Швидкий чи повільний метаболізм: що відбувається з організмом під час переїдання - фітнес-тренер

Швидкий чи повільний метаболізм: що відбувається з організмом під час переїдання - фітнес-тренер

У повних людей метаболізм пришвидшений. І тобі не почулось, саме так, високий та швидкий. Давай поясню на пальцях.

  • При переїданнi організм стає "транжирою" та неекономно витрачає енергію. А чом би й ні - калорій же хоч відбавляй.
  • При ожирінні росте не тільки жирова тканина, а й м'язова і навіть внутрішні органи. Якщо кілограм жирової тканини на добу спалює 4,5 ккал, кілограм м'язів — 13 ккал, то в порівнянні з ними внутрішні органи — справжнісінькі пічки: кілограм печінки — 200 ккал, мозку — 240, а серця чи нирок — 400.

Вчені перекормлювали 8-12 тижнів кроликів. Бідні тваринки стали важчими від своїх струнких друзів аж на 43%. Серце в них стукалось на 23% частіше і сама маса серця була суттєво більшою. Нирки в перегодованих кролів важили на 24% більше, печінка — на 40%, селезінка — на 47%.

Всі ці зміни — не вибрики Природи, це анатомічна і функціональна адаптація організму до збільшеної маси тіла. Всі нові тканини були активні й заповзято спалювали калорії. Це ніщо інше як пришвидшений метаболізм. Я часто нас, людей, називаю безшерстими приматами, інколи — безхвостими ссавцями. Кролики теж ссавці. Звісно, бездумно екстраполювати результати досліджень на кролях на людину ми не можемо, але задуматись варто.

  • При ожирінні аномально активна симпатична нервова система, яка підвищує метаболізм.
  • Більша маса тіла — вищі енерготрати на переміщення себе коханого в просторі.

Все би круто, але толку з того високого метаболізму для повних людей небагато. Організм, як бабуся, до якої ми приїздили в гості на літні канікули - завжди хоче нагодувати.

Збільшення метаболізму обов'язково тягне за собою підвищений апетит. Так-так, я знову про енергетичний гомеостаз. Отже, підвищений метаболізм в повних людей — це і не погано, і не добре, це ніяк.

"Я не можу схуднути, бо в мене вповільнений метаболізм" — класична "відмазка" та намагання закрити очі на неприємний факт: ти, Марусю, м'яко кажучи, зловживаєш їжею. Метаболізм в даній ситуації — цап-відбувайло. 

Соромитись переїдання не варто, його варто визнати, хоча б для себе. Визнати проблему - означає зробити перший невпевнений крок до її вирішення. Такий неприємний, але такий необхідний.

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне