Росіяни окупували, знищили та пошкодили 60% потужностей енергосистеми України. Щоденні обстріли енергетичних об'єктів продовжуються, і Україна стоїть перед безпрецедентним викликом. Аналітики порахували, що у найближчі два роки наша країна потребує майже 5,5 гігаватт нових потужностей і ще додатково понад 9 гігават протягом 2027-2030 років. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Атаки на енергооб'єкти України
Російський ударний дрон пошкодив арку укриття 4-го енергоблока. Нині там працюють фахівці, постійно проводять заміри радіаційного фону. Натепер змін не зафіксували. Атака на Чорнобильську АЕС є черговим актом ядерного тероризму. Адже будь-яке порушення цілісності захисних бар'єрів, систем електропостачання чи моніторингового обладнання може мати серйозні наслідки не лише для України, а й для всього регіону.
"Ви знаєте, коли весь світ будував це укриття, коли більше 45 країн приймали участь для того, щоб убезпечити всіх всіх наслідків ядерної аварії, то цей сьогоднішній удар, який мав на меті знищити це укриття, як мені здається – показова відповідь росії на всі ініціативи з точки зору ядерної безпеки в світі. Це можна порівняти з захопленням Запорізької атомної станції. Вона сьогодні не працює, але там зберігається ядерний матеріал. І відповідно такі удари, відповідно наслідки можуть бути дуже жахливими", – заявив міністр енергетики Герман Галущенко.
Міністерство енергетики повідомило МАГАТЕ про терористичну атаку росії на ядерний об'єкт і чекає на жорстку реакцію світу.
Також, через атаку балістичними ракетами по Києву в одному з районів 12 лютого частково призупинили газопостачання.
"Енергетики роблять все від них залежне для того, щоб наслідки цих щоденних атак і усіх їх атак були мінімальними як для населення, так і для промисловості. Бачимо певне зміщення фокусу з електроенергетичної сфери на сферу газового видобутку. Збільшилася кількість атак на такі об'єкти. Очевидно, що вони не мають жодного військового значення, тобто це чистий терор в чистому вигляді", – сказав заступник міністра енергетики України Роман Андарак.
Запорізькій АЕС знову загрожував блекаут
Через ворожі обстріли знеструмилась лінія живлення. З українською енергосистемою атомний об'єкт був з'єднаний лише однією лінією з двох, а це ризик надзвичайної ситуації. При цьому загарбники знову зірвали ротацію місії МАГАТЕ на Запорізьку атомну станцію та для цього влаштували провокацію.
"Спершу російська сторона довго не погоджує точку і час ротації. Потім дає непевні сигнали про нібито готовність гарантувати безпечний проїзд, але за годину до початку ротації відкриває вогонь та починає бойові дії у цій зоні. Після цього російські штурмовики з'являються з білими прапорами та прапорами МАГАТЕ, а Москва заявляє, що все готово для місії", – повідомив речник МЗС України Георгій Тихий.
У МЗС вважають, країна-агресорка тисне на МАГАТЕ, щоб агентство відправило своїх представників іншим маршрутам, що порушив би територіальну цілісність України.
Україна будуватиме нові енергоблоки ХАЕС
Важливе рішення для розвитку атомної галазі в Україні – Верховна Рада ухвалила проєкт, який розблоковує добудову двох атомних блоків на Хмельницький АЕС. Парламент проголосував у цілому за дозвіл "Енергоатому купити обладнання в Болгарії і почати роботи на майданчиках в Нетішині, де розташована станція. Президент Володимир Зеленський провів безпекову нараду з енергетики на території ХАЕС і зазначив, що розбудова атомної генерації – це посилення енергетичної безпеки.
"У нас була можливість, знову-таки, до повномасштабного вторгнення вже провести перемовини з болгарською стороною, щоб ми взяли і добудували 2 блоки, і мали більше, ніж 2 гігавата. От ці наші відключення сьогодні після кризових атак, це мінус 2 гігавата в Україні, як мінімум. І тому ці 2 гігавата, це стале світло, стала електрика. Я хотів би подякувати парламентарям, але не всім, а тим, хто проголосував за те, щоб у нас була можливість хоча б почати добудовувати ці два блоки, це було термінове рішення, у нас був останній шанс у цьому місяці, бо ми думали, що вже Болгарська сторона не була б не зацікавлена з нами в цьому співробітниці. Ми отримували такі сигнали", – розповів Зеленський.
Нагадаємо, третій і четвертий енергоблоки ХАЕС готові на 80,25 відсотків відповідно. Добудова Хмельницької атомної електростанції є одним із ключових напрямів енергетичної стратегії до 2050 року. Згідно з документом, третій блок планують підключити до енергомережі вже у 2028-му.
"Це абсолютно реальний проєкт. Більше того, на сьогодні, для того, щоб він реалізувався – парламент Болгарії продовжив дозвіл на продаж нам цих двох корпусів. На жаль, проросійські сили сьогодні в Болгарії намагаються, які там зараз намагаються скасувати нам цей дозвіл, тому що це питання дійсно швидке, як правило це рішення займає часу, як побудова атомного блоку. Плюс в нас є фахівці, плюс українці будували такі реактори, плюс в нас є відповідні конструкції, і в нас є запчастини навіть для побудови вже на майданчику", – додав міністр енергетики Герман Галущенко.
Енергетики підвищують потужність атомних електростанцій
Атомна генерація зберегла життя українців, адже під час блекаутів, викликаних російською агресією, це стало джерелом стабільності. Про це президент Володимир Зелерський сказав під час одного зі своїх виступів. Саме атомні потужності генерують 60% електроенергії в Україні. Торік підконтрольній Україні АЕС виробили 53 мільярди кВт-годин електроенергії. І це більше, ніж було заплановано. Другу зиму поспіль атомні станції на підконтрольній Україні території працюють на максимальну потужність одночасно 9-ма блоками.
"Це дуже велике досягнення. Ми виробили максимальну кількість електроенергії – це 53 млрд кВт на день. Це найбільший вироботок при відсутності Запорізької атомної станції, яка, на жаль, досі окупована ворогом", – керівник НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.
Щоб цього досягти, Енергоатом провів ремонтну кампанію пришвидшеними темпами. Було винайдене рішення, як зменшити тривалість ремонтної кампанії і як її прискорити – трохи зменшити тривалість планової ремонтної кампанії, яка безумовно завжди при експлуатації АЕС потрібна. Тобто експлуатація АЕС не може відбуватись 365 днів на рік. Потрібні такі паузи, у час яких робиться планова ремонтна робота та перезавантаження палива. Влітку та восени блоки один за одним від'єднували від мережі. Атомники проводили поточний ремонт, а де необхідно, перезавантажували паливо. Поспішали, щоб встигнути до холодів та в підсумку, випередили графіки.
"Нам це вдалося, питання було у покращенні якості та скорочення термінів планових робіт, аби забезпечити максимальную кількість днів робот енергоблоків АЕС. Нам вдалося це за рахунок кращої організації, з 58 діб ми скоротили ремонтні роботи до 55 днів. Ми виробили стільки, скільки б ще один енергоблок виробляє за цей період часу за 50-55 діб", – додав Петро Котін.
Робота трьох атомних станцій на 100% не покриває дефіцит потужностей. А росія кожним обстрілом прагне зруйнувати енергооб'єкти, щоб з тривалими відключеннями світла стикнулися не тільки побутові споживачі, а й підприємства. Без енергії не буває виробництва жодної товари, ні послуги, та впливає на обороноздатність країни.
"Коли постане питання про суттєве збільшення потреби в електроенергії, а відновлювати ті старі ТЕЦ, які були потужні – немає сенсу, механізм розбудови тієї енергосистеми, яка нам потрібна, це розбудова мереж АЕС, які забезпечують базове навантаження", – економіст, голова ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.
Країни Балтії відключили спільну електромережу з рф
Мова не лише про внутрішні потреби України, а й про можливість постачати енергоресурси, стати гравцем на європейському ринку, де нарешті втрачає свій вплив росія. Москва більше не зможе використовувати енергію в Європі як зброю та елемент шантажу. Україна привітала історичну подію, бо Балтійські держави остаточно перерізали енергетичну пуповину з росією. Литва, Латвія та Естонія від'єдналися від російської електромережі і синхронізувалися з європейськими системами.
Імпорт електроенергії з росії, Литва, Латвія та Естонія припинили ще у травні 2022-го. Втім, залишалися у спільній із росією енергомережі. Перемикання з російською на європейську систему назвали балтійською синхронізацією і проводили за підвищених заходів безпеки. Оскільки Москва могла вдатися до провокацій чи диверсій, та зрештою країни Балтії долучилися до найбільшої у світі системи, що обслуговує понад 400 мільйонів користувачів у 26-ти країнах.
"Держави Балтії працювали пліч-опліч з Польщею та Скандинавськими країнами. Більше 40 інфраструктурних проєктів, понад 1,2 мільярди євро інвестицій. Все це було того варто, тому що сьогодні ми говоримо не просто про енергетику, це про суверенітет. Ми пам'ятаємо 1990-рік, коли Радянський Союз влаштував економічну та енергетичну блокаду Литві, щоб перешкодити її суверенітету. І ось ми тут сьогодні, через 35 років, подолали останню залежність від російської енергії", – президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Політика нульової залежності від рф має стати стратегічною метою для всієї Європи. У цьому переконаний очільник українського МЗС Андрій Сибіга. Він закликав європейських партнерів від'єднати країну-агресорку від європейського енергетичного ринку, а російські енергоносії замінити поставками з інших країн.
"Час змусити росію розплатитися за роки використання енергії як зброї. Від'єднати від Європи російський скраплений газ, тіньовий флот, атомну енергетику. Замінити російські енергоносії на енергоносії США та інших партнерів. Зберігати американський скраплений газ у найбільших підземних сховищах Європи в Україні. Вся інфраструктура для цього є", – сказав Сибіга.
Україна збільшила імпорт газу з Євросоюзу
Причина – удари рф по об'єктах українського газового сектору. Так у січні російські загарбники запустили десятки ракет і безпілотників по західній частині Львівської області, де розташовані газові сховища, били по Харківській області та Полтавщині. Як пише Bloomberg, авіаудари скоротили видобуток "Нафтогазу" на третину. Керівниця компанії запевняє, що газу в сховищах достатньо для стабільної роботи цієї зими, а імпорт блакитного палива потрібен, щоб бути готовими до викликів війни.
Торік Україна витратила на імпорт електрики майже 670 мільйонів доларів. Про це повідомляє аналітичний центр DiXi Group. Це рекордна сума, адже українські компанії сплатили на 2 мільйони доларів більше, ніж за попередні 5 років разом. Це пояснюється тим, що змінилися ціни, а головне, через причинений російськими обстрілами дефіцит, імпорт електроенергії зріс більш як у 5,5 разів, порівняно з 2023 роком. Важливо, що це допомагало збалансувати систему.
Нагадаємо, відповідно до домовленостей, можливості імпорту з країн ЄС зросли до 2,1 ГВт.
"Це дуже важливо, тому що, по-перше, це наш резерв на випадок, якщо станеться якась системна аварія в енергосистемі, відповідно, нам потрібно буде зовнішнє джерело та це якраз є можливість імпорту електроенергії. А з точки зору генеруючих потужностей, як додаткових можливостей отримати електроенергію – це важливо, тому що 2,1, це майже два атомних блока, у нас є можливість сьогодні тягнути імпортом від наших партнерів", – міністр енергетики Герман Галущенко.
Також, Україна розпочала експорт біометану до Європейського Союзу. Обсяг першої поставки склав 67 тисяч кубометрів та це відкриває нові можливості для нашого енергосектору. Сприяє декарбонізації і зменшує залежність від викопного палива.
Біометан – це очищений біогаз, характеристики якого відповідають природному. Його можна використовувати для опалення, виробництва електроенергії чи як пальне для транспорту. Тому країни Європи зацікавлені у цьому ресурсі, а Україна має значний потенціал. За інформацією аналітиків з DiXi Group, наша сировинна база дозволяє виробляти понад 20 мільярдів кубів біометану на рік.
"На 2025 рік це досить реальний план, причому він, за нашими даними, буде на початку року, коли всі заводи ще запустяться, то 100 мільйонів кубів Україна може очікувати біометана вже в 2025 році. Щоб рухатися далі і ставати потужним гравцем на цьому ринку біометана", – голова правління біоенергетичної асоціїації України Георгій Гелетуха.
Допомога від ЄС та використання сонячної енергії
Європейський інвестиційний банк фінансуватиме відновлення енергетики на відбудову критичної інфраструктури та впровадження енергоефективності. Установа виділить 16,5 мільйонів євро. Відповідну угоду підписали прем'єр-міністр Денис Шмигаль з президенткою Європейського інвестиційного банку Надією Кальвіно. Загалом фінустанова втілює в Україні 25 проєктів у галузях транспорту, соціальної інфраструктури та енергетики. Від початку повномасштабної війни банк мобілізував на підтримку України вже понад 2 мільярди євро.
В межах спільної ініціативи Міністерства енергетики та охорони здоров'я та Європейської комісії наша держава отримала близько 6 тисяч сонячних панелей для майже 300 медичних закладів в різних регіонах. Проєкт «Промінь надії» реалізується в Житомирській, Волинській, Хмельницькій, Київській та Одеській областях. Сонячні електростанції вже працюють в кількох лікарнях. Зокрема, і в Київській області, амбулаторія у Коцюбинському, що на Київщині, тепер енергонезалежна. Нещодавно тут встановили сонячні панелі. Тож тепер лікарі можуть працювати навіть під час відключень світла, без перешкод робити ультразвукові чи інші дослідження. Практично всі медичні прилади працюють.
Щодня до амбулаторії звертаються близько 300 пацієнтів. Сонячні панелі потужністю 20 кВт майже повністю перекривають потреби медичного закладу.
Навіть при відключення світла амбулаторія зможе працювати на повну потужність близько трьох годин. Влітку – довше. Ще один плюс – економія. Заощаджені кошти медзаклад спрямує на ліки та переобладнання.
Обладнання Коцюбинська амбулаторія отримала безкоштовно в межах проєкту "Промінь надіії». Це спільна ініціатива ЄС та України зі встановлення сонячних станцій в українських закладах критичної медичної інфраструктури. Її вже активно реалізують у п'яти областях. Сонячні панелі встановлені і працюють у медзакладах у Хмельницькій, Житомирській та Київській областях.
"Це перший із трьох закладів, де вже введено в експлуатацію сонячні електростанції. На сьогодні ще шість закладів перебувають в роботі, і по 25 закладам проведені тендерні процедури", – заступник міністра охорони здоров'я України Ігор Копач.
У межах цього проєкту Україна отримала майже 6 тисяч сонячних панелей потужністю близько 2 МВт від італійської компанії. У планах масштабувати його на близько 300 медичних закладів у всіх регіонах країни.