Мюнхенська безпекова конференція: головні заяви другого дня

Мюнхенська безпекова конференція: головні заяви другого дня

Другий фінальний день безпекової конференції у Мюнхені. Президент Володимир Зеленський проводить безліч переговорів як з європейськими лідерами, так і з американським політиками. Напередодні ввечері відбулися зустрічі української та американської делегації на чолі із Зеленським та віце-президентом США Джей ді Венсом.

Сьогодні вранці український президент звернувся до всіх учасників конференції. Деталями поділилася кореспондентка "Радіо Свобода" Олена Абрамович.

Від цієї конференції в Мюнхені, за її словами, було чимало очікувань, оскільки президент США Дональд Трамп напередодні розповів про можливу присутність росіян і можливі певні контакти та переговори щодо війни в Україні. Міністр фінансів США Скот Бессент за день до конференції представив Володимиру Зеленському проект контракту про використання корисних копалин України. Президент під час дискусійної панелі з американськими сенаторами заявив, що "ні з ким і росіян розмовляти не збирається, крім Путіна, коли той буде готовий до миру. І підписувати поки теж не буде, поки його команда не визначить всі моменти у запропонованих контрактах".

Для України доступ до корисних копалин – це питання насамперед безпеки, сказав український лідер.

"Ми отримали пропозицію щодо інвестування в критичні мінерали України  Я говорив, що треба захищати Україну, наші ресурси якщо ми говоримо прагматично, а не тільки про безпеку Європи. Коли ми говоримо про захист наших ресурсів, щоб вони не попали в руки окупаційній росії  її союзникам треба все це захищати", - сказав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заяви Венса: який меседж отримала Європа від США у Мюнхені - Голобуцький

Проте в пропозиції, яку підготували для України США про безпеку не йдеться. Як повідомив оглядач The Washington Post, який бачив документ і за словами деяких співрозмовників, американський контракт запропонував надати США доступ до ресурсів як спосіб розрахуватись з Вашингтоном за вже надану допомогу. Від такої пропозиції Україна наразі відмовилась.

В Офісі президента ситуацію поки не коментують. В ці дні президент проводить безліч переговорів як з європейськими лідерами, так і з американськими.

"Ми хочемо, щоб вбивства припинилися, але ми хочемо міцного тривалого миру, а не такого миру, який призведе до миру у східній Європі через кілька років. У нас було кілька хороших розмов, як досягнути цього разом. І в наступні дні, тижні та місяці вони продовжаться", - сказав ді Венс.

Вранці Зеленський звернувся до учасників конференції із закликом створити європейську армію. Сказав, що не вірить у гарантії безпеки без США, але Америка не надасть гарантії безпеки, якщо гарантії від самої Європи не будуть достатньо сильними.

"Багато лідерів говорили про те, що Європі потрібна власна армія - Армія Європи. Я вважаю, що цей час настав. Збройні сили Європи повинні бути створені...Йдеться не лише про збільшення витрат на оборону у відсотках до ВВП. Гроші потрібні, так - але самі по собі гроші не зупинять напад ворога. Люди і зброя не даються задарма, але знову ж таки, справа не лише в бюджеті. Справа в усвідомленні людьми необхідності захищати власний дім", - сказав український президент.

Зеленський закликав країни ЄС вкладати більше у оборону. Такий же наполегливий заклик звучить на адресу Європи тривалий час і від президента США Дональда Трампа. Треба нарощувати оборону і не сподіватися, що американські військові захищатимуть країни, які не виконали "домашнє завдання".

Як писав "Ми-Україна" раніше, Келлог пояснив розподіл ролей США у переговорах щодо завершення війни.

Головне