців - залишаються на європейському континенті. З одного боку, об’єм поданих заявок на візи до Канади перевищує спроможності візових центрів та міграційної служби їх вчасно опрацювати. З іншого боку, відстань подорожі та ціна на дорогу до Північної Америки зупиняє людей. 

Тим не менш Канада  зі свого боку пропонує найкращі умови, щоб полегшити цей шлях для українців. Звідки така лояльність? Причини - географічні, демографічні та економічні. Канада – це майже 10 млн км кв території - приблизно такої ж площі як США. При цьому населення Канади усього лише 38 млн. Це - менше ніж в Україні і значно менше ніж в США з її 330 млн. 

Наявність на території Канади великих запасів корисних копалин – мінералів та нафти - торгівля та видобуток яких є основою економіки держави, роблять її 9-ю найбагатшою країною в світі. А міграційну політику уряд Канади застосовує як інструмент для економічного зростання. 

Анна Лачихіна блог. Прапор Канади
Ринок праці Канади

Наразі ринок праці Канади відчуває дуже сильний дефіцит. Особливо після пандемії та після 24 лютого 2022 року, цілі галузі канадської економіці зазнають нестачі фахівців. Йдеться про дефіцит персоналу в медичній сфері, на держслужбі федерального та локального рівнів, зокрема послуг пов’язаних з видачею паспортів, оформлення нових мігрантів. Через кризу з житловим фондом, зумовленою його кількістю та ціною, Канада голодна на будівельників та меблярів. Для них країна нещодавно також відкрила спеціальну міграційну програму. Через серйозну переорієнтацію канадської та світової економіки на зелену енергетику та виробництво з 0 викидами, держава зацікавлена в спеціалістах і для цього напрямку.

Українське населення талановите і освічене. За даними Світового банку більше 80% мають середню та вищу освіту. Канада з радістю підтримує українців та заохочує приїжджати завдяки своїй лояльній міграційній політиці. І хоча для більшості тих, хто був вимушений виїхати за кордон, Канада може бути тимчасовим рішенням. Проте за умови знання англійської мови, тут є шанс легально застосувати свої знання та досвід на благо своєї родини, України, і докластись до розвитку канадської економіки.

З червня 2022 року для українців, які прибувають до Канади в рамках програми Канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки (CUAET), уряд виділяє 3000 канадських доларів (~2200 дол. США) одноразової фінансової допомоги для облаштування життя на новому місці. Також українці можуть звернутися по матеріальну допомогу через міські ради та уряди на рівні провінцій. На місцевому рівні розміри допомоги можуть відрізнятись, а десь її можуть і взагалі не пропонувати.

Та з українською діаспорою в майже 1,5 млн осіб, новоприбулі до Канади можуть покластись також на громадські організації та допомогу від сімей з діаспори, які активні в кожному місті. 

Військова підтримка

Як член НАТО Канада нерідко займає лідерську позицію в адвокації потреб українських військових. Канада також серед п’ятірки лідерів, які надають Україні військову, гуманітарну та фінансову допомогу з лютого 2022. За цей час було виділено допомоги на більше 5 мільярдів канадських доларів (~3,7 млрд дол США), з них 1 млрд кан. дол - це військова допомога.

Ця військова допомога включає чотири танки Leopard 2, понад 200 бронетранспортерів, систему протиповітряної оборони NASAMS, 39 броньованих машин, протитанкову зброю, стрілецьку зброю, гаубиці, камери дронів з високою роздільною здатністю тощо. У комплекті з цим канадці також надають відповідні боєприпаси, запчастини для ремонту та утримання боєтехніки, а також інструкторів, які навчають наших військових.

Підраховуючи всю надану зброю та бронетехніку може здатися, що обсяг допомоги від Канади не такий і великий, особливо, якщо порівнювати з обсягами допомоги від США, що за останній рік склала більше 29 млрд дол США. 

Але ж варто не забувати, що саме Королівські повітряні сили Канади транспортують військову допомогу Україні, яка надходить від усіх союзників та партнерів, у тому числі й ту, що надходить від США. З лютого минулого року канадці перевезли для нас більше 2,7 млн кг такого вантажу.

У порівнянні з європейськими країнами та США, канадська армія не має на балансі великі об’єми зброї та військової техніки. Тому велика частина допомоги надходить саме у вигляді навчань, вантажних перевезень, комплектуючих запчастинам, протидії пропаганді та дезінформації, захисті кіберпростору тощо. 

Розмінування деокупованих українських територій - інша велика ініціатива Канади. Восени 2022 року 40 канадських саперів почали проводити навчання для українських військових у Польщі. А під час свого нещодавнього візиту до Києва в лютому 2023 міністр закордонних справ Мелані Жолі анонсувала виділення 7,5 млн кан дол на роботу з розмінування.

Кращі друзі назавжди?

І хоча Канада - країна на далекому Північноамериканському континенті, з невеликим населенням і невеликою армією, симпатія цієї держави до України велика і непохитна. Маючи три береги, що омиваються трьома різними океанами, Канада дуже добре розуміє загрозу російської агресії, при наявності спільної з Росією Арктики. Одразу після повномасштабного вторгнення канадські військові та урядовці поставили пріоритетом розвиток та укріплення воєнних баз в тій частині своїх кордонів.

Велика частка українського населення, сусідство з Росією та багаторічна дружба і співпраця - елементи спільного фундаменту. Вони роблять українсько-канадські дружні відносини сьогодні ще міцнішими. А 150 тис українців, які були вимушені переїхати і залишити частину своїх сімей вдома, перетворюють Україну та Канаду на справжню родину. Тільки на відстані. Мільярди доларів та мільйони кілограм канадської допомоги дозволили Україні непохитно встояти весь цей рік. А канадський прем'єр-міністр та уряд запевняють, що будуть підтримувати нас стільки, скільки потрібно для перемоги. 

Дуже хотілося б, щоб це були перші і єдині річні підсумки міжнародної підтримки України в протидії російській агресії. А дружба України зі світом - укріпилась назавжди.

Анна Лачихіна, партнер міжнародної комунікаційної агенції “Good Politics”, радниця в Канадському парламенті

Головне