Перший сніг, опалювальний сезон і зміцнення енергетики: як Україна готується до зими

Перший сніг, опалювальний сезон і зміцнення енергетики: як Україна готується до зими

Перший сніг у столиці та похолодання по всій країні, попри значне зниження температури та поступове зростання споживання струму, енергосистема залишається стабільною. Втримувати баланс між генерацією і попитом вдається завдяки вчасно проведеному ремонту на АЕС. Зараз працюють усі дев'ять енергоблоків на підконтрольній Україні території. Також вагомі фактори – посилення захисту критично важливих об'єктів та угоди з європейськими партнерами щодо збільшення обсягів імпорту електроенергії. Про все це дивіться детально у програмі ”Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Знеструмлення через негоду

Більше, ніж сезонне похолодання, дошкуляє енергетикам негода, дощ та буревій. Штормовий вітер повалив дерева на повітряні лінії. Тільки у перші дні тижня через обрив без світла залишилися понад 200 населених пунктів у десяти областях.

Попри складні погодні умови, енергетики оперативно усувають пошкодження та повертають людям світло. Пошкодження енергетичної інфраструктури – це виклик, з якими енергетики стикаються чи не щодня.

Готовність до зими

В Україні в усіх регіонах стартував опалювальний сезон, як повідомив очільник уряду Денис Шмигаль. Винятком є Херсонщина, тому що там досі тепла погода. Готовність громад та областей до зими є стовідсотковою, запевнив прем'єр-міністр. Працюють 83 відсотки котелень, тепло подали до 80 відсотків житлових будинків, шкіл, лікарень та дитсадків. 

“На прийдешню зиму маємо достатньо власних енергетичних ресурсів. Запасів газу в підземних сховищах вистачить для побутових споживачів, для теплокомуненерго, для бюджетних установ. При цьому, формуючи запаси, ми врахували і потреби в роботі газових установок децентралізованої генерації”, - повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Опалювальний сезон передбачає багато ризиків. На випадок кризових ситуацій усі області мають бути забезпечені резервним живленням для об'єктів інфраструктури та домівок громадян. Також триває розвиток розподіленої генерації. Міненерго, зокрема, формує паспорти енергонезалежності регіонів. 

“В яких чітко визначається по кожному ОТГ, населеному пункту, де яка генерація повинна бути, яка потреба покрита, яку ще повинна наростити, як за рахунок комунальних підприємств, так і за рахунок інвестицій”, - зазначив заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Одночасно паспорти енергонезалежності допоможуть реагувати на запити і спрямовувати обладнання та донорську допомогу, де це необхідно. 

Енергонезалежність від рф

Європейський Союз має якнайшвидше відмовитися від використання російського викопного палива. Про це заявив кандидат у комісари ЄС енергетики Дан Йоргенсен під час слухань у Європарламенті.

І у найближчі 100 днів пообіцяв представити план, що дозволить до 2027 року покласти край імпорту газу з рф і позбутися цієї залежності. 

“Раніше ми отримували 45% нашого газу з росії. Тепер цей показник знизився до 18%. Але 18% – це ще забагато. Нам потрібно бути на 100% незалежними від російського палива. Ми в процесі фундаментальної трансформації способу виробництва та споживання енергії. І якщо ми зробимо це правильно, ми посилимо нашу конкурентоспроможність, і це зробить нас більш процвітаючими”, - сказав кандидат у комісари ЄС з енергетики. 

Кошти на енергопідтримку України

Частина коштів, які Євросоюз виділив для Фонду енергопідтримки України, походять із доходів від заморожених російських активів. Про це повідомив представник енергетичного співтовариства Артур Лорковський. Це, на його думку, дієвий засіб притягнення росії до відповідальності за завдані неї збитки Україні. На ці гроші закуповують обладнання для об'єктів, що постраждали від ударів рф по енергетичній інфраструктурі України. 

Попри всі складнощі, Україна успішно провела ремонтну кампанію, наймасштабнішу в історії української енергетики. Адже обсяги руйнувань, яких інфраструктура зазнала у 2024-му, навіть порівняно із минулим роком, жахливі. 

“Насправді цифру ми називали, це близько дев’яти гігават знищеної генерації. І це величезна цифра, це більше, ніж споживання деяких країн Європи, причому в рази. І, насправді, ми думали, що минула ремонтна кампанія наймасштабніша, тому що руйнування обстрілу, які були системні і масштабні 22-23 роки, насправді, вони теж завдали дуже суттєвою шкоди, як об'єктам генерації, так і об'єктам передачі. Але, на жаль, рівень пошкоджень, який був в цьому році, він набагато більший. 

Тому сьогодні ми говоримо, що ми реалізуємо дійсно наймасштабнішу кампанію, навіть порівняно з минулим роком. Тому ми всі працюємо єдиним фронтом для того, щоб збільшити обсяг генерації, щоб забезпечити можливість передачі електроенергії, щоб забезпечити українців світлом”, - заявив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Допомога від Німеччини

Німеччина надасть Україні екстрену енергетичну допомогу. Про це повідомила глава Міністерства закордонних справ країни Анналена Бербок під час свого візиту до Києва. Зимовий додатковий пакет, а це 200 мільйонів євро, спрямують на підтримку української енергетичної інфраструктури. 

“Путін намагається залучити зброю з Північної Кореї. Наступає на Сході і хоче цілеспрямовано зруйнувати артерії країни. Теплоелектростанції, трансформаторні підстанції – це й його хитра стратегія. Десь дві третини інфраструктури країни зруйновано. 

Українці і українки мають за планом Путіна замерзнути в укриттях взимку. Але треба не втрачати надії. І саме тому ми протиставляємо нашу людяність і нашу підтримку. Кожна опалена квартира взимку закреслює путінський план. Люди готуються до зими. Ми збільшуємо нашу гуманітарну екстрену підтримку”, - сказала міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок. 

Додаткові засоби ППО

Втім, найкращий захист енергетики – це зміцнення української системи протиповітряної оборони, зазначила Бербок. Вона нагадала, що Німеччина передала Україні три установки Patriot, дев'ять систем IRIS-T та 55 зенітних самохідних установок Gepard, що вже відбивають атаки російських ракет та дронів. Міністерка пообіцяла, що постачання обладнання в межах міжнародної ініціативи ППО триватиме. 

“Звичайно, те, що залишається фундаментальним пріоритетом – це засоби ППО. Додаткові засоби ППО, щоб захистити наші головні міста, щоб захистити ядерні об'єкти на території України. Я знову ж таки нагадаю, у нас є докази про те, що росія готувала і готує удари по об'єктах ядерної інфраструктури України. Тому ми повинні їх і захищати з одного боку, а також світ повинен різко і твердо реагувати, щоб цього не допустити”, - заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

720 мільйонів євро – сума задекларованих внесків донорів до Фонду підтримки енергетики. Це кошти для закупівлі обладнання, що необхідне для ремонту енергооб'єктів. Міжнародна допомога спрямована і на нашу атомну енергетику.

Які країни її забезпечують і що саме роблять – про це ми поговорили з керівником "Енергоатому" Петром Котіним. 

Допомога від партнерів для української атомної енергетики

-Українська енергетика зараз отримує чимало підтримки від міжнародних партнерів. Що стосується саме атомної енергетики? Допомога яких країн найвідчутніша зараз для країни? 

Дійсно, нам вдалося встановити партнерство в першу чергу зі Сполученими Штатами Америки, Канади. Це, в тому числі, і Великобританія, і Нідерланди. Чому? Тому що компанія, наш стратегічний партнер URENCO, вона має відповідні офіси і відповідне виробництво. Їх підприємства по збагаченню урану, які вони для нас послуги роблять, по збагаченню урану для виготовлення нашого палива, воно якраз знаходиться в цих країнах.

Ми отримали дуже велику підтримку від уряду агентства UK Export Finance в Великобританії. Без державних гарантій, безпосередньо на НАЕК “Енергоатом” отримав саме оцю довіру від цього органу. Вони видали нам кредитні гарантії на 180 мільйонів фунтів стерлінгів. Це дуже велика сума насправді. Ми зараз фактично під паливною програмою, наша паливна програму ми це використовуємо. І також можу сказати про інші країни, які постійно з нами фактично.

Це і Швеція, в першу чергу, і Норвегія, яка допомагає, видає нам гуманітарну допомогу. І Франція, безумовно, яка також великий обсяг фінансує допомоги. Сполучені Штати постійно, в тому числі, надсилають нам і моніторингові місії, і місії підтримки, коли приїжджають спеціалісти, фахівці, і в супроводі американського посольства тут з Держдепу, з Міністерства енергетики США.

Вони також роблять відповідні місце. Я, наприклад, можу сказати, що вони були навіть на звільненні і дивилися на обладнання, яке ми плануємо поставити на наші енергоблоки Хмельницької атомної станції.

-Ми знаємо, що періодично наші станції відвідують іноземні партнери, як ви вже зазначили, що приїжджають до України, і так днями відбувся візит норвежців. Ви якраз зазначили, що Норвегія також підтримує Україну. Про що домовилися під час цієї зустрічі, і чому такі візити, вони загалом важливі? 

Міністр закордонних справ з норвезькою делегацією, вони були у нас на Рівненській атомній станції. Вони дивилися на саме використання нами обладнання, яке постачалося Норвегії гуманітарною допомогою. Це дуже важливе обладнання для експлуатації станції, воно нам дуже допомагає. Міністр закордонних справ персонально приїхав і подивився, як наші люди там працюють. Він був вражений згідно з відгукам, які я маю з візиту з Рівненської атомної станції. Як ми працюємо в умовах війни, як надійно, і як персонал фактично наближає до перемоги своєю щоденною роботою. 

-А чого насамперед загалом потребує українська атомна енергетика, це комплектуючі? Технології? Можливо, досвід, оскільки ми переходимо все більше на американські технології.

На сьогодні, фактично ми завершили процес відмови від російського постачання, від чого ми залежали всі попередні роки. І це стосується і свіжого, і відпрацьованого ядерного палива. І це також стосується запасних частин, які надходили від росії. І це основне, тобто стабільне постачання того обладнання, яке є попри окупацію Запорізької АЕС. Було і поставлене, серед іншого, паливо для дизель-генераторів, і на Запорізьку атомну станцію, коли ми ще зберігали частину нашого контролю над атомною станцією, для того, щоб дизель-генератор у випадку знеструмлення забезпечував би безпеку Запорізької атомної станції. І також така допомога надходила на всі інші наші атомні станції, для того, щоб забезпечити систему безпеки. 

Тобто ми працюємо у постійному контакті з усіма нашими партнерами. Нещодавно ми проводили конференцію, яка призначена фактично роботі атомної енергетики і розв'язку по військовій атомній енергетиці. І ви знаєте, дуже багато було і онлайн, і в залі присутніх наших іноземних партнерів. І я був вражений, наскільки вони готові нам допомагати в майбутньому і реагувати на всі наші потреби, які в нас на сьогодні є. 

-Ми знаємо, що такі країни, як Франція, Чехія, Японія та Швеція, стануть на чолі з групи з радіаційної та ядерної безпеки в рамках Формули миру, представленої Володимиром Зеленським. Чому саме ці країни і в чому конкретна місія цієї групи? 

Ви знаєте, що Формула миру президента Володимира Зеленського, вона включає 10 пунктів. Перший пункт – це ядерна радіаційна безпека. І коли була розпочата робота по цій формулі, це вже майже рік тому, збиралися всі країни і в Україні, і потім були відповідні формули в інших країнах. І тоді визначалося, хто найбільш здатний і максимально може допомогти в вирішенні тих чи інших питань.

Ті країни, які ви зараз назвали, усі вони з розвиненою ядерною енергетикою, тому у них є і досвід роботи, і у них є максимум розуміння, що потрібно робити для того, щоб забезпечувати ядерну радіаційну безпеку. Тому вони зараз виступають лідерами саме по цьому напрямку. І основне завдання в цій групі – це, безумовно, деокупація Запорізької атомної станції і оновлення ядерної радіаційної безпеки як на Запорізькій атомній станції, так і взагалі в стриманні росії і завершення їх загроз взагалі ядерної радіаційної безпеки України.

Працівники ЗАЕС тепер працюють на Хмельницькій АЕС

Запорізьким атомникам, які виїхали з окупації і нині працюють на Хмельницькій атомній станції, допомагає уряд Швеції. Коштом цієї країни та "Енергоатому" у Нетішині зводять модульне містечко. Компактні облаштовані будиночки дає все для комфортного побуту, стане тимчасовою домівкою для майже 250 родин працівників ЗАЕС. Загалом на Хмельницькій АЕС працюють понад півтисячі атомників з Енергодару. 

“Тут у нас дуже скоро буде 4,5 тисячі людей на один блок, а в цілому, коли буде в розпалі все будівництво, буде 9 тисяч людей на піку. Тому всіх цих людей потрібно розміщувати і вони всі потрібні мати комфортні умови життя. Але зараз ми говоримо саме про запоріжців, тих, які патріоти України, які покинули свої домівки, які покинули все своє життя там, в Енергодарі, які виїхали сюди, то що могли взяти з собою в руки. І ці люди, вони з нами, вони не зрадили, вони залишилися там, і вони мають право на гідні умови життя”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

Імпорт електроенергії

У жовтні Україна вдвічі зменшила імпорт електроенергії. Як свідчать дані моніторингу X-Pro Electricity, у порівнянні з вереснем постачання з-за кордону скоротилося на 58%. Тобто минулого місяця країна імпортувала 181 тисячу мегават-годин, і це найнижчий показник за останні пів року. 

“Ми бачимо на сьогодні, що імпорт виконується лише на незначному рівні, але це є нормальним ринковим чинником, адже він виходить від рівня споживання, саме промислових споживачів. На сьогодні ми розуміємо, що є лише перші похолодання, проте все одно температура не є нижче нуля, тобто вона є загальною, і учасники ринку виходять з той доступної електричної енергії, яка є. Тому ми хочемо зазначити, що на сьогодні, з нашої сторони, цей крок є вкрай важливим для збалансування саме протягом опалювального сезону. І беручи до уваги попередні періоди, минулий рік, такий інструмент імпорту є вкрай важливий, як повноцінний крок інтеграції в об'єднану енергосистему Європейського Союзу”, - сказав заступник міністра енергетики Микола Колісник. 

Втім, взимку ситуація може ускладнитися, і імпорт електроенергії – це можливість уникнути тривалих відключень, додаткова страховка на випадок пошкоджень інфраструктури російськими обстрілами чи інших аварійних ситуацій.

З 1 грудня Євросоюз збільшив пропускну спроможність для постачання електроенергії до 2,1 ГВт. А за потреби і певних умов імпорт можна буде підвищити додатково. 

Кредит на сонячні та вітрові електростанції під 0%

Кредит на сонячні та вітрові електростанції для приватних будинків відтепер взяти простіше. Уряд розширив коло тих, хто може отримати позику під 0%. Збільшена, наприклад, площа об'єктів нерухомості, що підпадають під кредитування до 300 квадратних метрів замість 250. Також власники помешкань мають не три місяці, а пів року, щоб подати до банку документи, що підтверджують придбання та введення в експлуатацію сонячних чи вітрових електростанцій. І ще одне – спростили механізм їх встановлення. Монтувати обладнання можна як самотужки, так і з залученням спеціалізованих організацій. 

“Кожен рік додається додаткова генерація сонячної енергетики, додається проєкт вітроенергетики. Тому це важливо і це важливий трек, тому що це є частина нашої енергетичної стратегії, це частина того міксу, який Україна хоче реалізувати в майбутнє”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Докладніше дізнатися про умови кредитування та загалом державні програми фінансової підтримки можна зателефонувавши на гарячу лінію з питань енергозабезпечення. За три місяці надійшло майже 20 тисяч звернень. Українці цікавилися, зокрема, встановленням альтернативних джерел енергії та готовністю до опалювального сезону. 

І на завершення “Укренерго” нагадує про необхідність економити світло ввечері, пікові години з 16 до 21. Згадайте про правило – одна лампочка і один потужний прилад. Не вмикайте одночасно, наприклад, праску і мікрохвильовку. Якщо пилососите, не користуйтеся обігрівачем. Не залишайте увімкненим світло в порожній кімнаті. Усе це допоможе знизити споживання, а отже, уникнути дефіциту у системі.

Головне