Графіки відключення: як атомна генерація допоможе українцям пережити зиму

Графіки відключення: як атомна генерація допоможе українцям пережити зиму

Масована атака ворога на об'єкти енергетики 26 серпня стала однією з наймасштабніших від початку війни. Росіяни завдали ударів у 10 регіонах. Укренерго вимушена була застосовувати аварійні відключення, щоб стабілізувати енергосистему. Ситуація була б катастрофічною, якби достроково з планового ремонту не вивели один з енергоблоків АЕС.

Про все говоримо в програмі "Енерго Live" з Владою Цимбаленко на телеканалі "Ми-Україна".

Удар по об'єктах енергетики - Зеленський попросив не розкривати деталі руйнувань

 

127 ракет, 109 дронів – такою була атака росіян на початку тижня. І головною ціллю вже не вперше стала енергетична інфраструктура. Пошкодження є, але президент Володимир Зеленський закликав не розкривати деталі.

"Що стосується деталей щодо руйнування гідроелектростанції або іншого, у нас свобода слова, але я не дуже підтримую, коли ворог знає, яких конкретно пошкоджень він завдав своїм ударам Україні, енергозистемі тощо. Є деталі, які повинен знати весь світ, розуміючи, що росія творить тут, на нашій землі", - сказав він.

Найбільше постраждала система передачі та розподілу електроенергії, зокрема у: Вінницькій, Дніпропетровській, Житомрській, Запорізькій, Київській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Хмельницькій та Чернігівській областях.

І вперше рф атакувала підстанції ракетами з касетними боєприпасами.

Які системи і де постраждали найбільше?

 

Усі гідроелектростанції України так чи інакше постраждали від російських атак.  Про це повідомив директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота.

За його даними, ворог завдав понад 130 ударів по нашій генерації. Внаслідок цього ГЕС втратили близько 40% потужності. І це критично для балансу української енергетичної системи.

США посилять постачання енергосистем в Україну

 

США збільшать постачання енергообладнання в Україну, щоб посилити стійкість української енергетичної системи. Так президент Сполучених Штатів Джо Байден відповів на російські обстріли на початку тижня. 

А водночас нагадав, що США очолюють коаліцію з понад 50 країн, які підтримують Україну. І після масованої повітряної атаки рф і США змінять пріоритети. І насамперед до України експортуватимуть засоби протиповітряної оборони.

"Я рішуючо засуджую продовження війни росії проти України та її намагання занурити український народ у темряву. Дозвольте мені чітко заявити, росія ніколи не досягне успіху в Україні, а дух українського народу ніколи не буде злоблений", - сказав президент США Джо Байден.

"Ми вдячні Сполученим Штатам за допомогу і підтримку, яку вони надають для захисту української енергетичної системи і її відновлення. Підтримка США важлива для якомога скорішого відновлення зруйнованих росією об'єктів і забезпечення стабільного електропостачання для споживачів. Наші енергетики роблять усе можливе, щоб у найкоротші терміни стабілізувати ситуацію і уникнути необхідності відключень споживачів", - заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.

Графіки відключення: коли перестануть вимикати світло?

 

Після останньої атаки на енергосистему в Україні знову повернули графіки відключень. Спершу світло відмикали в аварійному режимі, пізніше більшість регіонів перейшли на погодинні графіки в кілька черг.

У деяких областях електроенергії не було по 12-15 годин. Зокрема, екстрені відключення застосовували у Києві та чотирьох областях. В Укренерго пояснюють, це було необхідно, щоб запобігти масштабним аваріям.

Та головне, план росіян спричинити бликаут в Україні не спрацював. На тепер енергетики оцінюють пошкодження та проводять аварійно-відновлювальні роботи.

"Ситуація залишається важкою, енергосистема є цілісною і збалансованою. І це головне, на чому потрібно розуміти. Тому що основна мета цих обстрілів була десинхронізація і розділення енергосистеми. Бликаут - це якраз мета завдання шкоди економіці і побуту громадян, побутовим споживачам. Не доречно з питань безпеки розголошувати саме, що втрачено, що уражено. Але, як зазначалось, дійсно десь ворог застосував нові типи уражень, нові типи озброєння. Тому на сьогодні роботи тривають. Давати якісь прогнози на сьогодні не раціонально, тому що ми бачимо, що ворог намагається досягнути своєї мети і може продовжувати обстріли на об'єкти не лише прифронтові, а й комплексні удари по енергосистемі.

Верифікується стан пошкоджень і є розуміння необхідної ремонтної кампанії, яка продовжується для підготовки до опалювального сезону та швидкого утилізації наслідків останнього обстрілу для того, щоб стабілізувати енергосистему та використати всі доступні засоби для забезпечення та максимального відновлення електропостачання для всіх типів споживачів", - сказав заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Ремонт атомного блоку завершили достроково: як це допоможе пережити зиму

 

Напередодні найскладнішої в історії України зими, атомна енергетика є чи не єдиним порятунком для країни. Про це йдеться в статті європейського видання Politico.

І українці це відчули, коли енергоатом вивів із планового ремонту і обслуговування черговий атомний блок. Підключення до енергосистеми додаткових 1000 мегаватт допомогло їй збалансувати. І якби не масштабна атака ворога, ми були б зі світлом. Та попри все, атомники налаштовані працювати, щоб посилити генерацію.

"Над цим постійно працюємо, розумієте. Планується заздалегідь все, але по мері того, як роботи виконуються, виставляємо додатковий персонал, бачимо, що можливо прискорити, де можливо скоригувати графік виконання ремонту, щоб ще швидше повернути енергоблок до мережі. Тут я не можу не відмітити дуже високу відповідальність на всіх рівнях людей. Ми всі українці, і атомники, також відчуваємо свою відповідальність за те, що в Україні потрібно кіловати. І роблять все кожен на своєму власному робочому місці, щоб швидше повернути цю велику машину до енергобережі.

На всіх атомних блоках на сьогодні, ось з цим блоком, у нас вісім блоків у роботі, ще один блок буде виводитися у нас в ремонт, і на одному блоці зараз ремонт триває. Тобто ще один блок залишилося відремонтувати, і один блок скоро буде повернути до мережі, також тисячник, і також додамо мегаватти.

До опалювального сезону, це на початку жовтня місяця, повністю всі дев'ять блоків будуть в енергомережі. В цілому будемо видавати 7400 мегаватт електроенергії. Це наша загальна потужність тих енергоблоків, які у нас знаходяться на території України. На сьогодні, цим енергоблокам близько 600. Тобто, коли навантажиться, будуть десь на рівні 6600-6700", - повідомив керівник НАЕК Енергоатом Петро Котін.

Щоб якнайшвидше завершити ремонт, сотні людей працювали понаднормово,  і їм вдалося скоротити терміни робіт. Блок приєднали до енергомережі на тиждень раніше, ніж планували. Докладніше подивіться.

"Вона завжди кипить, це як організм, який живе постійно. Зараз відбувається навантаження, згідно регулярно тих швидкостей", - зауважив заступник головного інженера з експлуатації другої черги ПАЕС Андрій Фаміцький.

Андрій Фаміцький один із інженерів, що працює на атомній станції на півдні України. Саме він координував плановий ремонт енергоблоку, який запустили після ремонту. Роботи тривали менше трьох місяців, і завершити їх вдалося раніше запланованого на сім днів.

"На цю ціль працювало дуже багато наших колег, працювали наснажливо, цілодобово. Я вдячний всім за цю працю, що ми увімкнули наш блок, заздалегідь, ніж згідно графіку", - додав він.

Адже колектив розуміє, працюють за для всієї країни.

"Для країни, щоб не вимикали світло у нас, щоб було стабільно", - сказав співробітник ремонтно-будівельного цеху АЕС Володимир Лях.

Атомники щодня тримають енергетичний фронт, утім про свій внесок розповідають небагато. Кажуть, роблять все, що можуть.

"Ми займаємось ріштуванням, встановлюємо ріштування з заміною бетонних конструкцій, ремонтом, демонтажом, ремонтом також. Встановлюємо ріштування для публічних ремонтів, які потрібно зробити", - додав Володимир Лях.

Віталій Іванов – слюсер-інструментальник.

"Працював раніше в "вращающій" - вращающий механізм насосниці в реакторному відділенні", - каже працівник.

З першого дня повномасштабного вторгнення чоловік пішов у військо. Після поранення на фронті повернувся на АЕС.

"Ось тут всі рідні, всі ж свої. Звернулись на атомну станцію, все, пішов і пішла робота", - додав чоловік.

Віктор Байталенко працює на станції більше 20 років і зараз передає свої знання і досвід колегам. Готує спеціалістів для управління реакторною установкою.

"Вони приймають участь в експлуатації.  Пуск, зупинка, експлуатація. Дуже важливо передати ті знання, які нам накопичені були раніше, тим, хто буде працювати далі. Щоб блоки працювали надійно і безпечно", - сказав він.

Плановий ремонт і обслуговування енергоблоків – це обов'язково умова для їх безпечної роботи. До опалювального сезону над цим ще доведеться попрацювати, говорять атомники. Та головне, щоб взимку працювали всі реактори на атомних електростанціях, що розташовані на підконтрольній Україні території.

"Практично всю минулу зиму компанія відпрацювала діючими енергоблоками. Сподіваємося, що цього року буде те саме. Тобто відремонтують блоки, зараз, зокрема, із нашою допомогою і забезпечуватимемо українців електроенергією", - заявив гендиректор підприємства з виробництва деталей Григорій Городнер.

Нові енергоблоки на Українській АЕС

 

Нагадаю, на Південноукраїнській АЕС тривають підготовчі роботи з будівництва двох нових енергоблоків. Вони будуть зведені за технологією AP-1000 Westinghouse, згідно з енергетичною стратегією України. Вона передбачає, що до 2050 року Україна повинна мати 24 гігавати атомних потужностей.

Коли графіки не працюють?

 

А поки через змасовану комбіновану російську атаку на енергетичну інфраструктуру в Україні діють стабілізаційні відключення. Щодня, в залежності від дефіциту, Українерго повідомляє про те, скільки черг споживачів одночасно вимукатимуть.

Загалом груп, що споживають впевну кількість електроенергії – шість. Щовище навантаження на систему, то більше споживачів відключають. Якщо обмежують лише одну чергу, світла не буде до чотирьох годин на добу. Кожна наступна додаткові чотири години без струму.

Наприклад, одночасне обмеження чотирьох черг свідчить про вимкнення у світло-сірих зонах. Отже, електроенергії не буде понад 12 годин. Якщо йдеться про п'ять або шість черг, починають діяти екстрені відключення світла і графіки не працюють.

Втім, якими б не були обмеження, актуальним є ощадливе споживання. А надто в години пік.

Головне