Галущенко назвав єдиний дієвий спосіб зупинити енергетичний терор рф - інтерв'ю міністра

Галущенко назвав єдиний дієвий спосіб зупинити енергетичний терор рф - інтерв'ю міністра

Міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв'ю "Ми-Україна" розповів про безпрецедентні виклики для української енергетики у 2024 році, зміну тактики російських атак та масштаби руйнувань енергетичної інфраструктури. Очільник відомства також окреслив перспективи розвитку галузі, роль міжнародної підтримки у захисті об'єктів, співпрацю з МАГАТЕ та плани України стати енергетичним хабом для Європи.

Хотіли з вами говорити про 2024 рік, який він був для української енергосистеми. Якщо порівнювати з попередніми роками війни, 2024 рік для нашої енергетики, що стало найбільшим викликом?

- Це дійсно був найскладніший рік, тому що якщо навіть аналізувати ті удари, які були у 2022-2023 роках, то вони починали, наприклад, з 10 жовтня масовані удари. В цьому році, я би так сказав, набагато заздалегідь почали ці удари, з березня місяця. Відповідно, весь рік відбувалися удари по енергетиці, руйнування були дуже великі, набагато більше, ніж порівняно з попередніми роками. Змінився сам характер ударів, складність ударів, зброя, яка використовується. Тому дійсно це найскладніший рік з точки зору енергосистеми.

Якщо говорити про тактику ударів росіян, наскільки змінилась вона?

- Ну, кардинально змінилася. Тобто ми бачимо, що сьогодні для знищення енергетики вони використовують всі види зброї, які в них є. Більше того, якщо раніше акцент робився на такі міксовані дронові атаки, то зараз дрони щоночі атакують енергосистему.

А оці масовані удари, це в основному удари ракетами, причому різного роду ракетами. Всі види ракет, які вони мають на збройні, застосовані. Плюс, для ударів по енергетиці вони використовують ракети з касетною частиною, бо частиною, відповідно, це набагато більше шкоди приносить і потребує набагато більше часу для відновлення, тому що є потреба в розмінуванні, тобто зростає кількість, зростає складність і, відповідно, більш модернові зразки озброєння використовуються для ударів по енергетику.

Через інтенсивність російських обстрілів ремонтна кампанія стала не просто наймасштабнішою, оскільки ви не раз говорили, що наші енергетики зробили неможливе Про що саме йдеться - це темпи робіт, відновлення? Чи ремонтна кампанія в тих умовах, які ми маємо зараз, при тому, що ми маємо брак комплектуючих, зокрема?

- Ну, ви знаєте, здавалося, що ремонтна кампанія 2023 року була наймасштабніша. Тоді ми так думали, після того терору, який був протягом 22-23 років. Насправді ця ремонтна кампанія набагато більша, в силу того, що руйнування набагато більше. І врахуйте, що цю ремонтну кампанію ми здійснюємо під обстрілами. Тобто, по факту, все літо, весна, осінь відбувалися масовані обстріли енергосистеми.

Відповідно, відновлення відбувається під постійними алярмами, під постійними тривогами. Але що ключове, що ми зреалізували цю ремонтну кампанію, вона і зараз до речі відбувається. Тобто, ми постійно робимо ремонти.

Ремонти, як відновлення того, що зруйновано протягом року, так і такі термінові ремонти, це коли ми ліквідовуємо наслідки конкретних обстрілів. Енергетики працюють цілодобово і іноді, навіть коли там є певні сигнали тривоги, то люди все одно залишаються, роблять свою роботу. Тому я вважаю, що дійсно те, що енергосистема сьогодні тримається, енергосистема є цілісною, стабільною і забезпечує як електроенергію, так і теплом споживачів.

Це величезна заслуга кожного конкретного енергетика, який своїми руками робить цю роботу.

Якщо говорити про комплектуючі, як вирішується питання з їх браком?

- Знаєте, в нас величезна підтримка наших партнерів. Буквально нещодавно вже анонсовані внески до фонду підтримки енергетики сягнули один мільярд євро.

І на більшість тих коштів вже закуплене відповідне устаткування, це те, що допомагає відновлюватись. Плюс в цьому році, після початку тих масованих обстрілів, я звернувся до колег-міністрів і, в принципі, нам відкрили доступ до закритих старих об'єктів, які ми використали як донори для відбудови вже вітчизняної енергосистеми.

Якщо далі повернутися до дій країни-терористки і, власне, до реакції партнерів на її дії, як світ реагує на цей енергетичний терор, який росія продовжує влаштовувати в Україні вже третій рік, чи готові тиснути ще більше на країну-агресорку політично, чи можливо це зробити економічно? І позиція яких країн найсильніша в цьому плані?

- Знаєте, безумовно, ключове є питання санкцій, і ми про це говоримо. Санкції по енергетиці, нещодавно був черговий пакет - 15-й пакет санкцій Євросоюзу. Відповідні санкції, застосовані і по країнах  - Сполучені Штати, Британія, інші держави. Насправді, має бути відповідальність. Тобто, за будь-які дії має бути відповідальність.

Відповідальність в розрізі росії, тобто, заклики політичні до них, на жаль, не працюють. Удари по енергетиці, насправді, це визнаний тероризм. І це передбачено всіма міжнародними конвенціями, і всі визнають це.

Питання в тому, що, знаєте, риторика росіян зводиться до того, що енергетика – це легітимна ціль. І вони про це говорять, і, насправді, тут, знаєте, не можна дискутувати з людиною, яка тебе не чує, і їй все одно про що ти говориш. Тому тільки санкції – це те, що може спрацювати, тому що треба їм зробити боляче за ці дії, які вони вчиняють.

Зокрема, це питання фінансове, безумовно, санкцій, це питання їх участі на ринках енергетичних. І сьогодні, насправді, росію витісняють зі всіх ринків, на багатьох, вона вже втратила свій вплив. Як швидко цей процес відбудеться, взагалі, позбавлення рф участі в цивілізованих ринках, оце і буде найкраще покарання їм за те, що вони роблять.

Щодо захисту наших енергооб'єктів. Раніше ви говорили, що ефективний захист – це, звичайно, достатня кількість засобів ППО. Чи готові країни-партнери надати саме таку допомогу нам ще більше? І чому так званий бар'єрний захист, який складно запровадити, і чому він, недостатньо ефективним. 

- Дійсно, ППО – це найкращий захист. Безумовно, і партнери працюють, і Україна в цьому плані постійно працює з тим, щоб збільшувати обсяги систем протиповітряного захисту. Називалися відповідні цифри, скільки нам необхідно, і вони публічні. Тобто, тут абсолютно зрозуміло, що при такому рівні атак, а насправді, ну уявіть, що одночасно це відбувається 250 або 300 засобів ураження - дрони, ракети, летять одночасно. Безумовно, я думаю, що з такими викликами, до речі, не стикалася жодна країна світу з точки зору і протиповітряної оборони.

Якщо ми зможемо забезпечити 100%, ну я не знаю, скільки це можливо, але хоча б ближче до 100 відсотків, чи 90, захист неба дійсно, то це дасть можливість, відповідно, захистити як енергетичну, так і іншу інфраструктуру, так і захистити міста і наших людей. Тому це важливо. Тобто, без цього, дійсно, нам буде складно.

Чи готові країни-партнери зараз більше надати?

- Ви знаєте, готові, і ми говоримо, безумовно, нам потрібно більше. Питання, наскільки швидко ці рішення будуть зреалізовані, це питання більше до партнерів. Але ми чітко показуємо ситуацію і показуємо наслідки.

І мені здається, це настільки очевидно, що такі рішення мають прийматися швидко.

Щодо місій МАГАТЕ і, взагалі, їх роботу. Нещодавно МАГАТЕ ухвалило резолюцію про неприпустимість російських атак на критичні об'єкти для роботи українських атомних станцій. Що на практиці означає ця резолюція і якими будуть дії МАГАТЕ далі?

- Я особисто, я був главою делегації на цій надзвичайній сесії. Ми її скликали якраз через удари по підстанціях, які критичні для атомної енергетики. І дійсно 22 голоси було за цю резолюцію. При цьому, що цікаво, країни, які, як правило, утримувалися щодо інших рішень, в яких обговорювався питання, де рф була звинувачена в чомусь, це Бразилія, Південна Африка, вони підтримали українську резолюцію.

Мені здається, що увесь світ розуміє і тут нема дискусій про те, що вони роблять з точки зору ударів по підстанціях і відповідний негайний вплив на атомну генерацію, а це питання негайного, алярмового відключення атомних блоків, що несе собою загрозу ядерного інциденту. Це абсолютно очевидно, що це є виклик взагалі для всього світу.

Питання в тому, що це не розуміють росіяни, а точніше або розуміють, а роблять те, що вони роблять. Тому, знаєте, на жаль, всі все розуміють, всі все оцінюють, є відповідні резолюції, це ж не перша резолюція, їх багато вже, але, на жаль, такого дієвого міжнародного механізму поки, крім санкцій, я не бачу.

Присутність місій МАГАТЕ на цих підстанціях, наскільки вона допомагає їх убезпечити? І знаємо, що зараз теж є присутність експертів МАГАТЕ, чого ми чекаємо від цієї роботи, зокрема?

- Ви знаєте, це вже не перша місія, були в вересні місії, в жовтні місії, і це, до речі, можливість ухвалити відповідні резолюції, тому що там зафіксовано саме питання підстанцій критичних для атомної генерації.

Буде ще продовження цих місій, вони фіксують наслідки обстрілів. Їм є з чим порівнювати, тому що вони фіксували попередні ситуації на підстанціях, вони бачать її зараз, це дуже важливо фіксувати. Я не очікую, що росіяни зупиняться, на жаль, я не очікую, але, як мінімум, ми зі свого боку робимо все можливе для того, щоб фіксувати ці порушення, і, відповідно, все одно прийде час, коли вони за це все будуть відповідати. Тому ця фіксація, вона важлива, особливо, коли ми говоримо про місії МАГАТЕ, особливо, коли ми говоримо, що це експерти, які є сьогодні і відвідують підстанції, вони зі всього світу.

Це є політичний тиск.

- Насправді, це домовленість президента і гроші ці місії започаткувати, і тому для нас це дуже важливо, тому що росіяни постійно апелюють, що це не зовсім мандат МАГАТЕ, і це вихід за межі мандату МАГАТЕ, але для них це політично, безумовно, коли експерти бачать ці руйнування, фіксують, і потім воно відображено в меседжах МАГАТЕ, це, скажімо, не зовсім їм подобається. Але, з іншого боку, я вважаю, що це дуже добре, що ми підняли це питання.

Як мінімум, ніхто точно не може сказати, що удар по підстанції, яка пов'язана з атомною станцією, не впливає на ядерну і радіаційну безпеку, хоча росіяни, до речі, намагалися цей тезис на оцій позачерговій засіданні Раді керуючих якраз виносити, що це не є питання ядерної і радіаційної безпеки. Хоча, знаєте, дискусії з ними в професійній сфері, мені здається, що це взагалі крапку треба поставити.

Загалом, внаслідок масованих атак РФ Україна вже втратила понад 10 гігават потужностей генерації. За рахунок чого нам вдається зараз стабілізувати систему?

- Перш за все, за рахунок відновлення, ремонтних робіт, за рахунок планування балансу виробництва в певні періоди. Тому, насправді, сьогодні ситуація стабільна і, знову ж таки, навіть ті нові удари, які постійно відбуваються, ми намагаємося у максимально стислі терміни відновлювати.

Щодо імпорту електроенергії, цьогоріч вдалося домовитися про збільшення імпорту, йдеться про 2,1 ГВт. Наскільки це вагома підтримка для відновлення енергосистеми?

- Це дуже важливо, тому що, по-перше, це наш резерв на випадок, якщо, не дай Боже, станеться якась системна аварія в енергосистемі, відповідно, нам потрібно буде зовнішнє джерело. Це якраз є можливість імпорту електроенергії. 2,1 – це майже два атомних блока. У нас є можливість сьогодні тягнути імпортом від наших партнерів.

Для ефективної роботи підприємств, економічного зростання Україні потрібна електроенергія і за адекватними цінами. Яким чином цього можна досягти, в якому напрямі розвиватися і якою є роль тут атомної і зеленої енергетики?

- Дивіться, насправді в нашому енергетичній стратегії, в наших планах, ми про це і говоримо, що у нас майбутнє української енергетики – це атомна енергетика з зеленою енергетикою. Насправді є досить багато дилетантів, які розказують, що можна прожити тільки на зеленій енергетиці, там не треба розвивати атомну енергетику. Я це навіть не хочу коментувати, тому що те, що відбувається, ось нещодавний приклад, чому в Німеччині ці проблеми виникли. Тому що вони зупинили атомну енергетику. І сьогодні багато країн світу відновлюють атомну енергетику.

Вони відновлюють старі блоки, наприклад, як США. Вони продовжують експлуатацію блоків – Іспанія, Бельгія. Вони закликають, після, до речі, цього інциденту, вони закликають Німеччину відновити роботу атомної енергетики.

Стосовно зеленої енергетики, безумовно, це важливо. І, насправді, ми рухаємося досить непогано в розвитку зеленої енергетики. Відбуваються відповідні нормативні зміни. Дуже багато законодавства зараз змінено. Відбувається дуже багато в розвитку. Питання в тому, що, безумовно, ті проєкти, які реалізуються, зокрема, вітроенергетика чи сонячна енергетика, сьогодні великі інвестори, вони все-таки дивляться на те, що ситуація є військовою. І певні ризики, тобто покриття військових ризиків є важливими. Над цим досить активно працюють. Відповідно, з точки зору, знайти оцей механізм, коли, наприклад, іноземна держава гарантує своєму інвестору ризики, військові ризики, коли він приходить і інвестує в Україну.

Але потенціал у нас величезний. Тільки в вітровій енергетиці Україна має потенціал до 140 ГВт, і це підтверджені дані. Тому, насправді, ми бачимо величезну перспективу України саме в контексті енергетичного хабу для Європи. Це те, що точно відбудеться.

Головне