Європейські "зелені" інвестиційні фонди володіють понад $33 мільярдами в акціях найбільших нафтових і газових компаній, попри те, що викопне паливо є головною причиною кліматичної кризи. Частина цих фондів використовує назви на кшталт Sustainable Global Stars чи Europe Climate Pathway, створюючи враження екологічності.
Про це повідомило The Guardian.
Понад $18 мільярдів з цієї суми припадає на акції п’яти найбільших забруднювачів: TotalEnergies, Shell, ExxonMobil, Chevron та BP — лідерів рейтингу Carbon Majors 2023. Також у портфелях були компанії, пов’язані з фрекінгом і видобутком нафти з пісків. Хоча інвестори стверджують, що володіння акціями дає їм вплив на екологічну політику компаній, жодна з них не має планів, які відповідали б міжнародним кліматичним цілям — і багато хто за останній рік їх лише послабив.
Серед найбільших тримачів акцій нафтогазових гігантів — JP Morgan, BlackRock і DWS. Вони не порушили регламент SFDR, адже той прямо не забороняє інвестиції у викопне паливо. Проте екологічні організації називають це грінвошингом, адже такі фонди лише імітують стійке інвестування. Представники організації Transport & Environment наголосили, що справжні "зелені" фонди не повинні інвестувати у нафтогазовий сектор.
Після звернення журналістів деякі компанії, зокрема Robeco, оголосили про намір змінити назви фондів, прибравши з них слово "sustainable". У березні та квітні BlackRock і JP Morgan також заявили, що приберуть згадки про ESG і сталість з назв деяких продуктів.
Розслідування показало, що понад $1 мільярд акцій нафтових компаній міститься у фондах із "зеленими" назвами. Наприклад, фонд Europe Climate Pathway володів $88 млн у Shell, BP та TotalEnergies. Robeco — $40 млн у TotalEnergies. Фонд World ESG від State Street — $43 млн у п’яти нафтових гігантах.
Європейський регламент SFDR не був створений для маркетингу, однак фонди активно використовували його у просуванні. У серпні 2024 року регулятор Esma представив нові рекомендації, які, зокрема, вимагають доказів того, що інвестиції дійсно сприяють екологічному або соціальному переходу. З 21 травня регулятори можуть вимагати прозорості та навіть застосовувати санкції за порушення.
Активісти наполягають на повній забороні інвестицій у викопне паливо для всіх ESG-фондів. У Esma зазначили, що наразі зосереджені на впровадженні чинних вказівок, але не виключають змін у майбутньому. TotalEnergies заявила про підтримку Паризької угоди, Shell відмовилася коментувати, інші компанії — не відповіли.
Як писав "Ми-Україна" раніше, унаслідок атак російських окупаційних військ у Запорізької області понад 6 тисяч абонентів залишилися без електропостачання.