Загроза відключень світла через похолодання: "Енергоатом" стримує тарифи, попри обстріли рф

Загроза відключень світла через похолодання:

У лютому очікується підвищення споживання електроенергії у зв'язку з похолоданням. Синоптики попередили про зниження температури після погодних рекордів січня. 

Минулого місяця було значно тепліше від норми, втім цей фактор прогнозований на відміну від дій ворога. Адже росія не відмовилася від спроб знищити енергосистему України, завдати прямого удару не лише населенню, а й економіці. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Російські атаки на енергосистему за січень-лютий

В Україні немає жодного регіону енергетичної інфраструктури, який не зазнавав би російських атак. Лише за останній місяць руйнування були зафіксовані, зокрема, на Волині та Полтавщині, на Прикарпатті та Київщині у Запорізькій та Черкаській областях, а також на прикордонні. Російські дрони та ракети є постійною загрозою для нашої енергосистеми, а ремонтним бригадам доводиться усувати пошкодження та проводити глобальні ремонти в екстремальних умовах, під постійними обстрілами та з дефіцитом обладнання.

“На жаль, ці атаки відбуваються щодня. Я вам хочу сказати, ми в неділю втратили велику генеруючу потужність. На жаль, втратили велику генеруючу потужність, яка буде відновлюватись, там ще треба час, щоб дефектувати навіть, ми не розуміємо, ми бачимо суттєвий рівень пошкоджень, тому тільки атаки на енергосистему можуть впливати на ситуацію. Але навіть за останні декілька днів багато пошкоджень, насправді ми не деталізуємо ці питання, але в цілому система працює, сьогодні побутових споживачів ми взагалі не обмежуємо, по країні є певні тимчасові заходи по декілька областей, але це стосується промисловості”, - розповів міністр енергетики України Герман Галущенко.

Головні новини України в енергетичній галузі

Президент України Володимир Зеленський підтримав добудову нового блоків Хмельницької АЕС.

Мова про треті і четверте енергоблоки-тисячники, що готові на 80-25% відповідно. Вони додадуть в енергосистему України понад двох гігават потужності. Проєкт добудови є ключем до енергетичної незалежності України й енергетичної стабільності регіону, зазначив Зеленський:

“Це дійсно буде великий вклад в енергосистему і в стабільність енергосистему України. І зараз, ви знаєте, м'яч на боці українського парламенту, і ми тут єдині з МАГАТЕ, що парламентарі повинні дуже швидко прийняти рішення”. 

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі схвалив стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС і зазначив, що агентство готове надати консультації з безпеки.

“У випадку України це мудре рішення, тому що, як ми бачимо сьогодні, атомна енергетика була основою, яка підтримувала економіку в дуже-дуже важкий час. Найважчий для будь-якої країни, яким є війна. Це дуже цікавий проєкт, тому що у нас ніколи не було ситуації, коли одне будівництво було перервано. Це ефективний спосіб використати те, що вже є, щоб інтегрувати це на інший будівельний майданчик із перевіреною технологією, з якою в Україні знають, як поводитись”, - зазначив Гроссі. 

Компанія Westinghouse офіційно підтвердила, що готова постачати своє паливо для роботи третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. 

“Westinghouse підтверджує можливість вчасно надати сумісну конструкцію тепловідільної збірки для перших та наступних циклів ХАЕС-3, ХАЕС-4 на базі реактора V-466B. З огляду на часові графіки реалізації проєкту ядерного палива, ми рекомендуємо розпочати обговорення технічних деталей та визначити обсяг робіт з експертизи і реалізації проєкту палива вже найближчим часом”, - підкреслив керуючий директор Westinghouse Азіз Даг.

Тож, реактори, які “Енергоатом” планує купити у Болгарії, працюватимуть на американському паливі. І це спростовує інформацію, яку озвучили деякі експерти, що це неможливо.

Попри те, що росія не припиняє обстріли, енергетика вистоїть, зазначив очільник Міненерго Герман Галущенко. 

“Я взагалі завжди дуже обережний в прогнозах, тому що удари по енергетиці відбуваються щодня, і вони модифікуються, вони є складними. Безумовно, ми маємо величезний досвід керування енергосистемою. Майже три роки в екстремальних умовах. Це велика кількість технічних рішень, які є ефективними, які іноді зовсім не відповідають загально визнаним технічним параметрам, але вони працюють. Тому єдиний прогноз, який я можу зробити, що енергетика вистоїть, це 100%, і ми свій фронт втримаємо”, - наголосив Галущенко.

В умовах постійних обстрілів значними є потреби енергосектору. Насамперед мова про системи ППО для захисту енергооб'єктів та обладнання для їх ремонту. Про це міністр енергетики говорив із послом США в Україні Бріджит Брінк. А додаткове фінансування для підтримки енергетичної стабільності стало головною темою під час зустрічі з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку. 

Велика Британія надасть Україні майже 70 мільйонів доларів. Про це заявив міністр закордонних справ Девід Леммі під час візиту до Києва. І понад 20 мільйонів з цієї суми призначені для підтримки відновлення та сталого розвитку енергетичної системи України. Їх використають на інноваційні енергетичні проєкти.

Очільник МАГАТЕ відвідав Україну

Сигнали тривоги та випадки виявлення ворожих дронів на відстані від 2 до 30 кілометрів від майданчиків АЕС фіксують експерти МАГАТЕ. Вони постійно працюють на українських атомних станціях, зокрема, і на окупованій ЗАЕС, стежать за безпекою та документують загрози. Крім того, присутність фахівців агентства знижує ризики обстрілів, переконані у МАГАТЕ.

Місія МАГАТЕ разом з очільником агентства Рафелем Гроссі оглядають одну з підстанцій, що була пошкоджена численними атаками рф. Росіяни використовували і касетні боєприпаси, знищили обладнання потужністю 750 кВт, підкреслив очільнику “Укренерго” Олексій Брехт.

Кожен такий обстріл несе значні ризики для ядерної безпеки. Навіть якщо АЕС за 3 000 кілометрів від пошкодженої підстанції, зазначає очільник МАГАТЕ. 

“Очевидно, що фокус мого візиту цього разу – побачити і особисто оцінити ситуацію на підстанціях, зокрема, на цій. Ми обрали Київську через її важливість з точки зору функціонування енергосистеми в Україні. Як ви знаєте, ця станція дуже важлива, вона бере участь у передачі електроенергії з двох АЕС. Отже, це має стратегічне значення і, як ми бачимо, доволі серйозні пошкодження”, - розповів Гроссі.

Експерти відвідали дев'ять підстанцій, що критично важливі для безпечного функціонування українських атомних станцій. 

“Щоб атомні електростанції працювали добре і не зазнали аварії, вони повинні отримувати достатнє зовнішнє джерело електроенергії. І коли підстанцій заважають це робити, це проблема з точки зору ядерної безпеки”, - додав очільник МАГАТЕ.

На кожному об'єкті фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії фіксують наслідки ударів рф. 

“Ситуація погіршується. Жовтий колір означає, що на підстанціях є дуже важливі системи та інфраструктура, які порушені або їхня пропускна здатність зменшилася. Ви бачите це червоним кольором. Це дає вам приклад того, як міністерство та органи влади повинні жонглювати цією ситуацією, щоб зберегти систему стабільною”, - доповів гендиректор агенції. 

Документуючи масштаби руйнувань, МАГАТЕ вкотре демонструє світові, як країна-агресорка порушує норми міжнародного права та створює ядерні загрози.

“Дуже важливо, що ми продовжуємо моніторинг тих ударів, тому що насправді це те, що роблять росіяни, атакуючи підстанції, які критичні для роботи атомної генерації. Це є звичайний терор, це є звичайний терористичний акт. І питання в тому, що дуже важливо, що експерти МАГАТЕ мають доступ, вони розуміють, вони бачать ті руйнування і є відповідна офіційна позиція і офіційні звіти МАГАТЕ по наслідкам таких візитів”, - доповів Галущенко.

Про атомну безпеку Рафаель Гроссі говорив із Володимиром Зеленським. Президент України підкреслив важливість роботи місій на пошкоджених росіянами підстанціях та нагадав про ще одну загрозу, яку несе окупація найбільшої у Європі Запорізької АЕС. 

“З МАГАТЕ, з самого початку окупації ми провели багато зустрічей. Як сказав директор Гроссі, 11 таких зустрічей було в нас тут, в Києві. І розумієте, ми з самого початку говорили, що навіть поки ми не можемо розблокувати станцію, це безпека для всього світу, давайте зробимо все, щоб під контролем МАГАТЕ наші люди там працювали і щоб там не було російських бойовиків, не вийшло домовитися з російською стороною. Тому сьогодні ця атомна станція не працює, бо там немає менеджменту України - справедливого і професійного. Вона не працює, вона деградує і вона дуже небезпечна”, - наголосив Зеленський.

Голова МАГАТЕ зазначив, що планує відвідати окуповану росіянами атомну станцію. І це буде вже шостий візит на ЗАЕС під початку повномасштабного вторгнення.

“Я скоро буду там шостий раз, сподіваюся продовжувати там нашу технічну роботу. Атомна електростанція розташована на лінії зіткнення, в дуже чутливій зоні, неможливо буде вести будь-яку розмову, не згадуючи про це”, - повідомив Гроссі. 

Та на тепер, як повідомили в нашому МЗС, МАГАТЕ відклало ротацію своєї місії на ЗАЕС, тому що росія не надала гарантій безпеки.

"Енергоатом" допомагає утримувати доступні тарифи

В умовах повномасштабної війни “Енергоатом” не лише виробляє 60% електроенергії в Україні, але й утримує тариф на доступному для споживачів рівні. Мова, зокрема, про механізм ПСО, через який компанії “Укргідроенерго” та “Енергоатом” компенсують різницю між ринковою ціною на електроенергію і тарифом для населення. 

"Енергоатом" стримує тарифи на світло - інтерв'ю з Петром Котіним

- Іще одна важлива місія “Енергоатому - це підтримка доступного тарифу для побутових споживачів через ПСО. Чи виконала компанія зобов'язання у повному обсязі? 

“Так, дійсно, в попередньому році ми не тільки в повному обсязі виконали зобов'язання, але нам вдалося також погасити заборгованість, яка виникла в той період, коли ЗАЕС була захоплена рашистами і зупинена. Тобто ми враховували Запорізьку атомну станцію, ту вироботку, яку вона повинна була видати, якщо б не була захоплена. Тобто ця електроенергія, була б продана на енергоринку і відповідні кошти були б направлені на ПСО.

Але цих обсягів ми лишилися і після цього, фактично, була заборгованість на рівень 24 млрд гривень. В попередньому році ми погасили цю заборгованість 7 млрд гривень і в цьому році 17 млрд гривень ми погасили заборгованості. А крім цього, ми повністю виплатили обсяги ПСО, які поклав на нас зобов'язання, які поклав на нас уряд. По факту, ми виплатили на рівні 150 млрд гривень з нашого чистого прибутку на ПСО. Тобто, я б хотів тут звернути увагу про те, що НАЕК “Енергоатом” - глибоко прибуткова компанія. Але вісь прибуток у нас, фактично, уходить на підтриманні низького тарифу для населення. Оце кошти 150 млрд – це, фактично, 3 млрд євро. І якби цей прибуток залишався на рахунках “Енергоатому”, звичайно, ми могли б спокійно виконувати всі великі проєкти, які ми плануємо для себе. Але уряд вирішив, що це буде ПСО, що це буде перераховуватися в енергоринок на підтримання низького тарифу для населення. І ми це робимо. Вже в цьому місяці ми 80% виплатили ПСО нашої ділянки за січень місяця”, - відповів глава НАЕК Петро Котін.

- Деякі експерти зараз озвучують інформацію про те, що НАЕК “Енергоатом” отримує якісь додаткові прибутки від підняття тарифів на електроенергію. Чи ця інформація відповідає дійсності? 

“Підняття тарифів призвело до того, що додаткові кошти прийшли в енергоринок. В енергоринок до того був незбалансований, його збалансували через підняття тарифів для того, щоб отримати джерело для погашення взаємної заборгованості між його учасниками. Як я сказав, ми оплатили повністю ПСО те, яке було в тих самих розмірах, як по-передньому року. Це було 128 мільярдів. І плюс 17 мільярдів ми змогли закрити цю заборгованість по ПСО. Це все. Більше ми ні копійки не отримали. Скільки отримали, стільки і віддали в енергоринок. Є інші бенефіціари енергоринку, і по кожному з них, я думаю, що там інша ситуація, і там потрібно дивитися, хто отримав прибутки і які прибутки. Але з самого початку це був вимушений захід для того, щоб фактично закрити ці заборгованості, які там існували”, - сказав Котін.

Енергонезалежність завдяки сонячним панелям

Енергонезалежність багатоквартирних будинків та підприємств зменшує навантаження на енергосистему. Тому уряд продовжує програмою пільгового фінансування.

За останні пів року банки кредитували проєкти на суму 10,5 мільярдів гривень. Нагадаємо, власники приватних домогосподарств мають право на безвідсоткову позику на встановлення сонячних панелей. Малий та середній бізнес може скористатися пільговими кредитами від фонду декарбонізації та за програмою “579”.

Також є ГрінДім для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлових кооперативів. Програма компенсує частину витрат на придбання та монтаж теплових насосів і сонячних панелей. 

“Також дуже позитивним сигналом є прийняте рішення Верховної Ради щодо спрощення митних формальностей, щодо нульового мита, щодо спрощення податкових навантажень в частині великого переліку обладнання електроенергетичного. Це здешевлює обладнання, а паралельно маючи фактично урядові рішення та банківські програми, які реалізовані щодо підтримки населення, це має фактично і економічні стимули, це має і питання безпеки постачання”, - розповів заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

У Дніпрі вперше встановили сонячну електростанцію в ОСББ за програмою ГрінДім. Вона повністю закриває потреби багатоквартирного будинку.

Це коштувало 4 мільйони гривень, але мешканці заплатили лише половину. Адже фонд енергоефективності через ГрінДім покриває до 70% вартості на обладнання та до 20% монтажних робіт. Втім, жителі Дніпра можуть отримати кошти також з міського бюджету, а це компенсація 75% витрат на монтаж.

Як знизити суму в платіжках за електроенергію 

Подивіться, яка побутова чи комп'ютерна техніка постійно увімкнена в розетки. Пам'ятайте, вони продовжують споживати електроенергію, навіть якщо не використовуються.

Енергетики Free Heating Scheme назвали три прилади, які не варто залишати в режимі очікування. Отже, перше – це супутникові декодери, які разом з телевізором і часто залишають підключеними до мережі. Друге – комп'ютери. Їх майже завжди залишають у режимі сну, хоча навіть вимикаючи таку техніку на ніч, ви економите і третє – ігрові приставки. У них є режим з низьким енергоспоживанням, однак чимало користувачів його не вмикають, залишаючи консоль працювати, навіть коли вже припинили гру. І це, звісно, впливає на суму в рахунку.

Як писав “Ми-Україна” раніше, Литва, Латвія та Естонія готуються до історичного кроку - повного від'єднання від російської енергосистеми, що відбудеться цими вихідними.

Головне