Іран та США намагаються знайти контакт на тлі ескалації навколо ядерної програми

Іран та США намагаються знайти контакт на тлі ескалації навколо ядерної програми

Оскільки у Вашингтоні немає чіткого розуміння, як вирішити питання іранської ядерної програми, не вдаючись до війни, знову почалося промацування дипломатичного треку, який Байден свого часу обіцяв зробити пріоритетним.

В Ірані теж хотіли б повернути стабільність у відносини зі США. І все-таки спробувати зняти санкції через переговори. Особливо на тлі системної кризи, яка триває останнім часом, щоб уникнути чергового соціального вибуху.

Ірак, як посередник

На цей раз сторони звернулися до посередницьких зусиль Іраку. Півтора тижні тому міністр закордонних справ країни Фуад Хусейн з'їздив до США. Він зустрівся з держсекретарем Ентоні Блінкеном та спецпредставником США з "ядерних переговорів" з Іраном Робертом Меллі. За день до їхньої зустрічі Хусейн зателефонував міністру закордонних справ Ірану. А сьогодні він прийняв його у Багдаді.

Ілія Куса блог. Блінкен з Хусейном.
Держсекретар США Ентоні Блінкен провів у Вашингтоні переговори з главою МЗС Іраку Фуадом Хусейном

Під час зустрічі глава іранського МЗС заявив, що його країна готова відновити переговори про ядерну програму зі США на базі раніше досягнутих позицій. Іншими словами, продовжити їх із того моменту, де вони з американцями зупинилися влітку минулого року.

Паралельно, Багдад знову намагається відтворити переговори про нормалізацію відносин між Іраном та Саудівською Аравією, перервані після початку масових протестів в Ірані восени минулого року.

І США, і Іран хотіли б вирішити свої протиріччя шляхом переговорів. Але через гострий внутрішньополітичний клімат у Вашингтоні та Тегерані, а також взаємну недовіру, переговорні можливості обмежені. Обидві країни розуміють, що альтернатива це або війна, або млявий проксі-конфлікт. Першого не хоче ніхто, а другий не вигідний Ірану (через санкції та подальше скочування в кризу). Також потенційно не вигідний США (через ризик появи в Ірану ядерної зброї).

Ірак має свої інтереси у цьому контексті. Багдад хоче позбавитися ролі вічної арени зведення рахунків між Іраном і США, і посилити свої регіональні позиції, ослаблені після 2003 року. З цією метою влада Іраку намагається утвердитися як ключовий модератор переговорних треків, що відносяться до Ірану.

У дипломатичний прорив вже мало вірять після цілої низки провалів минулого року. Але, мабуть, вікно діалогу ще привідкрите і повністю відмовлятися від нього, скочуючи у відкриту конфронтацію, в регіоні не готові.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне