Російська кампанія проти енергетики, підтримка від США та децентралізація енергосистеми

Російська кампанія проти енергетики, підтримка від США та децентралізація енергосистеми

Енергетика – одна з ліній фронту у війні, яку веде росія. Ворог атакує всі сектори від об'єктів генерації та систем передачі електроенергії до газової інфраструктури. В Інституті вивчення війни переконані, серія російських ударів по українських енергооб'єктах є частиною ширшої кампанії, і мета рф – заморозити українців взимку і змусити Україну та Захід ухвалювати політичні рішення, що вигідні росії. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Під атакою ключові об'єкти енергетичної інфраструктури

Останні удари рф спрямувала на об'єкти енергетичної інфраструктури, що задіяні в імпорті та експорті електроенергії. Як повідомили в “Укренерго”, на тепер, щоб компенсувати навантаження і мінімізувати графіки обмежень, наша енергосистема отримує з-за кордону від 700 до 1100 МВт. Та держава-терористка своїми атаками прагне позбавити Україну можливостей імпорту і спровокувати від'єднання нашої системи від європейської. 

“Під атакою були ключові об’єкти енергетичної інфраструктури, як в частині передачі, так і виробництва електричної енергії. Площа магістральної підстанції це близько 15-20 футбольних полів. Якщо ми говоримо про ключові підстанції, значить вищого класу напруги, це може бути 50-70 футбольних полів, на яких розташовано кілька тисяч одиниць обладнання. Приліт по території підстанції, будь-якого засобу ураження - чи то ракета, чи то дрон - безумовно задає шкоди цьому обладнанню. Просто, що на відміну від ключового обладнання, яке, власне, захищається, необхідний якийсь час для того, аби усунути ці пошкодження”, - розповів радник прем’єр-міністра України, член наглядової ради “Укренерго” Юрій Бойко.

Тривалість вимкнень

Тривалість відключень електроенергії залежить від дії країни-терористки. У Міненерго зазначають, що докладають зусиль, щоб цих графіків не було. Тривають ремонти пошкоджених об'єктів, а партнери надають додаткове обладнання для їх відновлення. Втім, кожна чергова атака погіршує ситуацію. 

Візит МАГАТЕ на електропідстанції

Експерти МАГАТЕ цього тижня відвідують електропідстанції, які є критичними для роботи атомних станцій. Мета – оцінити вплив нещодавніх ударів по енергетичній інфраструктурі на ядерну безпеку. Необхідність продовження місій МАГАТЕ на важливі для атомної енергетики підстанції минулого тижня обговорили міністр енергетики Герман Галущенко і генеральний директор агентства Рафаель Гроссі.

“Під час візитів цього тижня до семи підстанцій команда МАГАТЕ спостерігає та збирає інформацію про вплив на ядерну безпеку в результаті останніх атак на енергетичну інфраструктуру України. Ми проаналізуємо дані, які наші експерти збирають цього тижня, надамо Україні технічні поради, а також визначимо, яку додаткову допомогу ми можемо запропонувати, щоб запобігти ядерній аварії під час війни”, - сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Це вже вдруге фахівці МАГАТЕ працюють на підстанціях, фіксуючи збитки та збираючи докази ударів росії. 

“Зараз на цьому тижні продовження цих місій, буде ще продовження цих місій. Для нас це важливо з точки зору, що ми вже підняли це питання на рівень міжнародної спільноти, і воно зафіксовано. Вони фіксують наслідки обстрілів, їм є з чим порівнювати, тому що вони фіксували попередні ситуації на підстанціях, вони бачать її зараз. Це дуже важливо фіксувати. Я не очікую, що росіяни зупиняться, на жаль, я не очікую. Але, як мінімум, ми зі свого боку робимо все можливе для того, щоб фіксувати ці порушення”, - розповів міністр енергетики України Герман Галущенко. 

США готові підтримати енергетичний сектор України

США готові підтримати український енергетичний сектор для протидії російському енергетичному терору. У цьому запевнила міністра енергетики Германа Галущенко американська колега Дженніфер Ґренголм. Враховуючи масштаби руйнування, особливої уваги потребує захист енергооб'єктів і посилення української системи ППО. 

Понад 6 мільйонів доларів Австралія зробить внесок до Фонду енергетичної підтримки України. Про це заявила міністерка закордонних справ країни Пенні Вонг під час візиту до Києва.

“Мене вразила можливість відвідати Трипільську ТЕС, у яку поцілила росія. Ми розуміємо, що зима вже настала, і своїми нападами росія хоче знищити дух українців, так само як і енергетику. І ми оголосили, що 20 мільйонів австралійських доларів також надійде у Фонд енергетичної підтримки України. Ми й надалі будемо підтримувати український народ. Австралія з вами”, - заявила міністерка закордонних справ країни Пенні Вонг.

Децентралізація енергосистеми

Міжнародне енергетичне агентство дало рекомендації щодо створення децентралізованої та сучасної енергетичної системи в Україні. МЕА пропонує сім кроків, що до 2030 року дозволять підвищити стійкість та забезпечать гнучкість енергосистеми під час війни. Це, зокрема, удосконалення законодавства, реформування ринків електроенергії, посилення координації на рівні передач та розподілу. 

День енергетика

22 грудня в Україні відзначають День енергетика. Це люди, які зараз, під час війни, ведуть свою боротьбу. Після ракетних та дронових ударів виїжджають до пошкоджених трансформаторів та підстанцій, лагодять електромережі у прифронтових селах, повертають людям світло у прикордонні. 

“Щойно закінчилася повітряна атака. Спеціалісти ДСНС відразу ж розпочинають утилізацію наслідків. Після цього енергетики зразу фактично намагаються забезпечити стабілізацію роботи енергосистеми й паралельно оцінюють і здійснюють зразу усунення наслідків. 

Енергетики відновлюють живлення, перепідключають споживачів на резервні схеми живлення. Всі дії енергетиків направленні на те, щоб як можна швидше, оперативніше відновлювати необхідне обладнання, якнайшвидше забезпечити світло в домівках громадян”, - зазначив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

Історія двох братів-енергетиків

На початку повномасштабного вторгнення брати їхали у прифронтову громаду, щоб полагодити електромережі, і натрапили на ворожу міну. На лікування та реабілітацію знадобилося понад рік, та чоловіки повернулися до роботи.

Брати Зубенки оглядали лінії електропередач після чергового обстрілу і не помітили російську вибухівку на ґрунтовій дорозі. Григорій досі не розуміє, як пережив той вибух, та й пригадати той момент не може.

Через серйозні травми чоловік не вставав з ліжка пів року, в лікарнях провів понад півтора. 

“Рвані рани після вибуху, зір на лівому оці спочатку повністю втратив і відновилось с часом. Зараз бачу десь на 70-80%”, - розповів  диспетчер Григорій Зубенко.

Знову ремонтувати електромережі Григорій більше не може, але йти з енергетики не хоче, тому перевчився. В тому ж авто з Григорієм сидів його брат-близнюк Євген.

У Євгена не такі серйозні поранення, і вже за місяць він знову став до роботи, повертає світло жителям прикордоння Харківщини. Його зони відповідальності всі при фронтовій села у громаді. 

“Така ж робота, як і була, така і залишилась. Буває таке, що відновлюємо лінії електропередач, ті, що вже були пошкоджені не один раз, не один десяток разів”, - зазначив майстер виробничої дільниці Євген Зубенко.

А Григорій пильнує за роботою брата на прикордонні, бо, по-перше, він старший на 15 хвилин, а по-друге, саме йому бригади мають звітувати як диспетчеру. 

“Я ж з ними зв'язок тримаю, я їх допускаю до роботи, і коли у них робота закінчиться, вони мені на зв'язок виходять”, - сказав Григорій Зубенко.

З енергетичної галузі пов'язана чи не уся родина братів. Почала династію Бабуся, яка після Другої світової працювала електринею. 

Робота українських газовиків в умовах війни

Тисячі екстрених виїздів і ліквідованих аварій – така вражаюча статистика роботи українських газівників в умовах війни. За даними групи “Нафтогаз”, найчастіше ворог влучає по газорозподільній інфраструктурі у прифронтових регіонах. Лише на Донеччині з початку року вже нарахували понад 1300 таких пошкоджень. Попри все, місцевим газівникам вдалося відновити газопостачання для майже 23 тисяч домогосподарств.

У Запорізькій області усунули понад 200 аварій. Не менш напружена ситуація і в інших регіонах. Зокрема, фахівці філії газомережі в Харківській, Дніпропетровській та Сумській областях з початку року провели понад 1600 ремонтів. При цьому часто газівники працюють в екстремальних умовах. Та попри ризики роблять усе можливе, аби люди не залишилися без газу. 

“Наша аварійна газова служба на місце прильотів ворожих ракет приїжджає одна із найперших. Наша основна задача – це локалізувати та ліквідувати аварійну ситуацію”, - розповів працівник газової служби.

"Енергоатом" відзначає день енергетика

Україна посідає сьоме місце у світі за загальним обсягом виробництва атомної електроенергії та третє місце у світі за часткою ядерної енергії в Національному енергобалансі. Такі обсяги генерації забезпечує компанія “Енергоатом”. 16 відокремлених підрозділів і понад 30 тисяч працівників, які щодня роблять внесок в енергостійкість та енергонезалежність України.

Юрій – один із багатьох працівників “Енергоатому”, якого відзначили нагородою. 

“Нагороду отримав за добросовісну виконання трудових обов’язків та професіоналізм”, - сказав майстер дільниці робототехнічних комплексів та дистанційно керованих механізмів Юрій Гучок.

Чоловік 20 років працює в аварійно-технічному центрі. 

“Я керівник дільниці робототехнічних комплексів. Займаюся робототехнічними комплексами, це управління ними, підтримування в робочому стані й виконання аварійних завдань”, - розповів гучок.

Державна компанія “Енергоатом” загалом об'єднує понад 30 тисяч атомників. Зібрати усіх, щоб привітати та вручити відзнаки до Дня енергетика складно. Та слова, які звучать для кожного працівника.

“Наші екологічні результати, і технічні результати, які ми досягли вони на сьогодні набагато кращі, ніж у попередні роки. Тому ми забезпечуємо позитивну динаміку по всім показникам нашої роботи. І в цьому заслуга вперше чергу персоналу, в цьому заслуга наших лінійних керівників, керівників станції, керівників наших сервісних підрозділів і персоналу компанії”, - керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

Цьогоріч атомні станції, що на підконтрольній Україні території, виробили понад мільярд кіловатів електроенергії. Завдяки тому, що всі дев'ять енергоблоків працюють на повну потужність.

“Ми зробили також оптимізацію ремонтної компанії “Енергоатом”. Також, як і по передньому році, зробив все для того, щоб усі енергоблоки відремонтувати в період, коли було тепло, влітку. І зараз всі дев'ять енергоблоків працюють в енергомережі. В передньому році ми забезпечили 100% коефіцієнт використання встановленої потужності. І також зроблено в цьому році”, - зазначив керівник “Енергоатому”. 

Прискорені темпи ремонтних кампаній лягли на плечі атомників. Люди працювали у кілька змін, без скарг чи нарікань. 

Російські ракети та дрони загрожують роботі українських атомних станцій. Та й за таких умов на АЕС дотримуються норм та правил ядерної безпеки. Так, цьогоріч на десять років продовжили експлуатацію південноукраїнської атомки. При цьому енергоблок перевіряли за новою технологією, не зупиняючи його. А це в Україні вперше.

Так, цьогоріч на 10 років продовжили експлуатацію південноукраїнської атомки. При цьому енергоблок перевіряли за новою технологією, не зупиняючи його. А це в Україні вперше.

“Ми застосовуємо, відповідно до сучасних міжнародних практик, відповідно до яких взагалі концепцій якогось кінцевого терміну експлуатації немає. Значить, у нас є так само як і на Заході, що 10 років переоцінка безпеки. За підсумками поробиться, скажемо так висновки про можливість безпечної експлуатації на подальший, скажімо так, термін. Подальшої довготермінової експлуатації”, - розповів голова Держатомрегулювання, головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков. 

Значним кроком у бік енергонезалежності стала відмова від російського палива.

“Ми повністю розірвали всі контракти з “Росатомом”. І все свіже паливо, яке постачається нам зараз на наші енергоблоки, воно йде з Westinghouse. Ми також розглядаємо зараз лінію власного виробництва палива тут, в Україні. І таким чином ми збережемо два незалежні джерела постачання палива”, - зазначив Петро Котін. 

Виготовляти паливо планують з 2027 року. А поки "Енергоатом" презентував проєкт Центру прийняття рішень, що об'єднає перспективні напрями розвитку компанії. У Центрі, зокрема, працюватиме спільний офіс Holtec. Саме з цим іноземним партнером “Енергоатом” збудує завод з виробництва компонентів малих модульних реакторів та централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Водночас атомники пам'ятають про головну свою місію в умовах війни.

Підтримка енергетики партнерами

Внески до Фонду підтримки енергетики перевищили 1 мільярд євро. Завдяки цьому є можливість відновлювати енергооб'єкти після російських атак, здійснювати ремонти та встановлювати нові потужності. Донорами фонду є майже всі країни ЄС – Великобританія, США та міжнародні організації. 

“Щиро вдячні партнерам за солідарністю у такій необхідній для всієї України підтримці нашої енергетики, а також Секретаріату енергетичного співтовариства за допомогу в пошуку необхідного обладнання організації закупівель”, - сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.

Програма розвитку ООН в Україні передає українським містам обладнання у межах п'ятирічної програми “Зеленого енергетичного відновлення України”. Вона спрямована на підтримку критичної інфраструктури та розбудову децентралізованої генерації, що забезпечить 442 МВт енергії для постачання світла та тепла мільйонам українців. Так Харкову нещодавно передали 12 газопоршневих когенераційних установок. 

“Ми фокусуємо зусилля саме на генерації енергії й маємо донорів. Наприклад, зараз ми залучили уряди Швеції й Норвегії, щоб поставити енергетичні установки. Ми плануємо забезпечити 550 МВт енергії. Ми сфокусувалися на місті Харків через те, що воно дуже постраждало від обстрілів. Але ми також працюємо з іншими містами України, такими як Київ, Львів, Одеса, Запоріжжя і Дніпро. Тобто всюди, де було пошкоджено енергетичну інфраструктуру”, - зазначив постійний представник ПРООН в України Яко Сільє.

“Ви створюєте генерацію повсюдно в окремих точках, тобто в невеличких районах. І коли у вас є пряме постачання і пряме споживання, умовно кажучи, ми поставили когенераційний юніт в районі Харкова і від нього підживили одразу лікарні, бойлерні і так далі, і вони напряму споживають”, - розповів керівник проєктів енергетичного портфоліо в Україні Роман Шахматенко.

Участь у програмі ПРООН можуть взяти насамперед великі українські міста. При цьому враховується кількість населення, відстань до кордону з рф, інтенсивність ворожих атак та особливості енергетичної інфраструктури. 

Головне