Цвяхи, шрапнель та термобаричні заряди: як росія модернізує дрони

Цвяхи, шрапнель та термобаричні заряди: як росія модернізує дрони

Ворог постійно змінює тактику повітряного нападу. Зараз росіяни практикують групові нальоти - скоординовуються за часом і прориваються одразу великою групою, щоб максимально ускладнити роботу ППО.

До того ж, вони постійно удосконалюють ударну частину своїх безпілотників, аби вразити якомога більшу кількість цивільних людей. Так, ворог неодноразово застосовував у дронах термобаричні заряди. Ну, а ще шрапнель, або і цвяхи, якими вони атакують житлові квартали і цивільну інфраструктуру.

Детальніше про спорядження російських бойових дронів і наслідки їхніх атак розповів кореспондент "Ми-Україна" Влад Паливода.

Атаки дронів по Україні

 

Знищені квартири і автомобілі, пошкоджені будинки, школи, садки і магазини - спальні райони стають головними цілями росіян для ударів шахедами. У Києві досі усувають наслідки удару в ніч проти неділі. І з кожним обстрілом ворог намагається збільшити кількість жертв і руйнувань.

Перші "Шахеди" атакували Україну у вересні 2022-го. І відтоді їх росіяни запускають майже щоночі. І з кожним роком усе більше і більше. Дрони ворог змінює і вдосконалює.

"Вдосконалення системи наведення, ну, і вдосконалення рушиного апарату. При тому, щоб якось зберегти економічну доцільність відносно, щоб вони були недорогі і ефективні", - розповів військовий експерт Павло Лакійчук.

Зміни в бойовій частині

 

Але найбільших змін зазнає саме бойова частина. Так, під час одного з останніх обстрілів Харкова рф у дронах використала термобаричні боєголовки, заявили в обласній прокуратурі.

"Таке озброєння створює потужну вибухову хвилю та високотемпературну хмару, що спричиняє масштабні руйнування і численні жертви серед цивільного населення. Його використання є особливо небезпечним і може свідчити про умисне порушення норм міжнародного гуманітарного права", - йдеться у повідомленні Харківської обласної прокуратури.

Особливо небезпечно влучання таких безпілотників у закриті приміщення.

"Під час вибуху відбувається розсіювання аерозоля, який потім спричиняє вже подвійну детонацію. Ось, як правило, спричиняє об'ємний вибух. Тобто наслідком такого об'ємного вибуху, як правило, є достатньо висока температура горіння, що може спричиняти такі масштабні структурні пожежі", - сказав експерт з питань авіації Богдан Долінце.

Дрони з цвяхами

 

Змінилася у "Шахедах" і вага бойової частини. У 2022 році вона була 50 кілограмів, тепер до 90. Є інформація, що ударні дрони можуть розкидати вибухонебезпечні предмети. Знову ж таки, у Харкові, як стверджує начальник поліції Харківщини Петро Токар, у дроні "Молнія" виявили мішок з цвяхами.

"Це може бути і всередині, це ж тротилова шашка чи пластитова шашка. Всередині можна напхати ці гвіздки, гайки тощо можна їм обгорнути. Неважливо. Головне, що вибухова частина, фугасна частина, коли розривається, вона цю енергію розносить, оці умражаючі елементи, на велику відстань", - додав Лакійчук.

Про те, що ворожі дрони можуть розкидати вибухонебезпечні предмети, попереджають і у МВС. Ці додаткові боєприпаси навколо місця вибуху можуть здетонувати за деякий час.

"Вони можуть використовуватись ворогом для ураження будь-якого з регіонів країни. Ризик надзвичайно високий. І через те, що час вибуху таких боєприпасів невідомий",  йдеться у заяві МВС України.

Та як саме працює нова вибухівка, поки що точно невідомо. Експерт допускає, що є ризик, що вона здетонує від дотику світла чи інших чинників. Але може мати і функцію відкладеного вибуху.

"Детонація таких боєприпасів, попередні випадки, вони були, як правило, через певний проміжок часу, тому висока ймовірність, що там може бути встановлений таймпер або спрацювання, наприклад, пов'язане з зміною освітлення", - пояснив Долінце.

Створення нових БпЛА в рф

 

Росіяни не лише модернізують свої безпілотники, а і створюють нові. Цю інформацію ще перевіряють, але є підстави вважати, що днями по Одещині з тимчасово окупованого Криму вдарив новий БпЛА "Бандероль".

Детальної інформації про нього поки немає, однак відомо, що він може бути оснащений реактивним двигуном. Втім, масового використання ані реактивних дронів, ані начинених вибухонебезпечними предметами поки не зафіксовано. Експерти не виключають - зараз росіяни тільки тестують такі шахети в бойових умовах.

Правоохоронці ж закликають не наближатися до незнайомих предметів, особливо після шахетних атак.

Як писав "Ми-Україна" раніше, українські міста у ніч на 7 травня знову зазнали жорстоких ракетних та дронових атак з боку армії рф. В МЗС хаявили, що Кремль відповідає на мирні ініціативи новими ударами по Україні.

Головне