В Міжнародному валютному фонді заявили, що упродовж наступних кількох років державні борги по всьому світу продовжуватимуть зростати, а до 2030 року зросте до 100% світового ВВП.
Про це повідомляє МВФ.
Аналітики Фонду прогнозують, що до кінця 2025 року сукупний борг країн світу сягне 95,1% світового ВВП, а до кінця десятиліття - 99,6%. Для порівняння, на піку пандемічної кризи у 2020 році цей показник складав 98,9%.
На думку експертів, на ситуацію впливають кілька чинників: запровадження масштабних митних обмежень у США, реакція інших країн на них, а також загальне посилення економічної невизначеності.
Прогноз МВФ вказує на зростання глобального бюджетного дефіциту - у 2025 році очікується перевищення витрат над доходами на рівні 5,1% від світового ВВП. Це трохи більше, ніж цьогоріч (5,0%).
Розрахунки базуються на припущенні, що глобальна економіка зростатиме на 2,8% у 2025 році. Проте якщо реалізується песимістичний сценарій, рівень боргу може підскочити до 117% ВВП до 2027 року. За словами МВФ, борг на такому рівні становив би найвищу частку ВВП з часів Другої світової війни.
Ситуація в окремих країнах також викликає занепокоєння. Зокрема, дефіцит бюджету США може сягнути 6,5% у 2025 році, з незначним зниженням до 5,5% у 2026-му — за умови економічного зростання і надходжень від мит.
За словами директора Фінансового департаменту МВФ Віктора Гаспара, стрімке збільшення державного боргу відбувається насамперед у найбільших економіках світу. В інтерв’ю агентству Reuters він зазначив, що у третини країн-членів МВФ (близько 191 держави) боргові показники зростають швидше, ніж до пандемії. Водночас їхній сукупний борг становить орієнтовно 80% від світового ВВП.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Шмигаль у США обговорить фінансування на 2026 рік та конфіскацію російських активів.