Місії МАГАТЕ продовжують фіксувати наслідки російських обстрілів українською енергетики, що є важливим для майбутньої відповідальності агресора. На цьому в ефірі "Ми-Україна" наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.
Він нагадав, що 12 грудня на позачерговому засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, скликаному за ініціативою України, було ухвалено резолюцію, що засуджує російські атаки на критичну інфраструктуру, необхідну для роботи АЕС.
"Я був главою делегації на цій надзвичайній сесії, ми її скликали як раз через удари по підстанціях, які є критичними для атомної енергетики. І дійсно 22 голоси були за цю резолюцію. Що цікаво, країни, які як правило утримувались щодо інших рішень, в яких йшлося про питання, де росія звинувачувалась в чомусь, зокрема Бразилія, Південна Африка - вони підтримали українську резолюцію. Мені здається, що весь світ розуміє і тут нема дискусій проте те, що те що вони роблять, зокрема що стосується ударів по підстанціях і відповідно негайний вплив не атомну генерацію. А це питання негайного алярмового відключення атомних блоків, що несе собою загрозу ядерного інциденту - це абсолютно очевидно, що це є виклик для усього світу. Питання в тому, що цього не розуміють росіяни, а точніше розуміють, але роблять те, що роблять. На жаль всі все розуміють, всі все оцінюють, є відповідні резолюції, але от такого дієвого механізму крім санкцій я не бачу", - розповів Галущенко.
Щодо роботи місій МАГАТЕ, міністр зазначив, що фахівці агентства регулярно проводять місії, фіксуючи наслідки обстрілів та порівнюючи їх з попередніми візитами.
"Це, до речі, дало можливість і ухвалити відповідні резолюції, тому що там були зафіксовані питання підстанцій критичних для атомної генерації. Буде ще продовження цих місій, вони фіксують наслідки обстрілів. Їм є з чим порівнювати, тому що вони фіксували попередні ситуації на підстанціях. Це дуже важливо фіксувати. Я не очікую, що росіяни зупиняться. На жаль, але як мінімум ми зі свого боку робимо все можливе, щоб фіксувати ці порушення і все одно прийде час, коли вони за це все будуть відповідати. Тому ця фіксація дуже важлива, особливо, коли ми говоримо про місії МАГАТЕ і коли ми говоримо, що експерти, які відвідують станції, вони зі всього світу", - пояснив Галущенко.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Галущенко назвав найкращий захист енергетики від російських атак.