Група з 10 країн ЄС вимагає заборонити трубопровідний російський газ та ЗПГ

Група з 10 країн ЄС вимагає заборонити трубопровідний російський газ та ЗПГ

Десять країн Євросоюзу виступили і закликом заборонити імпорт російського трубопровідного та зрідженого природного газу, щоб обмежити надходження в рф коштів для фінансування війни в Україні. До групи входять Швеція, Ірландія, Польща, три країни Балтії, Данія, Фінляндія, Чехія та Румунія, пише Bloomberg. 

"Необхідно якнайшвидше заборонити імпорт російського газу та ЗПГ", – вказано в документі, представленому країнами.

Попри заборону імпорту російської нафти, ЄС досі не спромігся запровадити санкції на газ через внутрішні суперечності. Ухвалення обмежувальних заходів потребує одностайного схвалення всіх 27 країн-членів блоку, що ускладнюється через відкриту опозицію прем'єра Угорщини Віктора Орбана, який критично ставиться до таких ініціатив.

В документі також зазначається, що альтернативою повній забороні може стати поетапне скорочення використання газу з рф згідно з дорожньою картою RePowerEU. Ця стратегія була прийнята ще у 2022 році, вона спрямована на послаблення російського бюджету через диверсифікацію енергопостачання та стимулювання ВДЕ. Єврокомісія планує у лютому представити детальну стратегію припинення енергетичної залежності від Москви.

Попри прагнення ЄС до диверсифікації, вартість імпорту нафти, газу та вугілля з рф з початку вторгнення сягнула понад 200 млрд євро. Попри те, що сукупні поставки викопного палива з росії скоротилися, обсяги поставок ЗПГ до ЄС помітно зросли, досягнувши рекорду.

"У будь-якому випадку російський флот танкерів-газовозів має піддатися адресним санкціям, які забороняють швартування та морські перевезення на території ЄС", - вказано у документі. 

Група з 10 країна також прагне розширити заборону на експорт та закупівлі, пов'язані з проєктами з ЗПГ. Якщо зараз обмеження стосуються лише об'єктів, що будуються, то тепер пропонується поширити їх на вже завершені проєкти та їхнє технічне обслуговування. Окрім того, вони наполягають на додаткових обмежувальних заходах та розширенні списків танкерів, які перевозять російську нафту до третіх країн. У документі зазначається, що цей "тіньовий флот", який допоміг Москві обійти ціновий бар'єр, встановлений країнами G7, становить ризики для довкілля, морської безпеки та охорони.

Як писав "Ми-Україна" раніше, європейські судноремонтні верфі продовжують обслуговувати російські танкери льодового класу. Це дозволяє заводу "Ямал СПГ" зберігати доступ до ключових ринків у зимовий період.

Головне