рф продовжує масовані удари по енергетиці України. Російські безпілотники пролітають все частіше поблизу українських АЕС.
Про все це детально дивіться у програмі “ЕнергоLive” на “Ми-Україна”.
Окупанти також продовжують завдавати дронових ударів, один - влучив в автівку аварійної бригади на Дніпропетровщині. І такі удари не випадковість, а цілеспрямовані дії країни-терористки.
росія завдала чергового масштабного удару по енергетиці України
рф випустила понад 90 ракет та майже 200 дронів. Внаслідок 12-ї масованої атаки пошкоджені енергооб'єкти в кількох регіонах. Зокрема, на Львівщині, Тернопільщині, Прикарпатті та Одещині. Триває оцінка пошкоджень і наслідків. Енергетики вже почали роботу над відновленнями.
Також, для уникнення аварійної ситуації АЕС тимчасово зменшили потужність п'яти з дев'яти енергоблоків, повідомляє МАГАТЕ.
Через черговий акт енергетичного терору оператор систем передачі збільшив обмеження енергопостачання, щоб уникнути перевантаження і збалансувати систему. По всій Україні застосовуються три черги відключень одночасно. За минулі три місяці ворожі ракети чи дрони понад 120 разів пролітали поблизу українських атомних станцій.
“За останні три місяці маршрути ракет і дронів наблизились до ядерних станцій, створюючи реально небезпеку ударів по ядерних об'єктах. Раніше основну загрозу становили дрони, однак зараз Росія використовує значно дорожчі ракети. Це свідчить про їхню готовність досягати мети за будь-яку ціну”, - заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Україна скликала позачергове засідання Ради МАГАТЕ
Питання посилення російських атак на енергосистему України і обстріли підстанцій, що забезпечують стабільну роботу АЕС обговорили на позачерговому засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, яке скликала Україна. Зокрема, йшлося про необхідність знову відправити моніторингові місії агентства на електричні підстанції.
Експерти МАГАТЕ готові працювати далі і на окупованій Запорізькій АЕС після того, як російський безпілотник влучив у службову автівку місії. Саме коли колона прямувала забрати 26-ту місію з атомної станції. У броньованому транспорті був водій і офіцер служби безпеки, обидва вціліли. Гендиректор Рафаель Гроссі засудив атаку як неприпустиму.
Добудова 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС
Народний депутат Сергій Нагорняк повідомив, що наступного тижня Верховна Рада, ймовірно, розгляне це питання. Нардеп підкреслив, це питання енергетичної безпеки, адже російськими обстрілами знищені 9 гігават генерації. І уряд, і президент, і більшість парламентарів підтримують таке рішення.
На українсько-німецькому економічному форумі у Берліні обговорили відновлення енергетичного сектору України
Німеччина вже є найбільшим донором Фонду підтримки енергетики України. Країна внесла понад 360 мільйонів євро до Фонду підтримки енергетики України. Додатково 100 мільйонів євро буде спрямовано для відновлення нашої енергосистеми. І ще 70 мільйонів євро на децентралізацію української енергетики.
Після завершення війни Україна може допомогти ЄС позбутися залежності від російських вуглеводнів. Але вже зараз в умовах ворожих атак на об'єкти інфраструктури енергетична галузь трансформується. І це відкриває нові можливості для співпраці. Іноземні інвестори можуть долучитися до реалізації проєктів у енергетиці, що ефективні у надзвичайних умовах.
Міністр економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце приїхала до Києва, щоб передати зимовий пакет допомоги. Насамперед, підтримка стосується відновлення енергетичної інфраструктури. Партнери мають бачити обсяги руйнувань, яких зазнає українська енергосистема.
Очільник профільного міністерства Герман Галущенко показав кандидату у канцлери Німеччини Фрідріху Мерцу, один із зруйнованих російськими обстрілами енергооб'єктів. Міністр енергетики розповів про наслідки ворожих атак, відновлення енергетичного сектору і нагальні потреби. Лідер Християнсько-демократичного союзу Німеччини запевнив, що його країна буде продовжувати підтримку України.
Допомога від Естонії
Понад 140 трансформаторів і більш як 300 одиниць іншого енергообладнання Україні передала Естонія. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час зустрічі з естонським колегою Крістеном Міхалом.
Допомога триватиме, запевнив Міхал, і невдовзі приїде черговий вантаж. Найближчим часом до України надійде енергоблок з естонської електростанції. Він здатний забезпечити електроенергію 150 тисяч людей. Також, обговорювалась передача у 2025 році в Україні ще двох енергоблоків.
За 11 місяців група “Нафтогаз” видобула вже понад 13,5 мільярдів кубометрів газу
Загалом у 2024 році національна компанія планує видобути понад 14 мільярдів кубометрів "блакитного палива". Усе завдяки комплексній роботі від пошуку точок для буріння, підготовки майданчиків і облаштування свердловин до розробки нових родовищ. Так, нещодавно фахівці групи “Нафтогаз” пробурили нову потужну розвідувальну свердловину. Її глибина – 4202 метри, і вона забезпечує додатково 170 тисяч кубометрів газу на добу.
Це вже 15-та пробурена цього року на нещодавно відкритому родовищі свердловина. До кінця року на ньому планують пробурити ще одну, а наступного року ще чотири. В “Укргазвидобуванні” підкреслюють – хороші показники свердловин забезпечили проведені раніше 3D-дослідження та їхній якісний аналіз.
Сучасним технологіям і методом буріння в Нацкомпанії приділяють особливу увагу. Наприклад, бурять не лише традиційні вертикальні, а й похило-скеровані свердловини. Вони допомагають дістатися зазвичай важкодоступних покладів.
80 мільйонів євро задля посилення енергетичної стійкості України
Європейський банк реконструкції та розвитку надасть кошти для будівництва сучасної розподіленої газової генерації. Йдеться про 100 мегават газових розподілених електростанцій та когенераційних потужностей в різних областях України. І ще трохи цифр, що доводять, що бізнес зацікавлений у власній генерації.
За минулі півроку українські банки вже розпочали фінансування проектів зі встановлення енергетичного обладнання для посилення енергонезалежності на понад 8 мільярдів гривень. За наданими позиками профінансували понад 390 мегават потужності.
Найбільше коштів виділили на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок, купівлю генераторів і побудову сонячних електростанцій. Щоправда, чимало заявок ще в режимі очікування. Підприємці подали документи на кредитування проектів на майже 69 мільярдів гривень. Україні планують збудувати малі модульні реактори, що будуть генерувати до 3000 мегават потужностей.
Інтерв’ю з керівником НАЕК “Енергоатом” Петром Котіним
– Орієнтовний термін будівництва першого малого модульного реактору (ММР) в Україні до 2032 року. План досить амбітний. І з якими компаніями “Енергоатом” співпрацює?
Найбільше ми на сьогодні співпрацюємо з компанією Holtec International. Компанія отримала гроші від Міністерства енергетики США - 1,52 мільярди доларів. За ці гроші вони будують два своїх ММР. До речі, “Енергоатом” запрошений для участі в цьому проєкті. Також ми домовилися про передачу технологій малих модульних реакторів, саме з Holtec International і про будівництво в Україні заводу по виготовленню модулів для малих модульних реакторів. Одна з рис такого модульного реактора в тому, що модулі, з яких він збирається потім на майданчику, можуть виготовлятися і укрупнюватися безпосередньо в заводських умовах. Такий завод ми будемо будувати, базуючись на тому, що зараз створено в Сполучених Штатах. Такий завод в Україні на якому будемо виробляти модулі для малих модульних реакторів, для того, щоб на майданчику вже укрупнювати і будувати установку цих відокремлених блоків. Одна з рис, яка відрізняє цей установний блок, в тому, що в заводських умовах виготовляються ці модулі, з яких потім дуже швидко на майданчику можна збирати реакторну установку і розпочати її експлуатацію.
– Ви вже розповіли, що є домовленості про будівництво в Україні заводу. На якому етапі зараз, якщо говорити про будівництво, що вже зроблено?
Розробляється проєктна документація. Зараз ми вже визначили майданчик, готується техніка економічного обґрунтування і також аналіз впливу на навколишнє середовище. Також запрошена відповідна процедура по погодженню цих всіх документів. Що стосується самої роботи, ідеї, процесу передачі проектної документації, так, підписані відповідні угоди з Holtec International”. Зараз готується основна угода на передачу технології, по плану у нас, підписання її на початку наступного року.
– Чи є розуміння термінів, коли може бути збудований цей завод?
Розуміння термінів є, і ці терміни у нас підв'язані, в тому числі, і під будівництво українських контейнерів для централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. По контракту з Holtec International, компанія поставляє нам контейнери із США, з власного заводу компанії до 2027 року. Тобто, з 2027 року нам потрібно організувати власне виробництво цих контейнерів, базуючись на їхній технології. Таким чином, ми тут суворо обмежені цими термінами. До 2027 року у нас має бути не тільки завод, але вже і розпочато виробництво контейнерів. І в тому числі цей завод також буде мати розширення для виготовлення корпусів і інших елементів, модулів, малих модульних реакторів.
– Україна та США також оголосили про низку спільних проєктів у рамках програми Державного департаменту США, що пов'язані, зокрема, з використанням технології ММР. Що саме передбачає?
Ми є членом Європейської асоціації, яка декларує розробку принципів розгортання малих модульних реакторів взагалі на територіях країн Європейського Союзу. І також подібна асоціація з США, яка також займається питаннями координації розробки технології ММР, їх ліцензування і далі розгортання цих технологій. В рамках цієї роботи бере участь Holtec International та Westinghouse, американські компанії. І з усіма цими компаніями в нас є меморандуми. Будь-яка компанія насправді дуже бажає мати таку угоду з таким потужним оператором, яким є НЕК “Енергоатом”, тому що у нас 15 енергоблоків, у нас є персонал, у нас є інженерні знання. І таким чином ми маємо меморандуми співробітництв по розвитку малих модульних реакторів з Holtec International, з Westinghouse, і ще з низкою компаній, з якими у нас є такі меморандуми. Ми постійно наглядаємо за тим, який прогрес вони мають, як йде процес ліцензування, як іде процес проектування цих реактивних установок. Ми готові рухатися з будь-якою з цих компаній на умовах, що готовий продукт може використовуватися у нас в Україні і у нас є можливість його продавати.
Нові графіки погодинних відключень
Графіки погодинного відключення електроенергії стануть більш гнучкими і контрольованими. В усіх регіонах буде застосовуватися єдиний механізм розподілу, тож знеструмлення мають стати більш рівномірними. Так вдасться уникнути скарг на те, що одну область відмикають, а іншу – ні. Шість черг, кожна з яких буде поділятися на дві підчерги, дозволять відключати одночасно меншу кількість споживачів. При цьому для критично важливих об'єктів графіки не будуть діяти.
Енергоефективність України
“Фонд декарбонізації” підтримав понад три десятки проєктів, що спрямовані на використання меншої кількості енергії, при тому ж рівні комфорту у громадах та на підприємствах. Більшість фінансування отримали плани місцевого самоврядування. Зокрема, термомодернізація дитсадків в Одесі, заміна освітлення вулиць, водоканалів та лікарень на енергоощадливе.
Також втілюють проекти, спрямовані на підвищення енергоефективності великих промислових об'єктів і малих виробництв. Енергоефективним може бути кожен із нас, розумно використовуючи ресурси у побуті, зокрема і енергетичні. Близько 70% їх витрачається на опалення житла, 15% – на освітлення приміщення та техніку, решта – на приготування їжі.
Кроки в бік енергоефективності – це, наприклад, утеплення стін та вікон і тепловідбивні екрани за радіаторами, а також встановлення альтернативних джерел енергії та використання енергоощадних технологій.