Український рідкозем: як Трамп і Путін ділять територію України - Кущ

Український рідкозем: як Трамп і Путін ділять територію України - Кущ

Чому Путін раптом запропонував США "рідкозем"? До того ж включаючи той, що розміщений на окупованих територіях? На окупованому росіянами Приазов'ї є родовища рідкісних та рідкісноземельних металів із перспективою промислового видобутку. Насамперед Мазурівське родовище рідкісноземельних та рідкісних металів: цирконію, гафнію, ніобію, танталу. До того ж Мазурівське родовище нефелінового сієніта – це субпаралельні жили з великим вмістом рідкісних мінералів.
Це була промислова база Донецького хіміко-металургійного заводу.

Цінний ресурс рідкоземельних металів

Геологи називали Мазурівське родовище – еталонним. Взагалі, все Приазов'я – це цінний ресурс у контексті рідкісних та рідкісноземельних металів, оскільки Приазовський майданчик знаходиться на південно-східному мегаблоці Українського щита. Але Мазурівка – це Волноваський район, а він окупований росіянами.
До речі, у проєкті угоди про природні ресурси між США та Україною є стаття, що  регулює розподіл прибутку, отриманого на деокупованих територіях, там частка США більша. Але в угоді не визначено терміна "деокупація".

Гіпотетична передача родовищ на окупованих територіях американським компаніям, наприклад, як трактуватиметься у США? Чи не скажуть потім в Америці, що це входить до поняття "деокупація"? Може питання швидше чисто гіпотетичне, але зараз такий час, що на воду треба дмухати. Але повернемося до первісного питання, навіщо Путін запропонував американцям" рідкозем" ? Чи не намічається тут контур угоди між США та РФ?

Америка сприймала Україну переважно як фізичний, географічний простір, як небір геодезичних точок, де вдало перетинаються євразійські міжцивілізаційні вектори та геополітичні коридори. Для росії Україна – це, швидше, метапростір, який у рамках офіційної російської імперської ідеології пов'язаний з історичним міфом Російської імперії, внаслідок чого, цей метапростір сакралізується та міфологізується російською ідеологією та пропагандою. За великим рахунком, росія не відчуває дефіциту територій та природних ресурсів. Все це є в неї надміру. А території, які вона окупує в Україні, переходять під її контроль повністю у зруйнованому та знелюдненому стані.

Виникає питання, навіщо? Німці окупували Європу під час Другої світової з цілими заводами, містами та численним населенням. росія окупує українські території у вигляді випаленої пустелі. Тому повторю питання: навіщо? Це можна пояснити лише сприйняттям фізичної території як такого собі маркера сакрального метапростору в рамках базової ідеологічної імперської парадигми.

Можна сказати, що американців цікавить "фізична географія", але наш метапростір для них зовсім не цікавий. У всякому разі, для республіканців. Для росіян збільшення "фізичної географії", навпаки, не несе такої цінності, принаймні це не головна мета.
Для них "метафізична, метапросторова географія" є основною метою. Що таке "метафізична, метапросторова географія"? Це коли Путін каже, що "кордони росії ніколи не закінчуються". Зрозуміло, що мають на увазі не фізичний континуум, а метафізичний.

Тому діалог Трампа та Путіна, швидше за все, будуватиметься на визначенні того, що їхні цілі можуть не перетинатися. У всякому разі, вони це активно артикулюватимуть.
Путін, як каже Трампу: "вам потрібні фізичні ресурси? Беріть. "Рідкозем", алюміній і т.д. Сибір великий". У цьому плані можливість домовленості між Путіним і демократами в США була навколонульовою, оскільки демократи поширювали ідеологію "ліберального Інтернаціоналу", тобто їх також цікавив метапростір, а не "фізична географія".

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик 

Головне